Málem zapomenuté sukulenty (17)

Obr. č. 1 - Portulacaria afra v tradiční podobě

Tentokrát vystřídá obvyklou dvojici zapomenutých druhů rostlina jediná, která však má mnoho různých podob. Není zase tak úplně zapomenutá, ale v posledních letech spíše trochu opomíjená z důvodů své přílišné „obyčejnosti“. Přitom se jedná o rostlinu neobyčejnou, především co se odolnosti a tvarovacích možností týče! Portulacaria afra patří do čeledi šruchovitých (Portulacaceae) a je jediným zástupcem svého rodu. Pochází z jihu Afriky, kde roste jako keř, dosahující až třímetrové výšky.

Obr. č. 2 - Drobné kvítky Portulacaria afra ve vesnici El Palmar na ostrově Tenerife

Obr. č. 3 - A ještě jednou malé, ale dosti vzácné kvítky

Portulacaria afra snáší chlad i vedro, plné slunce i polostín, a s noblesou se vyrovná s nejrůznějšími pěstitelskými přehmaty a chybami. Jen jediné svému pěstiteli neodpustí, a to příliš dlouhé přeschnutí, na něž reaguje opadem veškerého listí třeba i během jediného dne!

Portulakárii se v kultuře příliš nechce kvést. Něco jí tu zřejmě chybí, a my pěstitelé můžeme jen přemýšlet, co to asi bude. Za více než čtvrtstoletí pěstování sukulentů jsme v našich sbírkách ještě nespatřili jediný kvítek a také literatura bývá v tomto ohledu dosti skoupá!

Poštěstilo se nám až na ostrově Tenerife, kde jsme objevili ve vesničce El Palmar opuštěnou zahradu, takřka neprostupně zarostlou zplanělými portulakáriemi. Kvítky jsou maličké, růžové a zdá se, že v našich podmínkách asi zůstanou na věčnost vzácností!

Obr. č. 4 – Ceraria pygmaea roubovaná na Portulacaria afra

Portulacaria afra je ideální rostlinou k tvarování. Má ztloustlé kořeny, takže tvoří nádherná úpatí stromků, jejichž koruně může pěstitel dát bez většího úsilí v podstatě jakoukoliv podobu. Také se jí občas využívá jako podnože při roubování choulostivějších druhů sukulentů (např. příbuzenstva z rodu Ceraria).
 

Obr. č. 5 - Portulacaria afra 'Variegata'

Obr. č. 6 - Portulacaria afra 'Variegata' částečně již tvarovaná

Portulacaria afra je též rostlinou neskutečně variabilní svým způsobem růstu. Kdo chce vidět nejrůznější růstové formy této rostliny, nechť navštíví zahradnictví v Dymokurech. Pan zahradník Jaroslav Bittman na tu kytku nedá dopustit, a pěstuje ji v mnoha jejích podobách, včetně nejrůznějších pestrolistých kultivarů, které jsou dnes ve sbírkách k vidění mnohem častěji než „normální“ zelené rostliny. Právě u něj jsme kdysi podlehli kouzlu portulakárií i my! V naší sbírce se Portulacaria afra zapomenutým sukulentem určitě nestane!
 

Obr. č. 7 - Portulacaria afra 'Tricolor'

Obr. č. 8 - A lesík z rostliny stejného kultivaru v naší sbírce

Dlouhé a krásné indiánské léto všem milovníkům kaktusů
a jiných sukulentů i jejich kytičkám!

 - Ivana a Jiří Jandovi -

Málem zapomenuté sukulenty, díl 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,
11, 12, 13, 14, 15, 16

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630