Sukulentní bonsaje Jana Gratiase - srpen 2002Crassula ovata f. monstrosa

Úvodem je nutné upozornit na skutečnost, že jde o monstrózní formu druhu, který se v literatuře o sukulentech dlouho jmenoval Crassula portulacea. Areál rozšíření v původní domovině sahá od Jižního Kapska po Severní provincii Jihoafrické republiky. V přírodě tvoří normální formy robustní keře nebo stromy vysoké až 2,5 m. Zdužnatělý kmen může mít u báze průměr až 20 cm. Listy jsou okrouhlé, vstřícné, s lesklým povrchem, na plném slunci se vybarví zlatavým nádechem a zároveň se červeně zvýrazní jejich okraje. Kvete koncem zimy květenstvím bílých kvítků, které se objevuje nepravidelně a zejména tehdy, je-li rostlina přes léto umístěna volně venku pod širým nebem.

Tato monstrózní forma zasluhuje zvláštní pozornost a nedivme se, že pro své bizarní tvary se stala významnou tržní rostlinou. Pěstujeme ji v malé nádobě a při přesazování pokud možno jen vyměňujeme zem. Snáší jakoukoli těžší půdní směs nebo základní substrát pro kaktusy a sukulenty. Na umístění nemá zvláštní nároky, i když samozřejmě platí, že čím víc světla, tím lépe!

Při tvarování se zahuštění korunky provádí zaštipováním vrcholů mladých větviček jakmile dosáhnou požadované délky nebo na nich narostou 3 a více párů nových listů. Kmeny (hlavní stonky) udržujeme holé, celé větve řežeme podle potřeby kdykoli během vegetace. Stonkové řízky bezvadně koření v čisté vodě, listové zas na vlhkém písku. Listy tvoří i na sucho bohatý systém čekacích kořínků a vydrží i několik měsíců na sucho, když se zároveň promění v malou novou rostlinku.


 

Crassula ovata f. monstrosa

 

Dudleya caespitosa

Dudleya caespitosa

pochází ze střední Kalifornie a patří do čeledi Crassulaceae (tlusticovité). Tvoří trsy polodřevitých stonků s chocholy hustých listových růžic. Jednotlivé listy jsou zelenošedé, jejich juvenilní ojínění časem zmizí a rostou převisle, neboť jsou 5 až 15 cm dlouhé a jen 8 až 12 mm silné (na průřezu oválné až kulaté). Na stonku dlouho zůstávají zbytky vysušených starých listů, které lze odstranit pouze mechanickým násilím. Květy jsou na velmi dlouhých (až 60 cm) převislých výhonech v řídkém vrcholíku, světle žluté, se špičatými květními plátky.

Na rozdíl od většiny teplomilných zástupců rodu je to velmi nenáročný druh, jehož pěstování je srovnatelné se zacházením s nejodolnějšími echeveriemi. Potřebuje tedy spíš tvrdší podmínky - málo vody a plné slunce po celý rok. Nehnojit, jinak jsou rostliny nezdravě vytažené a listy velmi křehké, takže se při sebemenším dotyku lámou. Nejjednodušší možností tvarování je styl zvaný strom na skále nebo strom v kameni. Množení vrcholovými řízky je absolutně jednoduché (zakoření kdykoliv během kalendářního roku).


Jan Gratias

 

 Související články
Sukulentní bonsaje Jana Gratiase 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (1-7/2002)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (8/2001)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (10/2001)