Postřehy z Tenerife (3)

Jestli máte rádi turistiku jako takovou, nadchnou vás na Tenerife hory. Zjednodušeně se dají rozdělit do tří částí. Pokud vás zajímají sukulenty, najdete je v hojném množství ve dvou nižších pohořích, nesoucích jména Anaga a Teno. Obě kdysi dávno bývala jádry samostatných ostrovů. Vulkanickou činností a následným vyvrásněním teprve později vzniklo to třetí, které oba ostrovy spojilo v jediný celek a navíc své starší sourozence výrazně přerostlo. Jeho dominantou je Pico de Teide, nejvyšší hora celého Španělska.
 

Obr. č. 1 – Rozkvetlé stráně v pohoří Teno, ležícím na severozápadě ostrova

Obr. č. 2 – Typický obrázek z pohoří Anaga na východě ostrova - vesnička
Taborno s hlavním hřebenem v pozadí

Obr. č. 3 – Pohled na Pico de Teide z vyhlídky Cruz del Carmen, ležící
na druhé straně ostrova (Anaga)

Kolem tohoto 3718 metrů vysokého vrcholu se nachází kaldera o průměru asi šestnácti kilometrů. Kdo nemůže vydržet bez sukulentů ani okamžik, ten nechť tuto nádhernou pustinu ze svých cestovních plánů klidně vynechá. Žádné sukulenty tam nerostou. Kdo si ale potrpí na fotogenickou krajinu plnou bizarních tvarů, ten ať si vyhradí aspoň jeden celý den a do národního parku Canadas del Teide se určitě vydá. Z Puerta tam odjíždí každý den pouze jediný dopolední autobus, a ten samý se odtud zase odpoledne vrací. A pozor! V tomto autobuse neberou bonokartičky! Na hodiny strávené v tichu nad mraky, kam vás po zdolání více než dvoukilometrového převýšení tenhle autobus přiveze, budete dlouho vzpomínat.
 

Obr. č. 4 – Centrální kaldera při výstupu na Pico de Teide

Obr. č. 5 – Ivana na vrcholu nejvyšší hory Španělska

Obr. č. 6 – Roque Cinchado (Boží prst) a Pico de Teide v pozadí

Pokud se rozhodnete vydat až na samý vrchol Pico de Teide, vyplatí se vyřídit si povolení přes internet už z domova. Je zdarma a ušetří vám případné zklamání. Nahoru pouštějí každý den jenom přísně omezený počet návštěvníků, jejichž seznam pečlivě kontrolují. A jsou opravdu neoblomní! Když se vydáte nahoru do kaldery autem, stihnete v pohodě za jediný den ještě jedno nádherné místečko, kde sice také žádné sukulenty nerostou, a přesto je tam nádherně. Jmenuje se Paisaje Lunar – měsíční krajina.

Obr. č. 7 – Měsíční krajina Paisaje Lunar poprvé

Obr. č. 8 – Paisaje Lunar podruhé

Obr. č. 9 – Měsíční krajina do třetice

V měsíční krajině se při kochání bizarními skalisky vyplatí našlapovat opatrně a občas koukat pod nohy. Ať stoupnete kamkoliv, pořád se boříte do vrstev kvalitní pemzy optimální zrnitosti. Její zrníčka jsou tady nádherně kulaťoučká a neposedná, takže stačí chvilka nepozornosti, a máte jích plné boty. Pemzy je tam opravdu hodně. Myslím, že všichni čeští kaktusáři by ji možná nezpracovali ani za dvacet let! Pokud se tam rozhodnete vypravit, orientujte se v mapě Tenerife na městečko Vilaflor.
 

Obr. č. 10 – Žlutý nebo oranžový lišejník u cesty v pohoří Anaga nám napovídá,
že trpaslíci rodu Monanthes nebudou daleko

Obr. č. 11 – Kvetoucí Monanthes brachycaulos ve společnosti lišejníku v pohoří Anaga

Při hledání rostlin v přírodě nikdy nepoužíváme GPS navigaci. Pouze informace čerpané z literatury či internetu, oči a občas i logické myšlení, které nám po nějakém čase, stráveném na toulkách po nádherných horách ostrova Tenerife, začne nabízet překvapivé souvislosti. Díky nim občas víme o existenci určitých rostlin třeba i stovky metrů před jejich nalezištěm, na němž jsme přitom ještě nikdy předtím nebyli.

Obr. č. 12 – Jakmile spatříte v pohoří Teno trsy Aeonium haworthii,
můžete si být jisti, že nedaleko bude i Monanthes pallens

Obr. č. 13 – Kvetoucí Monanthes pallens, tradičně v polostínu pod skalním převisem
a ve společnosti barevného lišejníku

Obr. č. 14 – Aeonium haworthii a Monanthes pallens tvoří v pohoří Teno
nerozlučnou dvojici

Zvláště se to hodí u droboučkých rostlin rodu Monanthes, které pro nás byly a jsou snad největším sukulentářským lákadlem na ostrově Tenerife.

Všem lidem od kaktusů i sukulentů přejeme mírný zbytek zimy,
brzké jaro a hodně radosti z probouzejících se kytek!
Iva a Jirka Jandovi z Pávova

Postřehy z Tenerife 1, 2

Málem zapomenuté sukulenty
část 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 2324252627282930313233343536

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630