Málem zapomenuté sukulenty (8)

Obr. č. 1 - Cotyledon undulata letněný mezi příbuznými z čeledi Crassulaceae

Dvojice rostlin rodu Cotyledon z dnešního pokračování pochází z jihoafrického Kapska, a svoji dobu přechodného zapomnění už má naštěstí nějaký čas za sebou díky holandským velkopěstírnám sukulentů, které se v posledních letech vrhly na produkci obou druhů vskutku ve velkém. V obou případech se jedná o rostliny milující sluneční paprsky v jakémkoliv množství, a ozdobné jak listem, tak i nádhernými zvonkovitými květy.

Obr. č. 2 - Listy s voskovitou vrstvou na povrchu

Cotyledon undulata je rostlina naprosto nepřehlédnutelná díky silné vrstvě vosku na povrchu svých listů s různě zvlněným zakončením. Zvlněné části listů mívají často červenofialové i višňově červené (ale i čistě bílé) zbarvení, ostře kontrastující s bílým zbytkem jejich povrchu. Vosk chrání povrch rostliny před popálením slunečními paprsky, a zároveň zamezuje zbytečnému odpařování vody z nitra listů v době, kdy se jí rostlině zrovna nedostává. Voskovitá vrstva chrání také stonek i takřka půlmetrový květní stvol, nesoucí v druhé polovině léta (většinou) zvonkovité květy nejrůznějších odstínů oranžové či červené barvy. Také nádherné květy bývají zvenčí pokryty tenkou vrstvou bílého vosku!

Obr. č. 3 - Červnové květenství Cotyledon undulata

Obr. č. 4 - A jeden květ srpnový z další rostliny

Cotyledon tomentosa se brání proti suchu a palčivému africkému slunci zase trochu jinak. Jeho tvarově zajímavé listy, zdobené na konci tupými výrůstky, jsou pokryty jemnými sklovitými chloupky, jejichž prostřednictvím je rostlina schopna přijímat i část vláhy z ranní rosy, která je pro rostlinu v její domovině často na dlouhá období jediným zdrojem vody! Chloupky jsou porostlé také její stonky a poupata. Slunce navíc zbarvuje výrůstky na konci listů do nejrůznějších odstínů červenohnědé. Ve sbírkách je možné vidět i jedince s dvoubarevnými listy!

Obr. č. 5 - Tři podoby Cotyledon tomentosa 

Obr. č. 6 - Poupata C. tomentosa letos nezvykle již na počátku září

Lesklé zvonkovité květy krémového zbarvení se objevují zpravidla až na počátku naší zimy. Jen letos jsme se z nich radovali již o mnoho dříve díky vlhčímu létu bez výraznějšího období veder, během nichž si rostliny za normálních okolností zpravidla vybírají kratší odpočinek. Cotyledon tomentosa je rostlina mimořádně fotogenická. Pohled na její vrcholy s poupaty je přesně tím důvodem, proč tuto docela obyčejnou kytku máme tak rádi, a proč naši sbírku za celé čtvrtstoletí její existence nikdy neopustila!

Obr. č. 7 - A první kvítek ve stejnou dobu!

Obě rostliny pěstujeme přes léto venku na plném slunci a dešti, a hojné využití nacházejí i v našich společných sezónních výsadbách s jinými druhy pestrého společenství rostlin tlusticovitých (Crassulaceae). Díky Holanďanům se začínají obě rostliny dostávat do povědomí široké veřejnosti, a nacházejí si definitivně cestu za česká okna!

Málem zapomenuté sukulenty 1, 2,  3, 4, 5, 6, 7

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět