Málem zapomenuté sukulenty (19)

Obr. č. 1 - Crassula 'Morgan's Beauty' je krásná i bez květů

Upadnout v zapomnění není ani zdaleka jen výsadou botanických druhů sukulentních rostlin. I velice zdařilí kříženci po nějakém čase vyklízejí pozice na výsluní pěstitelského zájmu. Živým důkazem je Crassula 'Morgan's Beauty', která byla v osmdesátých letech minulého století snem snad každého českého sukulentáře, samozřejmě vyjma zavilých odpůrců všeho nečistého (nepřírodního).

Crassula 'Morgan's Beauty' přišla v USA na svět někdy na sklonku druhé světové války. Jejím duchovním otcem byl Dr. Meredith Morgan, optik, šlechtitel, milovník sukulentů a majitel jedné z tehdy nejkrásnějších sbírek na velkou louží. Jmenuje se po něm například i notoricky známý a také téměř v zapomnění upadnuvší rozchodník nejasného původu Sedum morganianum.

Obr. č. 2 - 'Morgan's Beauty' s poupaty…

Obr. č. 3 - …a s květy i poupaty zároveň

Pan Morgan zkřížil šlechtitelsky osvědčenou Crassula perfoliata var. falcata s drobnou a pomaličku rostoucí C. mesembryanthemopsis. Výsledek je úžasný. Podobnost k oběma rodičům zůstává zachována přibližně rovným dílem, a nádherné jarní květy také zůstaly jakýmsi spravedlivým kompromisem. Zatímco „falkáta“ kvete rudě na konci léta, tlustice s jazyklámajícím jménem bíle uprostřed české zimy. Jarní růžová 'Morgan's Beauty' je tedy někde uprostřed barvou květů i časem kvetení!

Obr. č. 4 – Crassula 'Springtime' přinášející jaro

Crassula 'Springtime' kvete také zjara, což je důkazem výstižnosti jejího pojmenování. Také u ní byla jedním z rodičů osvědčená a ke křížení jako stvořená „falkáta“! A také 'Springtime' přišla na svět za oceánem, jen o něco později. Jejím duchovním otcem je známý šlechtitel (např. trichocereusů) Hans Britsch, a v rodném listu má zapsán rok 1980, tedy období, kdy byl předchozí kříženec na vrcholu své slávy!
 

Obr. č. 5 - 'Springtime' hezky zblízka…

Obr. č. 6 - …a ještě blíže

Pan Britsch zkřížil C. perfoliata var. falcata a C. rupestris (patrně?). Kříženec bez květů sice není ani zdaleka tak pohledný jako 'Morgan's Beauty', zato jeho jarní květenství jsou sázkou na jistotu. Můžete si být jisti, že jakmile jejich sytě růžová barva prozáří skleník, nastal ten správný čas na jarní práce, protože další pěstitelská sezóna je už opravdu za dveřmi!
 

Obr. č. 7 - Máti obou kříženců Crassula perfoliata var. falcata

Obr. č. 8 - Letošní jaro s našimi krasulkami čistými i nečistými

Když se zjara kříženci s nápadnými květenstvími sejdou v jediný den se svými „čistokrevnými“ příbuznými, stojí zato vzít do ruky foťák. U nás je to zařízeno tak, že jej do rukou bere Ivana, zatímco já připravím kytky a už se jen kochám. A představuji si, jak by při podobném pohledu skřípali zuby ochránci botanické čistoty!

 - Ivana a Jiří Jandovi -

Málem zapomenuté sukulenty
část 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630