Sukulentní bonsaje Jana Gratiase (20)


Crassula rupestris subsp. marnieriana
(Huber & Jacobsen) ToelkenPatří mezi známé, ale ve sbírkách jen sporadicky zastoupené druhy miniaturních tlustic z okruhu Crassula rupestris. Její zvláštní půvab spočívá v uspořádání listů, které jsou mimořádně hustě nahlučeny na tenkých drátkovitých stoncích a při troše fantazie (a spíš pod lupou) mohou připomínat špejli s ražniči nebo jiným špízem.
 

Díky nové monografii o rodu Crassula (Rowley, 2003) máme o této i drtivé většině dalších krasul nové obsáhlé informace. Dosti často se na jmenovkách objevují zkomolená jména a ještě častěji je rostlina považována za samostatný druh. Crassula rupestris je však velmi variabilní a navíc tři její subspecies (rupestris, marnieriana a commutata) jsou od sebe na první pohled odlišné.
 
Rostlina pochází z jižní Afriky, kde roste především v provincii Západní Kapsko. Tvoří menší keříky vysoké 10 až 40 cm, dřevnatějící stonky jsou vzpřímené, větvené. Listy jsou drobné (0,4 až 1 cm), široce vejčité, žlutozelené, s červeným okrajem, silně dužnaté. Vyrůstají ve dvojicích a jejich srůst je tak velký, že mnohdy není vidět, že jde o dvojici a vypadají jako jedno dužnaté perforované kolečko. Květy jsou v drobných hustých květenstvích bílé barvy a vydrží na vrcholech stonků několik týdnů.
 
Je to rostlina nenáročná, nesnáší pouze trvale nízké teploty pod 5°C a příliš vlhký substrát. Roste velmi dobře v každé propustné směsi chudé na živiny. Snáší velmi hluboký řez (ale z tříletého a staršího dřeva prakticky již neobráží), dobře reaguje na letnění venku na balkoně nebo na jiném volném prostranství. Světla potřebuje co nejvíce, po krátkodobém přistínění rychle ztrácí svou nejkrásnější ozdobu – červené zbarvení okrajů listů.
 
Na rostlině nelze uplatnit většinu stylů bonsají, takže za úspěch můžeme považovat, když dobře roste ve stylu koště, starší jedinci pak jako polokaskáda. Rozmnožuje se téměř výhradně vegetativním způsobem, každý odřezek větvičky po krátkém zaschnutí bezvadně koření v mírně vlhkém písku při pokojové teplotě.

Text a foto Mgr. Jan Gratias

 

 Související články
Sukulentní bonsaje Jana Gratiase 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 (1-19/2002-2003)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (8/2001)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (10/2001)