Málem zapomenuté sukulenty (14)

Obr. č. 1 - Nakvétající trs Adromischus cooperi

Když jsem začínal s pěstováním sukulentů, téměř u každé rostliny s tlustými kropenatými listy bylo na jmenovce napsáno Adromischus trigynus, ale ještě častěji dokonce A. tigrinus, což mi tehdy v souvislosti s kresbou listů znělo docela logicky!  S tímto označením jsem za ta léta pěstoval kde co, ale první opravdovou rostlinu Adromischus trigynus jsem si koupil až někdy před třemi lety!

Obr. č. 2 - A jeden detail stejné rostliny

Obr. č. 3 - Adromischus cooperi při březnovém probouzení

Bezkonkurenčně nejčastěji pěstovaným druhem (i pod výše uvedenými jmény) těchto tlusticovitých (Crassulaceae) rostlin byl v polovině osmdesátých let Adromischus cooperi. Od té doby se v pěstování drobných rostlin z jihu Afriky mnohé změnilo. Jejich současné nabídky jsou pestré, a to především díky neskutečné variabilitě některých druhů. Pěstování a shromažďování „ader“, jak se těmto kytkám mezi pěstiteli říká, se tak pro mnoho lidí stalo stejnou posedlostí, jaké jsme často svědky u milovníků havorcií! Nechybí nezbytná polní čísta a údaje o kilometrových vzdálenostech od kdejaké africké vísky, a v té záplavě vzácností a fajnovostí kamsi zmizel zájem o kropenatou rostlinu mých pěstitelských začátků. V našich sklenících příliš rostlin rodu Adromischus nenajdete, a když, tak především ty kropenaté druhy. Adromischus cooperi u nás ale za celé čtvrtstoletí pěstování nechyběl snad ani jediný den!

Obr. č. 4 - Adromischus festivus

Adromischus festivus je dnes povětšinou považován za poddruh předešlé rostliny, ale já jsem v tomto ohledu tak trochu staromilec, a tak si ho v hlavě nosím stále pod tím starým jménem. Než bych si zvyknul na A. cooperi ssp. festivus, zase ho někdo přejmenuje, aby se i jeho iniciály nesmazatelně zapsaly do dějin světové botaniky!

Obr. č. 5 - Detail listu Adromischus festivus

A. festivus je podle mého soudu úplně jiný, a snad je to patrné i z fotografií! Je drobnější, jeho listy bývají často ještě kropenatější, mají úplně jinou stavbu i zbarvení, ale lámavé jsou stejně jako u předchozího druhu! Také s nimi dovede české slunce hotové divy, a při pobytu venku na dešti a čerstvém povětří jejich zmíněná lámavost a křehkost velice rychle mizí!

Obr. č. 6 - Adromischus trigynus v jarních barvách

Adromischus trigynus je z této trojice kropenatých asi nejvýraznější, a skoro by se chtělo říci, že i nejčervenější. Listy má opravdu krásné, ale zatraceně lámavé. Všechno špatné je ale na něco dobré. Alespoň nás to přinutí občas nějaké rostlinky z opadaných listů namnožit. Zakoření obvykle tam kde dopadnou!

Obr. č. 7 - Adromischus cooperi v červeném provedení

I tak „obyčejná“ kytka jako Adromischus cooperi nás dovede občas překvapit, tak jako se to stalo nám někdy před třemi lety. Mezi spoustou kropenatých jsme v jednom zahradnictví objevili rostlinu zbarvenou zcela mimořádně. Už jsme zakořeněnými lístky stihli podělit několik dalších pěstitelů, tak snad se tato zajímavá barevná odchylka v českých a slovenských sbírkách udrží!

Omlouváme se, že tentokrát nejsou na fotografiích žádné květy. V případě rostlin rodu Adromichus se totiž jedná o tak trochu nezáživný stereotyp, a kvůli nim se tyto jinak nádherné rostliny určitě nepěstují!

 - Ivana a Jiří Jandovi -

Málem zapomenuté sukulenty, díl 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630