Postřehy z Tenerife (5)

Protože jsme ostrov Tenerife navštívili v různých ročních obdobích, měli jsme i možnost spatřit rozličné podoby stejných rostlin, mnohdy vskutku diametrálně odlišné. Snad nejvýraznější byl ten rozdíl u druhu Greenovia dodrentalis. Strohou krásu této rostliny z čeledi Crassulaceae by jistě ocenili milovníci netřesků, jimž se rostlina hodně podobá. Poprvé jsme jejich kolonie spatřili na podzim, kdy se rostliny teprve probouzely z letního spánku, který si na Tenerife užívá většina tlusticovitých sukulentů.
 

Obr. č. 1 – Probouzející se trs Greenovia dodrentalis v pohoří Teno

Obr. č. 2 – Jedna z rozvíjejících se růžic stejného druhu

Obr. č. 3 – A ještě jednou podzimní Greenovia dodrentalis, obklopená potomstvem

V období probouzení jsou listové růžice Greenovia dodrentalis vcelku nenápadné a bylo spíše otázkou štěstí, že jsme na ně vůbec narazili. V té době (2008) jsme totiž nebyli vybaveni žádnou odbornou literaturou, z níž už dnes víme, že populace tohoto druhu nejsou na Tenerife (nikde jinde neroste) příliš početné a lze je objevit pouze ve dvou oblastech, ležících na úplně opačných stranách ostrova.
 

Obr. č. 4 – Jarní trs Greenovia dodrentalis s již naplno otevřenými růžicemi
ve společnosti Aeonium urbicum

Obr. č. 5 –  Kvetoucí Greenovia dodrentalis
poblíž hřebene Baracán (Teno)

Obr. č. 6 – Zářivé květenství stejné rostliny

My jsme měli možnost pozorovat je v pohoří Teno, většinou poblíž skalních hřebenů nad vesničkou Masca, proslulou především soutěskou stejného jména (Barranco de Masca), která je už dnes turisticky velice frekventovaným místem. Přesto se rozhodně vyplatí vydat se do ní a projít si třeba jenom její část a vrátit se zase zpátky do vesnice. Podzimní Greenovia dodrentalis je kompaktní a symetrická. Její listové růžice jsou hotovým uměleckým dílem matky přírody, často ještě obklopeny věnci z drobných odnoží a prstencem zaschlých starých listů, pod nimiž růžice patrně zůstávají po část kanárského léta zcela ukryty.

Obr. č. 7 – Další rozkvetlá rostlina v kopcích
nad Santiago del Teide

Obr. č. 8 – Kolonie kvetoucích Greenovia dodrentalis ve společnosti
Aeonium tabuliforme

Obr. č. 9 – Skupinka Aeonium tabuliforme v místě zvaném
Cumbre de Masca (Teno)

Jaro na Tenerife nabízí úplně jiný pohled. Listové růžice Greenovia dodrentalis sice mnohdy vypadají vyčerpaně a vyžile, zato jsou díky zářivě žlutým květenstvím naprosto nepřehlédnutelné. Přírodní stanoviště často sdílejí s nejrůznějšími druhy rodu Aeonium nebo Monanthes pallens a Monanthes laxiflora. Na mnoha místech jsme jejich kvetoucí kolonie měli možnost spatřit ve společnosti Aeonium tabuliforme.
 

Obr. č. 10 – Podzimní probouzení Aeonium tabuliforme v soutěsce
Barranco del Ruiz u severního pobřeží

Obr. č. 11 – Skupinka Aeonium tabuliforme, hluboko zatlačených do hliněných
slepenců, podobně jak to známe u některých kaktusů

Obr. č. 12 – Do růžova zbarvené placky Aeonium tabuliforme ve společnosti
Monanthes laxiflora na chodníku Risco (Teno)

Tato rostlina se svými životními projevy v mnohém podobá Greenovia dodrentalis. Na rozdíl od ní jsme ale Aeonium tabuliforme v přírodě zatím kvést neviděli, protože její chvíle přicházejí teprve od května do srpna, tedy o mnoho později než u většiny příbuzenstva z rodu Aeonium a především v době, kdy se my dva už musíme starat o sukulenty u nás doma. Vzhledem k jen nepatrně sukulentním listům musí Aeonium tabuliforme s vodou hospodařit opravdu zodpovědně. Do značné míry rostlinám v tomto boji pomáhají chloupky na okrajích jejich listů, které jsou schopny zachytit aspoň část vláhy z častých mlh. Také její růžice zůstávají během léta obaleny prstencem suchých listů, chránících je před zbytečným odpařováním vody z jejich nitra.

Obr. č. 13 –  A jeden docela nesukulentní bodlák na skalní stěně
nad vesničkou El Draguillo v pohoří Anaga

Přejeme všem kaktusářům i zelinářům konečně to opravdové jaro,
protože letos bude díky rozmarům počasí dvojnásob vítané!

Postřehy z Tenerife 1, 2, 3, 4

Málem zapomenuté sukulenty
část 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 2324252627282930313233343536

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630