Postřehy z Tenerife (10)

K Tenerife neodmyslitelně patří i vodní kanály, kdysi dávno pracně zbudované ve skalních stěnách po celém ostrově. Není jich tu ani zdaleka tolik jako třeba na Madeiře (levadas), ale jsou tady a vyplatí se jimi projít. Život na skalních stěnách okolo nich je totiž pro milovníky sukulentů nesmírně zajímavý, stejně jako pro hledače božského klidu.

Obr. č. 1 – Barranco Seco s kanály po levé straně

 

Obr. č. 2 – Kanály nabízejí bizarní skalní tvary

Obr. č. 3 – Oranžový lišejník na stěnách znamená téměř jistý výskyt
rostlin rodu Monanthes

Vcelku snadno přístupné jsou kanály pod vesničkou Bejía, nacházející se v pohoří Anaga. Dostat se do nich dá po značkách z konečné autobusové linky v Batán de Abajo, nebo z druhé strany hodně strmou asfaltkou z přímořského městečka Punta de Hidalgo. I když je venku zrovna vedro, v kanálech panuje vlhčí a chladivější klima, a hlavně se zde dá bez problémů nalézt dostatek stínu k odpočinku a kochání se pohledy na okolní skály i divokou soutěsku Barranco Seco hluboko dole. Protože máme už léta slabost pro sukulentní trpaslíky rodu Monanthes, přicházíme si právě tady na své.

Obr. č. 4 – Kanály se místy klikatí a vedou přes můstky

Obr. č. 5 – Tunely jsou tady jen krátké a čelovka zbytečná

Obr. č. 6 – Zdálky kanál připomíná jen zářez do skalní stěny

Sukulentnímu osazenstvu takřka kolmých tufových stěn tady kraluje Monanthes polyphylla, rostlina v našich sbírkách notoricky známá, ale v přírodě ostrova Tenerife ne až tak běžná. Bochánky z vodních kanálů nad Barranco Seco jsou navíc v rámci druhu naprosto ojedinělé svým výrazným zbarvením. A nejen jím. Oproti všem typům Monanthes polyphylla jsou ty zdejší nezvykle tvrdé, zcela postrádající tradiční křehkost. Je dost možné, že se jedná o nějaký úplně nový druh, ale nejspíše jen o přírodního křížence. Nikde jinde na ostrově jsme podobné rostliny nespatřili.

Obr. č. 7 – Růžové bochánky Monanthes polyphylla

Obr. č. 8 – Trsy Monanthes polyphylla v různých fázích
probouzení a přípravy ke kvetení

Obr. č. 9 – Podzimní probouzení Monanthes polyphylla a Aeonium tabuliforme

Doma jsou na kolmých skalních stěnách i další zástupci rodu, především Monanthes laxiflora v mnoha barevných odstínech, a v menší míře také droboučká Monanthes brachycaulos. Z čeledi Crassulaceae se zde setkáváme především s placičkami Aeonium tabuliforme, rostoucími tady na skalách takřka z ničeho, stejně jako příbuzný druh Aeonium lindleyi. Úrodnější stráně na konci kanálů jsou zase domovem mohutných kolonií Aeonium canariense, jejichž mohutné přízemní růžice připomínají saláty.

Obr. č. 10 – Aeonium lindleyi, vyrůstající ze skalní praskliny

Obr. č. 11 – Semenáčky aeonií bývají na skalních stěnách nádherně zbarvené

Obr. č. 12 – Odpočinek v salátových polích Aeonium canariense ssp. canariense
na konci kanálů

Všechny rostliny mají díky chladivému vzduchu v této oáze skalního ticha trochu odlišný životní režim, než jejich příbuzenstvo v jiných místech ostrova Tenerife. Naše trpasličí oblíbence jsme zde vůbec neviděli kvést zjara, zatímco všude jinde byla Monanthes polyphylla v plném květu. Jediné kvítky jsme spatřili až při svém podzimním návratu do kanálů, kdy se naopak stejné rostliny všude jinde teprve zvolna probouzely z letního spánku. Turistů tady opravdu potkáváme jen málo. Možná i díky tomu, že většina jich špatně značený vstup do kanálů prostě nenajde!

Obr. č. 13 –

Všem lidem od kaktusů a sukulentů i jejich kytičkám
přejeme mírnou zimu a brzké jaro!
Iva a Jirka Jandovi z Pávova

Postřehy z Tenerife 1, 2, 3, 4, 5 , 6 , 7, 8 , 9

Málem zapomenuté sukulenty
část
 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 2324252627282930313233343536

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630