Sukulentní bonsaje Jana Gratiase (65)

Pelargonium fragrans Willdenow (1806)

P. fragrans

Jak již jméno druhu napovídá, P. fragrans patří mezi pelargonie s vonnými listy (fragrans = vonící). Tento druh je již 200 let známý a pěstovaný v zahradnických závodech jako malá, vzpřímená, asi 30 až 40 cm vysoká dřevina. Kmínek již několik cm nad zemí rozvětvený, jednotlivé větvičky jsou zpočátku hustě olistěné. Šedozelené listy jsou 2 až 3 cm široké, široce srdčitého tvaru a s měkkým sametovým povrchem. Na okrajích jsou vroubkované až laločnaté, na bázi řapíku jsou malé palisty. Květní stvol je rozvětvený, jednotlivé okolíky mají 5 až 8 drobných květů. Korunní lístky kopisťovitého tvaru jsou bílé, až 8 mm dlouhé, horní dva mají červenou kresbu.

Původ druhu je dodnes obestřen pochybnostmi. Většinou se uvádí původní výskyt v horách jihozápadního Kapska, ale botanik Sweet považoval tuto rostlinu za přírodní hybrid mezi P. odoratissimum a P. exstipulatum s charakteristickými znaky středu mezi oběma druhy. Dodnes tedy není rozhodnuto, zda se jedná o pravý druh, neboť mj. velmi neochotně vytváří semena.

P. fragrans je kupodivu značně odolné vůči suchu a tak právem patří do sbírek sukulentů. Vyžaduje dostatek slunečního svitu, výživnou propustnou půdu a přiměřenou zálivku. V zimě stačí malé množství vody jednou za měsíc až 6 týdnů (i když ztratí až 80 % lisů). Snáší celkově i velmi nešetrné zacházení, a tak lze rostlinu doporučit úplným začátečníkům. V kultuře se množí řízkováním, v prvních 3 letech života je zapotřebí rostlinu každoročně přesadit, ale kořeny je vhodné obnažit až zhruba po 4 letech pěstování. Tvarujeme přiměřeným zkracováním letorostů, běžný je styl koště. Na snímku je 5 let starý řízkovanec s násadou semeníků, které však bývají jalové (bez dostatečně vyvinutých a klíčivých semen).

Text a foto: Mgr. Jan Gratias
e-mail:
gratias@iol.cz
 http://sukulenty.webnode.cz/

 

zpět