Sukulentní bonsaje Jana Gratiase (54)


Po delší pauze, zaviněné intenzivní prací na dokončení knihy Pěstujeme pelargonie (připravili jsme ji s p. Bradnou a píše se o ní na jiném místě I. N. Cact.cz), jsem konečně našel čas připravit další pokračování do rubriky, o níž je kupodivu stále zájem.

Euphorbia globosa (Haw.) Sims

která se tu a tam pěstuje pod synonymem Euphorbia glomerata, není žádná vzácná rarita, ale snadno dostupný druh pro každého zájemce o sukulenty. Roste zejména v Západním Kapsku v JAR a je to druh na první pohled bizarní. Má hlíznaté, silně ztlustlé kořeny, na nich stonky z článků, které jsou někdy téměř kulovité, jindy stopkaté a dosti protáhlé. Mladší články bývají v našich podmínkách (především při pěstování v zastíněném prostoru) spíš podlouhlé, s bílými jizvami po nesukulentních listech uprostřed šestibokých políček. Na koncových článcích vyrůstají až 10 cm dlouhé vidličnaté květní stopky, které později zdřevnatí a zůstávají na rostlině. Květenství (cyathia) jsou efektní, asi 2 cm široká a jejich listeny připomínají kresbu sluníčka.

Je to druh vhodný pro úplné začátečníky, neboť snáší i velmi nešetrné zacházení a kromě nízkých teplot všechny známé pěstitelské přehmaty. Toleruje plné slunce i polostín, starší rostliny mohou přezimovat po řadu měsíců úplně na sucho. První dva až tři roky je vhodné pěstovat rostlinu v obyčejném plastovém květináči, v dalších letech se mohou kořeny při přesazování záměrně povytahovat nad povrch substrátu, na jehož složení nemá zvláštní nároky. Při tvarování je třeba pouštět uzdu fantazii a zejména zpočátku se nepokoušet nutit rostlinu do některého z bonsajových stylů. Velmi snadno se množí odřezky jednotlivých článků, které je třeba před zasazením ponechat alespoň týden zaschnout. Delší zasychání není nutné, zvláště když je článek uříznutý v jeho nejužší bazální části, řízky poměrně rychle zakoření i bez použití stimulátoru.

Tuto rostlinu  pěstuji již více jak 20 let, ale fotografii jsem letos pořídil ve sbírce Petra Říhy v Českých Budějovicích, protože některým jeho exemplářům nejsem schopen konkurovat.


Text a foto Mgr. Jan Gratias