Sukulentní bonsaje Jana Gratiase (16)


Pachypodium bispinosum (L.f.) A.DC.

V jižní Africe mají původní domovinu pouze tři druhy pachypodií, ale svou oblibou mezi pěstiteli v ničem nezůstávají pozadu za druhy z Madagaskaru. Mnoho milovníků sukulentů touží vypěstovat u Pachypodium bispinosum stejně kulovitý kaudex, jaký občas vidí u starých importních rostlin. Ze semenáčků jim však vyrostou rostlinky různých tvarů a nejméně polovina má „pouze“ pachykaulní stonek a výrazně ztlustlé kořeny, které se brzy všelijak bizarně kroutí podle prostoru pěstební nádoby. Také jsem byl kdysi podobným vzhledem semenáčů zklamán, ale všeho do času. Ze zdánlivého nedostatku se vyklubala velká přednost, pokud jsem začal uvažovat o pěstování v podobě sukulentní bonsaje.

Pachypodium bispinosum

Vynechám popisnou část o rostlině, ta je snadno dostupná v časopisech nebo v knížce z roku 1999. Nebudu čtenáře I.N. CACT blamovat a říkám na rovinu, že také vyobrazená rostina je stejná, jako v knížce Sukulenty jako bonsaje. Co je však nejdůležitější? Stejná rostlina byla fotografovaná o 5 let později. Že je na první pohled stejná ? Ale to je přece dobře a není snad pádnějšího důkazu o tom, jak úžasně vhodný druh je to nejen pro nezkušené pěstitele, ale i pro milovníky sukulentních bonsají. Tato rostlina nebyla od roku 1998 přesazovaná (ani s cílem pouhé výměny substrátu), každým rokem dostala jen několik granulek hnojiva Plantacote. Samozřejmě byla prováděna pravidelná údržba větviček, a to jednou za rok, v předjaří, průklestem nebo zkracováním.

Pro lepší názornost přidávám obrázek stejně starého (devítiletého) semenáče téhož druhu, jehož kaudex je nad povrchem přece jen trochu kulovitý, ale v keramickém květináči se tísní dva buřtíky podobně tlustých kořenů. Opakuji znovu, že pěstování je mimořádně snadné. S tímto druhem jsem dělal řadu pokusů, jaké přehmaty vydrží. Při teplotách nad 12°C přežije cokoliv, i trvale přemokřený substrát, nebo naopak tři nejhorší zimní měsíce úplné sucho. Zvláště miluje letnění venku, ale při teplotách kolem 30°C potřebuje zalévat každý den. Protože nechci rostlinu opakovaně probouzet do vegetace, zimuji poslední dva roky tuto bonsaj v teple, na okně a při opatrné zálivce 1 až 2 x za týden.


Text a foto
Jan Gratias

 

 Související články
Sukulentní bonsaje Jana Gratiase 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 (1-15/2002-2003)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (8/2001)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (10/2001)