Postřehy z Tenerife (6)

Tak trochu ve stínu známé botanické zahrady žije v Puerto de la Cruz vlastním životem ještě jedna mnohem menší. Oficiálně se jmenuje Jardín de Orquideas de Sitio Litre. Je docela nenápadná, takže pokud o ní nevíte, velice snadno může uniknout vaší pozornosti, přestože procházíte jen kousek okolo ní. Být v Puertu a nenavštívit ji by ovšem bylo velkou chybou. Je to oáza klidu v turisticky rušném městě a její návštěvou jako bychom se vrátili do starých časů.
 

Obr. č. 1 – Starobylá kašna a pohled na jednu z uliček
v Sitio Litre, porostlou bouganvileí

Obr. č. 2 – Zátiší se strelícií

Obr. č. 3 – Jezírko s palmovým pozadím, v němž vyniká stříbřitá Bismarckia nobilis

Však také jejími úzkými uličkami, lemovanými hustou hradbou rostlin ze všech koutů tropického a subtropického světa, v minulosti kráčelo mnoho slavných lidí. A nebyli to jenom věhlasní botanici a cestovatelé jako Alexander von Humboldt, ale třeba i Oscar Wilde nebo slavná Agatha Christie, která tu pobývala v roce 1927 a má v zahradě Sitio Litre i svůj koutek s pamětní deskou. Kdysi to býval kláštěr, který pak rodina Smithova přestavěla na rodinné sídlo. Současní majitelé otevřeli zahradu veřejnosti v roce 1996, za což jim patří neskonalý dík.
 

Obr. č. 4 –  Palma Bismarckia nobilis

Obr. č. 5 – Nové listy Bismarckia nobilis...

Obr. č. 6 –  … a část jejího kmene

Když budete hledat cestu k zahradě Sitio Litre, ptejte se místních na zahradu orchidejovou. Tak se jí totiž říká, i když orchideje už v ní nehrají ani zdaleka tak důležitou roli jako kdysi. Milovníky botanické krásy zaujmou určitě i jiné rostliny, jimž dominuje nejstarší dračí strom (Dracaena draco) v Puerto de la Cruz. Stojí v jednom rohu zahrady, kam přes hradbu zeleně doléhá ruch z okolních ulic jakoby z veliké dálky. My jsme se zde kochali nádhernými podzimními květy plumérií (Plumeria rubra) v různých barvách a odstínech. Zdejší plumérie jsou opravdu výstavní stromy se silnými kmeny a bohatou korunou.

Obr. č. 7 – Nádherný květ plumérie

Obr. č. 8 – A další, tentokrát v růžovém provedení

Obr. č. 9 – Dracaena draco v rohu zahrady Sitio Litre

Také bizarní kmen Pandanus utilis stojí za pozornost, stejně jako ježaté plody této rostliny z Madagaskaru a přilehlých ostrovů Mauritius a Reunion. Pro mne byla příjemnou podívanou stříbřitá palma Bismarckia nobilis, která je endemitem západního a severního Madagaskaru a jejíž listy jsou vskutku impozantní záležitostí. Při jedné podzimní návštěvě jsme byli svědky vzniku listů úplně nových. Protože se v jejím případě vše neodehrává někde vysoko v oblacích, náš foťák byl v tu chvíli v neustálé permanenci.

Obr. č. 10 – Kmen Pandanus utilis připomíná masku čaroděje

Obr. č. 11 – Plody Pandanus utilis

Obr. č. 12 – Koutek Agathy Christie v Sitio Litre

Sitio Litre nabízí nejenom botanickou potravu pro duši, ale také množství kouzelných zákoutí, skýtajících příjemný odpočinek. Protože spousta odpočívadel je tu původních, je dost možné, že jsme posedávali a kochali se přesně v místech, kde kdysi spočinula královna detektivek nebo někdo jiný z plejády slavných, kteří v tomto starobylém domě a jeho zahradě v minulosti pobývali. Až budete v Puertu, nechte na sebe v této zahradě dýchnout staré časy plnou silou a usedněte ve stínu překrásných a s láskou udržovaných rostlin. Zastaví se s vámi čas. Sitio Litre je balzám na duši. Při každé návštěvě Tenerife si dopřejeme další jeho dávku.

Obr. č. 13 – Orchideje zdobí mnohá přistíněná zákoutí zahrady

Obr. č. 14 – Moje loučení s kolegou von Humboldtem
i zahradou Sitio Litre

Postřehy z Tenerife 1, 2, 3, 4, 5

Málem zapomenuté sukulenty
část 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 2324252627282930313233343536

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630