Málem zapomenuté sukulenty (29)

Obr. č. 1 - Euphorbia globosa a její prazvláštní tvary

Dnešní dvojice rostlin je pozvánkou do sukulentního obludária. Většinu sukulentů pěstujeme kvůli výrazným květům, pestrým barvám listů nebo možnosti jejich tvarování. Ani jedno z toho obě rostliny nenabízejí. Zájem pěstitelů je v jejich případě motivován především touhou po odlišnosti, originalitě a bizarnosti. To naopak obě naplňují měrou vrchovatou!

Obr. č. 2 – Kvítek Euphorbia globosa

Euphorbia globosa je původem z východního Kapska, a popsána byla již v první polovině 19. století. Kdysi mezi pěstiteli vcelku hojná kytka upadla v zapomnění především díky neustálému přílivu novinek z řad rodového příbuzenstva.

Obr. č. 3 – A ještě jeden „marťan“ v podání stejné rostliny

„Co kus, to originál“ v jejím případě platí beze zbytku. Když k tomu připočteme zajímavé kvítky na dlouhých stopkách, zdobící rostlinu takřka nepřetržitě od května až do příchodu zimy, máme tu atraktivní kytku pro milovníky nevšedností. Vzhledem ke skromným nárokům na pěstování i prostor je Euphorbia globosa spolehlivým společníkem i pro okenní pěstitele!

Obr. č. 4 – Bizarní tvary Cissus tuberosa

Cissus tuberosa je totéž na druhou. Révovitá (Vitaceae) rostlina z Mexika s rychle narůstajícími sezónními výhony, která českou zimu přečkává zcela nasucho ze zásob vody a živin ve svých ztloustlých kmenech roztodivných tvarů. Právě její kmeny jsou asi největším lákadlem pro pěstitele a milovníky bizarností.

Obr. č. 5 – Kmen Cissus tuberosa někdy bývá uměleckým dílem přírody

Pěstitelsky je to rostlina ještě odolnější než ta předchozí, a zahubit ji lze s velkou námahou pouze trvalejší kombinací mokra a chladu. Veškeré pokusy o její systematické tvarování jsou pouze bojem proti větrným mlýnům, protože je to kytka svéhlavá a vždy si roste jak sama uzná za vhodné!

Obr. č. 6 – Propletenec v podání stejné rostliny

Obr. č. 7 – Bizarní bludiště ještě jednou zblízka

Kdyby všichni sukulentáři a kaktusáři shromáždili své rostliny Cissus tuberosa na jediné místo, byla by to bezesporu zajímavá podívaná na velké sukulentní panoptikum. Zatímco pro spoustu pěstitelů je to kytka příliš obyčejná, jiní naopak už dávno propadli kouzlu její neobyčejnosti!

Obr. č. 8 – A podzimní sukulentní pozdrav z Pávova. Bělokvětá Faucaria candida
ve společnosti žlutě kvetoucích „kamínků“ rodu Lithops

Co nejslunečnější zbytek podzimu a krátkou mírnou zimu
všem lidem od kaktusů i ostatních sukulentních kytiček přejí
Iva a Jirka Jandovi

Málem zapomenuté sukulenty
část 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 232425262728

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630