Málem zapomenuté sukulenty (7)

Obr. č. 1 - Nakvétající Begonia dregei

Dvojice rostlin z dnešního článku sice zase až tak nepatří mezi klasické sukulenty, přesto svého času jedna či druhá (nebo obě) chyběla jen v málokteré sukulentářské sbírce v srdci Evropy. Obě příliš nemilují přímé sluneční paprsky, a spokojí se proto i se stanovištěm, na němž by drtivá většina sukulentů živořila.

Obr. č. 2 - Drobné květy příslušnost k begóniím nezapřou

Begonia dregei pochází z jihu Afriky. Jejím základem bývá ztloustlý kmen (stonek), nesoucí hustě větvenou korunu z výrazně vykrajovaných nesukulentních listů. Kmeny bývají hnědé, což budí dojem dřeviny, ale ve skutečnosti se jedná jen o silně dužnatý stonek! V literatuře bývá uváděno, že B. dregei vykvétá až s příchodem podzimu, ale v naší sbírce kvete pravidelně od pozdního jara mnohdy nepřetržitě až do vánoc, přestože ji ještě o spoustu dalších květů připravíme při pravidelně prováděné údržbě koruny!

Obr. č. 3 - Dužnatý stonek Begonia dregei, tvářící se skoro jako kmen stromu

Obr. č. 4 - A rostlina, k níž ten falešný kmen patří!

Oproti většině sukulentů vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku od jara do podzimu, mírnější pak v zimě, kdy by teploty neměly dlouhodobě klesat pod 15°C. V létě ji pěstujeme ve stínu pergoly! Právě pokusy pěstitelů o její přivyknutí plnému slunci a chladnému zimování z velké míry takřka zapříčinily její vymizení z našich sbírek! Begonia dregei se z kdysi zcela běžné rostliny dnes stala spíše kytkou ojediněle pěstovanou. Přitom její vegetativní i generativní množení je tak snadné. Semen obvykle vytváří dostatek, a k úspěšnému řízkování vystačíme docela dobře i se sklenicí vody!

Obr. č. 5 - Sinningia leucotricha v polovině dubna

Sinningia leucotricha slunce také příliš nemiluje, a přes zimu dokonce k životu nepotřebuje ani vodu (u nás ji ale občas trochu dostává), protože tou dobou vyspává. Brazilská příroda vydala hotový poklad, v době odpočinku však spíše připomínající spící hlízu nějaké truhlíkové begónie. Zjara se ale kolem jejího mírně propadlého růstového středu dějí věci! Nejprve se objeví zářivé trubkovité květy, a pak teprve stříbřité listy s povrchem jemným jako samet! Koncem osmdesátých let minulého století velký sukulentářský hit (tehdy ještě jako Rechsteineria leucotricha nebo Sinningia canescens), dnes rostlina na okraji pěstitelského zájmu. Přiznám se, že ty nejrůznější „africké brambory“ s plazivými sezónními výhonky zrovna nemusím, ale tato brazilská krasavice u nás bude mít místečko vždycky!

Obr. č. 6 -  Stejná rostlina již naplno rozkvetlá na počátku května

Obr. č. 7 - Krátce po odkvětu je konečně čas i na listy a starost o potomstvo!

Obě rostliny jsou vhodné k zaplnění stinnějších míst ve skleníku, kde bychom spoustu jiných sukulentů trápili nedostatkem světla. Protože ani jedna z nich z nějakých důvodů není zajímavá pro majitele velkopěstíren, musíme zatím spoléhat při snahách o jejich zachování v našich sbírkách spíše sami na sebe. Příliš úsilí v jejich případě ani vyvinout nemusíme!

Málem zapomenuté sukulenty 1, 2,  3, 4, 5, 6

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět