Sukulentní bonsaje Jana Gratiase (14)


Talinum sp. Transvaal (T. caffrum)
je blízce příbuzné druhu Talinum paniculatum, které je mezi sukulentáři už dostatečně rozšířeno a nedávno bylo v časopise Zahrádkář dokonce doporučováno jako netradiční zelenina. Jeho původní domovinou je oblast Transvaalu v jižní Africe, řídký výskyt byl zaznamenán i v suchých oblastech Keni a Tanzánie. Každého milovníka exotických rostlin zaujme především velmi pravidelný kulovitý kaudex, který zůstává po většinu roku holý, bez vegetačních výhonů. Tato zásobárna vody je na omak velmi tvrdá a šupinami odlupující se borky připomíná povrch kmene mladé borovice. Dorůstá 10 až 15 cm v průměru a do vegetace se probouzí až při teplotách nad 25°C.

Jednoleté výhony se tvoří z adventivních pupenů skrytých ve vegetačním vrcholu, mají řídké olistění a prakticky v paždí každého nového listu se vyrůstá základ květu. Vegetační výhony jsou však velmi citlivé na přísušek, rychle vadnou, takže v době květu potřebuje rostlina stále vlhký substrát a plné slunce, jinak se poupata neotevřou.

Rostlina je samosprašná, ale v našich podmínkách je třeba pomáhat přírodě a přenášet pyl smotkem vaty nebo štětečkem. Plod je asi 5 mm tobolka s několika černými semeny. Vyvíjí se velmi rychle a při zmíněném nedostatku vody nedozraje a opadává. Toto platí o vegetačních výhonech jako celku - rychle narostou, po delším přísušku rychle vadnou a během srpna již rostlina zatahuje a chystá se na dlouhé období klidu.

Popisované vlastnosti zelených částí rostliny jsou typické pro většinu kaudiciformních rostlin, ale jen velmi málo druhů má tak krátké vegetační období. Mnoho pěstitelů se nechalo odradit tímto stavem a bezlistý kaudex považovali za mrtvý. Skutečnost však byla trochu jiná - Talinum cafrum se jen velmi zvolna probouzí a naopak velmi rychle "usíná" (přechází do stadia vegetačního klidu). O to víc překvapí každého pěstitele, když v květnu nebo v červnu obživne a názorně předvede, že mu dlouhé období úplného sucha vůbec nevadí.


Text a foto
Jan Gratias

 

 Související články
Sukulentní bonsaje Jana Gratiase 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 (1-13/2002-2003)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (8/2001)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (10/2001)