Málem zapomenuté sukulenty (22)

Obr. č. 1 - Nakvétající Crassula × justi-corderoyi

Spatřit dnes v sukulentářské sbírce rostlinu Crassula × justi-corderoyi je nepochybně snadnější než třeba Adenium socotranum nebo řadu čerstvě objevených euforbií. To „ד uprostřed proto, že se jedná o mezidruhového křížence Crassula exilis ssp. cooperi a Crassula perfoliata ssp. falcata, známého mezi pěstiteli už někdy od počátku 20. století. Ve starších knihách (Oskar Smrž, 1929) bývá tato rostlina uváděna ještě jako Crassula 'Justus Corderoy', tedy s plným jménem anglického pěstitele a milovníka sukulentních rostlin, na jehož počest byla pojmenována.

Obr. č. 2 - Drobné kvítky na přelomu jara a léta

Obr. č. 3 - Pohled zblízka na listy Crassula × justi-corderoyi

Když jsem se před lety rozhodl opatřit znovu tuto rostlinu do naší sbírky, vůbec jsem netušil jak těžký úkol přede mnou vyvstal. Nakonec se mi ji podařilo sehnat na dvou různých místech, a od té chvíle se pohledy zblízka znovu rád kochám nádhernou kresbou jejích listů a raduji se z jemně růžových květů na přelomu jara a léta.

Obr. č. 4 – Crassula socialis s listopadovými zárodky budoucích květenství

Crassula socialis naši sbírku nikdy neopustila snad ani na jediný den. Je to kytička docela obyčejná, mimořádně odolná a co se kvetení týče, je na ni absolutní spolehnutí! Kolem vánoc se začnou v jejích růstových středech objevovat zárodky budoucích květenství, a trochu zdlouhavý proces vyvrcholí na přelomu února a března. Když stříhám suché zbytky květních stvolů této kobercovitě rostoucí tlustice, sukulentářská sezóna už je v plném proudu!
 

Obr. č. 5 - Stejná rostlina na přelomu února a března,
bezprostředně před kvetením

Obr. č. 6 – Rozkvetlá Crassula socialis na počátku března

Jako jedna z mála si Crassula socialis udržuje sytě zelené zbarvení i uprostřed českého léta, kdy listy jiných tlustic rudnou, hnědnou nebo růžovějí. Svůj barevný vrchol si tato nenápadná a neskutečně skromná rostlina z jihu Afriky užívá bezprostředně před otevíráním drobných bílých kvítků. Její listy tou dobou bývají hnědočervené, ale všude kolem nich už se na svět derou malé zelené růžice, které zanedlouho vystřídají ty staré a právě odkvétající. Pokud rostlina dostane co dostat má, chová se v podstatě jako klasická dvouletka!
 

Obr. č. 7 - Crassula socialis jako podrost rudě zbarvené
Crassula pubescens
ssp. radicans uprostřed českého léta

Barevnou stálost Crassula socialis lze využít v kombinaci s jejími výrazně se zbarvujícími rodovými příbuznými. Uprostřed čekého léta může být efekt takové společné výsadby často i velice efektní!

Málem zapomenuté sukulenty
část 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630