Málem zapomenuté sukulenty (3)

Obr. č. 1 - Letněné rostliny Graptopetalum pachyphyllum i s tradičními strávníky 

Graptopetalum pachyphyllum se vzhledově podobá spíše svému mexickému příbuzenstvu rodu Sedum. Roste trsovitě, po nějakém čase vytváří úhledné bochánky těl, jejichž zbarvení se během sezóny několikrát mění. Dostatek světla rostliny svému majiteli avizují tmavými skvrnami na koncích křehkých lístků.

Obr. č. 2 - Letní květ G. pachyphyllum je nádherným dílem přírody

Obr. č. 3 - Nakvétající rostliny v našem skleníku

Jakmile uprostřed českého léta vykvete, nemůže už být o příslušnosti této rostliny k rodu Graptopetalum nejmenších pochybostí. Květy jsou nádherným dílem přírody, která se na relativně malém prostoru docela vyřádila. Však se líbí nejenom nám, pěstitelům, ale také plžům všeho druhu, i když těm spíše chutná. V sukulentních sbírkách dnes najdete Graptopetalum pachyphyllum jen zřídka, ale u nás v Pávově bude mít o budoucnost vždycky postaráno!

Obr. č. 4 - Graptopetalum bellum alias Tacitus bellus

Graptopetalum bellum znají pěstitelé spíše jako Tacitus bellus. Rostlina s nádhernými květy, objevená na mexicko-americkém pomezí teprve v roce 1972, se okamžitě stala obrovským hitem a zprvu i nesmírnou vzácností. Její další osud je takřka učebnicovým příkladem cesty, vedoucí téměřk úplnému zapomenutí. Snadné množení z četných bočních odnoží, jednotlivých listů i výsevem semen a následným rychlým dorůstáním semenáčků do květuschopnosti učinilo z kdysi draze prodávané novinky nejobyčejnější kytku, zastoupenou v každičké sbírce. Jako mnoho dalších „obyčejných“, i tato rostlina téměř vymizela z českých skleníků a oken.

Obr. č. 5 - Kvetoucí Tacitus bellus je ozdobou každé sbírky

Obr. č. 6 - A ještě pohled shora

Tacitus bellus je přitom rostlina zajímavá i bez květů. Její listy v ploché, terén takřka kopírující růžici, jsou poskládány s naprostou precizností, hodnou mistrů pokrývačů. S jarními květy na vrcholu krátkých stvolů je to ovšem kytka vskutku královská! Také o její pozvolný návrat za česká okna se starají především západoevropské velkopěstírny, protože ti „opravdoví“ sukulentáři tuto rostlinu pod náporem nejrůznějších novinek a „špeků“ už dávno odepsali!

Málem zapomenuté sukulenty 1, 2

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět