Málem zapomenuté sukulenty (12)

Obr. č. 1 - Delosperma sutherlandii nakvétající

Také na sukulenty čeledi Aizoaceae lze snadno zapomenout. Pravda je, že většina z nich je drobného vzrůstu, ale pěstitelům obvykle vše vynahradí svými nádhernými květy, mnohdy většími než samotná rostlina. Rostliny rodu Delosperma se v posledních letech hřejí na výsluní pěstitelského zájmu, především pak druhy plně mrazuvzdorné, které výrazně obohatily skalničkářský sortiment. Tak trochu ve stínu pěstitelského zájmu ale přesto i nadále zůstává Delosperma sutherlandii z východního pobřeží Kapska, která před nějakými dvaceti či více lety bývala rostlinou velice žádanou díky výrazně ztloustlým kořenům a nádherným květům o průměru až 7cm! Protože její úmrtnost za okny českých bytů (včetně našeho) byla vysoká, protože o jejím pěstování se toho tehdy ještě příliš nevědělo, pěstitelé (včetně mne) na ni vcelku logicky tak trochu zanevřeli.

Obr. č. 2 -  První květ a spousta poupat všude okolo

Delosperma sutherlandii prostě chce „celé nebe“, pokud má být hezká a jaro co jaro hojně kvést! To znamená pěstování venku od jara do pozdního podzimu, kdy většinou všechny její zelené nadzemní části postupně zasychají. Zimu pak rostlina přežívá zcela nasucho pouze díky zmíněným ztloustlým kořenům, nejlépe v chladné místnosti, kde klidně může i slabě mrznout! Přezimování venku je pokaždé sázkou do loterie! Někdy to vyjde, jindy ne!
 

Obr. č. 3 - Jarní kvetení Delosperma sutherlandii začíná

Zjara začnou suché výhony obrůstat zelení již krátce po první zálivce, a nádherné květy zářivého zbarvení na sebe nenechají dlouho čekat! Na slunci se její papilózní listy nádherně třpytí, zvláště když je pokryje ranní rosa! Pak je to kytka k nezaplacení!

Obr. č. 4 - Kvetoucí Oscularia deltoides...

Obr. č. 5 - ... a jeden z kvítků právě se otevírající

Oscularia deltoides patřila k úplně prvním převislým rostlinám, které jsme pěstovali už na počátku osmdesátých let, kdy jsme se sukulenty teprve začínali. Zanedlouho ji měl díky snadnému vegetativnímu množení každý kdo chtěl! Poté nastal pozvolný ústup ze slávy a mizení ze sukulentářských sbírek, přestože se jedná o kytku mimořádně zajímavou, a navíc i nádherně kvetoucí hned na počátku jara.

Obr. č. 6 - Drobnolistá Oscularia deltoides

Obr. č. 7 - …a stromeček z ní v keramické misce zasazený

Když jsem oskularii po letech znovu sháněl, obešel jsem se v Dymokurech u pana Bittmana, který na tu krásnou kytku naštěstí nikdy nezanevřel! A v Polepech u pana Vojáčka se mi navíc podařilo získat rostlinu Oscularia deltoides s ještě mnohem drobnějšími a výrazněji zubatými lístky (údajně právě ona je tou opravdovou O. deltoides!), jako stvořenou k tvarování. A tak jsem z ní během jediného roku udělal stromeček, který vidíte na posledním obrázku! - Ivana a Jiří Jandovi -

Málem zapomenuté sukulenty, díl 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630