Málem zapomenuté sukulenty (6)

Obr. č. 1 - Sinocrassula yunnanensis

Tentokrát o dvou rostlinách, které jsou v rámci rozmanité a druhově bohaté čeledi Crassulaceae naprosto nezaměnitelné díky svému zbarvení! Domovem první z nich je daleká Čína. Asijské sukulenty u nás bývají pěstovány spíše jako mrazuvzdorné skalničky, takže v našich sklenících či za okny bytů je Sinocrassula yunnanensis jedním z mála sukulentních zástupců onoho velkého kontinentu.

Obr. č. 2 - Podzimní květy S. yunnanensis

Obr. č. 3 - Kvetení někdy rostlinu takřka vyčerpá

Před dvaceti lety ji měl ve své sbírce téměř každý sukulentář, pak na dlouho takřka vymizela a byl velký problém jí někde kousek sehnat. Nakonec jejímu množení přišli na chuť Holanďané, a květináči s takřka černými bochánky drobných a trochu lámavých listů v posledních letech zaplavili celou Evropu! Přízemní trsovitý růst Sinocrassula yunnanensis vezme za své v době květů. Bývá jich tolik, že rostlinu samotnou málem umoří, a ta se z toho potom ještě dlouho vzpamatovává (nejlépe v polostínu)! Zajímavé je, jak nezvykle často se v populaci této rostliny vyskytují kristátní jedinci, a stejně běžně bývají v případě S. yunnanensis k vidění také kristátní květenství!

Obr. č. 4 - Kristátní květenství Sinocrassula yunnanensis

Obr. č. 5 - Lenophyllum guttatum

Lenophyllum guttatum pochází z Mexika a Texasu, a jeho křehké kropenaté lístky mají tak zvláštní zbarvení, že si jej ani netroufám nějak výstižně pojmenovat. Podobně jako rostlina předchozí, i tato zůstává po většinu života přízemní, pokud to ovšem nepřeháníme s vodou a poskytneme jí maximum slunečních paprsků. Její lístky bývají značně lámavé, a tak máme neustále dostatek materiálu pro snadné množení. Žluté kvítky se objevují někdy v létě, jindy na podzim, anebo taky uprostřed české zimy!

Obr. č. 6 - Listeny na květním stvolu bývají také nádherně kropenaté

Přes snadné pěstování i množení je Lenophyllum guttatum v české kotlině rostlinou na vymření. Důvod této skutečnosti mi není znám, protože při pohledu na listy této nenáročné kytičky musí být každému jasné, že příroda se v jejím případě opravdu náležitě vyřádila!

Obr. č. 7 - Podzimní květy Lenophyllum guttatum

Obě rostliny nás provázejí takřka nepřetržitě celým naším sukulentářským životem, protože jsou vítanými komponenty do společných letních výsadeb, kterým říkáme sukulentní zahrádky. Čínská černá a mexická kropenatá fialovošedá (nebo jaká?) jsou k tomuto účelu v jinak nesmírně pestré říši sukulentů zatím barvami naprosto nenahraditelnými!

Málem zapomenuté sukulenty 1, 2,  3, 4, 5

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět