Sukulentní bonsaje Jana Gratiase (19)


Begonia dregei Otto & Dietrich 

 
je u nás již dostatečně známá jako typicky kaudiciformní rostlina s hlízovitě ztlustlou bází stonku a dužnatými větvemi s nesukulentními listy. Tvar listů je velmi proměnlivý, což v minulosti svádělo řadu botaniků k novým popisům, tak že u této rostliny můžeme nacházet jmenovky s jinými jmény (např. Begonia suffructicosa, B. natalensis, B. richardsiana, B. Richardiina nebo nejčastěji B. tripartita). Kaudex i větve jsou zpočátku hnědé, později šedofialové, dlouhé řapíky listů červenohnědé, čepele mají většinou tvar listů javoru. Nové větve raší často i z adventivních pupenů kdekoliv na povrchu kaudexu. Listy tenké, nesukulentní, poměrně rychle reagují na sucho a vadnou. Květy jsou jednopohlavní, u samčích květů jsou většinou 2 vnitřní a 2 vnější korunní lístky, u samičích většinou 6 - 8 lístků. Plody jsou zelenohnědé papírovité trojpouzdré tobolky, semena velmi jemná, prachová.

Begonia dregei

Pěstování v našich podmínkách není bez problémů, neboť nároky této sukulentní begónie se z velké části vymykají běžnému standardu podmínek umělé kultury většiny jiných sukulentů. Přímé slunce a příliš vysoké teploty nad 30°C rostlina v podstatě nesnáší, proto je nutné najít pro ni vhodné umístění, a to především v polostínu. Teplotní minimum je 12°C, při trvale nižších teplotách kořeny přestávají pracovat a značně se zvyšuje nebezpečí infekce parazitickými houbami. Z jiného úhlu pohledu lze však říci, že je to naprosto ideální pokojová rostlina do polostínu, někam k oknu za záclonu, kde je stále kolem 20°C a kde ji udržujeme při životě malými dávkami vody. Při nižších teplotách je nutné zvětšit intervaly bez zálivky , nechat listy opadat a do nové vegetace rostlinu v předjaří seříznout a probudit zvýšenou teplotou i většími dávkami vody.

Popisovaná náročnost pěstování by neměla zájemce o tento atraktivní druh odradit. Pokud dodrží nejvíce zdůrazňovanou pěstitelskou radu (umístění v trvalém polostínu), pak je to druh spíše nenáročný. Jeho obrovskou předností rovněž snadné rozmnožování. Výsevy čerstvých semen do směsi rašeliny a perlitu jsou velmi jednoduché, výsevní substrát nesmí přeschnout. Semenáčky mají už za měsíc malý zřetelný kaudex a loni mi vykvetlo několik rostlin ve stáří 8 měsíců (s kaudexem asi 3 cm). Tvarování se provádí zaštipováním nebo řezem větviček, zmlazovací a udržovací řez je na jaře nebo po odkvětu nutný.


Text a fotoMgr. Jan Gratias

 

 Související články
Sukulentní bonsaje Jana Gratiase 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 (1-18/2002-2003)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (8/2001)
Sukulentní sloupek Sváti Ryby (10/2001)