Málem zapomenuté sukulenty (21)

Obr. č. 1 - Nakvétající Graptopetalum amethystinum z leteckého pohledu

Tentokrát je povídání o dvojici rostlin, které kromě mexické domoviny a jejich příslušnosti k čeledi Crassulaceae spojují i proměny struktury voskového povlaku na povrchu jejich listů, navenek se projevující zvláštními kresbami. Po většinu roku je zbarvení jejich ojíněných listů stabilní, ale pak se najednou změní, aby se zanedlouho vrátilo zpět k normálu. A ještě jedno mají obě rostliny společné. Nádherné květy!

Obr. č. 2 - Dubnové květenství Graptopetalum amethystinum

Obr. č. 3 - Drobný květ G. amethystinum je miniaturním uměleckým dílem

Graptopetalum amethystinum se v našich končinách před dvaceti lety pěstovalo určitě více než dnes. V mnohém se tato rostlina podobá své známější příbuzné Pachyphytum oviferum, jen její listy jsou jemně růžové namísto bílé. Rostlina v minulosti vykonala pouť několika rody, než botanici uznali, že s květy tohoto tvaru a zbarvení prostě nikam jinam patřit nemůže!

Obr. č. 4 – Zvláštní letní kresby na voskem pokrytých listech
Graptopetalum amethystinum

Čistý a uniformní voskový povlak na listech Graptopetalum amythystinum vezme za své vždy uprostřed českého léta. Na nejmladších listech se nadělají podivné mapy, jakoby rostlinu kdosi něčím polil a po zaschnutí v těch místech zůstaly stopy! Rok co rok se to stává přibližně čtyři měsíce poté, co jsme se radovali z nádherných dubnových květů.
 

Obr. č. 5 - Normální zbarvení listů Echeveria carnicolor na konci českého léta

Echeveria carnicolor z mexického státu Veracruz je na tom podobně. Protože ale kvete většinou už v lednu, zvláštně flekaté bývají její listy v měsíci máji! Opět tedy zhruba čtyři měsíce po záplavě červenooranžových zimních květů! Celoročně ale má listy drsné jako smirkový papír, čímž se výrazně odlišuje od všech ostatních echeverií, které znám. I ten nezvyklý povrch listů má patrně na svědomí zvláštní struktura vosku!
 

Obr. č. 6 - Záplava lednových květů Echeveria carnicolor

Obr. č. 7 - A stejné květy ještě zblízka

Obě rostliny nejsou žádné sukulentářské „špeky“, ale zajímavé zbarvení jejich listů i květů se jim nedá upřít. Ty dvě mexické krásky v našem skleníku nepřehlédne nikdo, na rozdíl od mnohých vzácností, krčících se bez povšimnutí návštěvníků v jejich blízkosti. Ani jednu z té dvojice zatím ve velkém nenabízejí sukulentářské velkopěstírny. Echeverii zřejmě kvůli jejím značně lámavým listům, graptopetalum asi proto, že i na přechodný nedostatek slunečních paprsků reaguje mnohem citlivěji než většina jejího příbuzenstva z čeledi Crassulaceae. Obě lze ale snadno množit i z jednotlivých listů, takže snad z našich sbírek nikdy zcela nevymizí!
 

Obr. č. 8 - Zvláštní májový vzhled listů Echeveria carnicolor

 V roce 2013 zdraví a štěstí všem přejí
Ivana a Jiří Jandovi z Pávova.

Málem zapomenuté sukulenty
část 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630