Málem zapomenuté sukulenty (11)

Obr. č. 1 - Nakvétající Pachyphytum oviferum

Pachyphytum oviferum i Pachyphytum compactum pocházejí z Mexika, a ozdobou obou těchto rostlin jsou listy pokryté silnou voskovitou vrstvou, způsobující jejich ojínění. Když se k tomu ještě přidají nápadné jarní květy na tenkých stvolech, může se pěstitel těšit na opravdovou sukulentní parádu. Obě rostliny sice mají už své hvězdné období v českých sukulentářských sbírkách dávno za sebou, což jim ale v žádném případě neubírá na jejich nevšední kráse. Kdyby ji nevytvořila sama příroda, mohla by nám připadat skoro jako kýč!

Obr. č. 2 - Pachyphytum oviferum kvetoucí

Obr. č. 3 - Mladé rostliny v keramické misce

Pachyphytum oviferum je opravdovým přírodním klenotem mexického státu San Luis Potosí. Jako všechna pachyfyta miluje slunce, a když jej dostane maximum, vejčité listy má takřka bílé. Květy vypadají jakoby byly umělé, a rostlinu zdobí často třeba i mnoho týdnů, v našich podmínkách nejčastěji v únoru a březnu.

Obr. č. 4 - Nakvetlý a zároveň čerstvě zakořeněný vrchol
Pachyphytum oviferum

Starší a odspodu již opadané rostliny je třeba čas od času zmladit, což můžeme provést v podstatě kdykoliv. Pachyphytum oviferum je v tomto ohledu rostlinou mimořádně tolerantní, a jen tak něco ji nedokáže vyvést ze zavedeného životního rytmu a zvyklostí. Zatímco vrchol staré rostliny v množárně právě zakořeňuje, nezapomene při tom často zároveň ještě v pohodě vykvést!

Obr. č. 5 - Nakvétající Pachyphytum compactum

Pachyphytum compactum je druhem značně variabilním, a ve sbírkách se vyskytuje hned několik různých typů rostlin, lišících se jak velikostí listů s nádherným voskovým vzorem, tak i jejich tvarem a zbarvením. To se ještě výrazně mění i několikrát během jediného roku v závislosti na množství slunečních paprsků, vody nebo střídání vysokých denních a nízkých nočních teplot

Obr. č. 6 - Zárodek květenství P. compactum se světlými listy

Nádherné květy na vysokých stvolech se objevují zpravidla v dubnu nebo květnu, a jejich zbarvení bývá od žlutooranžové až po takřka červenou. Květy zářivých barev připomínají miniaturní lampičky, a jsou opravdovou pastvou pro oči! Zárodky budoucích květenství se přitom poblíž růstových středů listových růžic objevují většinou už na počátku nového roku!

Obr. č. 7 - Květenství tmavších rostlin

Obr. č. 8 - Květenství světlejších rostlin

Obě rostliny byly kdysi zastoupeny v našich sukulentářských sbírkách docela běžně a hojně. Na nějaký čas z nich sice téměř vymizely, ale začínají se vracet jako dobří holubi. Popularita je sice pomíjivá, ale krása zůstává! V jejich případě to určitě není pouhá fráze! - Ivana a Jiří Jandovi -

Málem zapomenuté sukulenty, díl 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630