Málem zapomenuté sukulenty (4)

Obr. č. 1 - Cyanotis somaliensis 

Tentokrát vplujeme do vod naprosto stojatých, co se zájmu pěstitelů sukulentů týče. Čeleď křížatkovitých (Commelinaceae) totiž nabízí hned několik krystalicky čistých příkladů rostlin, o něž „pořádný“ sukulentář ani okem nezavadí. Ale když ty kytky jednoho letního dne vykvetou, nestačí se potom mnozí z nich divit té kráse. Typickým příkladem je Cyanotis somaliensis, o jehož přírodním domově není pochyb již díky druhovému pojmenování. Kopec chlupatého listí pozbývá kompaktního tvaru ve chvíli, kdy z něj začnou vyrůstat dlouhatánské květní stvoly.

Obr. č. 2 - Nádherné letní květy Cyanotis somaliensis

Ty nádherné květy z nich vyrůstající berou dech. I hodně jemný větřík si pohrává s jejich chmýřím, připomínajícím prachové peří mladých papoušků. Ta krása je k vidění obvykle jen dopoledne, a vždy pouze v jediný den. Poté se květ zabalí a zmizí. Stvol je ale květů obrovskou zásobárnou, takže se můžeme z té modré africké nádhery radovat třeba i několik týdnů!

Obr. č. 3 - Cyanotis somaliensis kvetoucí společně s růžovým C. speciosa

Cyanotis somaliensis se přitom spokojí s polostínem nebo rozptýleným světlem, snadno se množí a je mimořádně odolný vůči nejrůznějším pěstitelským chybám. Mnohým pěstitelům se ale nezdá být dostatečně atraktivní, a možná doopravdy není, ale při pohledu na ty nádherné květy si můžeme pěkně po paroubkovsku říci „no pánové, kdo tohle má!“

Obr. č. 4 - Tradescantia navicularis

Tradescantia navicularis pochází z Peru, a svým vzhledem připomíná maličké lodičky. Také ona se spokojí s menší dávkou slunečních paprsků a její květy vyrůstají na dlouhých stvolech, které na nějaký čas pohřbí až dosud kompaktní tvar rostliny. Její květy jsou nádherné barevně i provedením, na němž si matka příroda také dala hodně záležet.

Obr. č. 5 -  Listy Tradescantia navicularis zblízka

Říká se jí také „voděnka“, a od nás pěstitelů si nechá líbit skoro vše. Má jen jedinou chybu. Je příliš „obyčejná“! Zkuste se po ní někde ve sbírce poptat, a uvidíte jak vzácným sukulentním zbožím v současnosti je! Sháněl jsem ji před lety dost usilovně kudy jsem chodil, a setkával se dlouho pouze s vrtěním hlavy nebo udiveným pohledem.

Obr. č. 6 - Letní květ Tradescantia navicularis

Kromě příslušnosti k čeledi Commelinaceae mají ty dvě kytky společné ještě to, že zahubit je bývá téměř nadlidský úkol. K vidění ale přesto ve sklenících sukulentářů příliš často nejsou!

Málem zapomenuté sukulenty 1, 2

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět