Sukulentní bonsaje Jana Gratiase - říjen 2002Ipomoea platensis

je rostlina, která se u nás i v SRN množí a v mnoha sbírkách vyskytuje pod nesprávným jménem Ipomoea platense, Pochází z jižní Ameriky a patří do čeledi Convolvulaceae (svlačcovité). Je to liána se silně ztlustlými kořeny, které se ve volné půdě z polokulovitého základu řídce větví, podobně jako u druhu Kedrostis africana. Nadzemní stonky jsou dužnaté, na konci vegetace mírně zdřevnatělé, ovíjivé ale bez úponek. Listy jsou heterofylní - mladé první listy po narašení hlízy jsou celokrajné, ploché, tenké, další listy na výhonech jsou již více dužnaté a dlanitě dělené s úkrojky. Velké růžové květy zvonkovitého tvaru mají po otevření v průměru až 6 cm a kvetou pouze jeden den, plod je tobolka s malým množstvím semen dlouhých 3 - 5 mm. Rostlina není samosprašná.

 
     

Je to druh nenáročný, odolný, na sucho dobře přezimující ze zásob v podzemní hlíze, resp. hlíznatých kořenech. Nejsem sám, kdo už několik let používá metodu podrobně popsanou u Kedrostis africana. Během jedné sezóny lze v dobře vyhnojené volné půdě pařeniště nebo fóliovníku vypěstovat mohutné hlízovité kořeny a tyto kaudexy pak bez problémů nejen přezimují v suchu a bez půdy, ale obnažené chůdovité kořeny povytažené při přesazování nad povrch substrátu vytvoří bizarní originální jedince.

Rozmnožuje se výsevem semen, ale rychlejší je zakořeňování bylinných řízků v čisté vodě a sázení do květináče o průměru více než 14 cm nebo do volné půdy. Na snímcích je dnes již sedmiletá rostlina, která úspěšně přežívá v téměř nezměněné podobě a každoročně kvete.Jan Gratias

 

 Související články
Sukulentní bonsaje Jana Gratiase 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 (1-9/2002)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (8/2001)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (10/2001)