Argentinské pohledy 2008 (18)

Zajímavé pohledy účastnice zájezdu, manželky gymnofila Martina Tvrdíka, která díky tomu že je nekaktusářka, vidí kaktusovou přítomnost s patřičným nekaktusovým nadhledem…

El Guanaco del Morro

Ať si říká kdo chce, co chce, ale pokud čtu nějaký název oblasti, musím si s názvem začít hrát. I dnes tomu není jinak. V Argentině je nádherně, občas se něco stane a jako správnou čarodějnici, mě to provokuje přemýšlet, proč právě je tomu tak. Každý překladatel si hraje s jazykem. Já si hraju na překladatele. Přeložit El guanaco del morro do češtiny jako Pahorek hlupáka, mi připadá jako dost dobrý překlad. Vystihující dnešní den. Už vidím Juliana, jak se zase směje a nevěřícně kroutí hlavou, co mě to zas napadlo.

Cesta za posledními exempláři kaktusů je po vydatném dešti pěkně rozčvachtané blátíčko. Jak by ne, když před námi jel kamion. Nechápu, co v těchto končinách dělá. Vyjel hluboké koleje, které jsme se větvemi z pokáceného stromu snažili zarovnat tak, abychom dobře projeli. Martin je zkušenej závodník, jak by ne po Zapatě, tady to je slabá kávička.

Ujedeme několik kiláků, ale bahno je totálně všude. Všude. Třídimenzní bahno. Klackem měřím jeho hloubku na cestě a musím konstatovat, že zřejmě končíme. Souhlas na všech liniích. Jen blázen by tu jel. A pak že ten překlad neodpovídá reálné situaci. Podívám se vlevo a pahorek taky vidím. Zkusíme lokalitu taky tady. Každá lokalita má své tajemství. Není-li osázena kaktusy, je domovem nějakého živočicha. Ha… ha… ha… had je tady. Je pěkně ztuhlý. Ani se mu nedivím, já nejsem had a ztuhla jsem taky. No když jsem ho uviděla.

Pěknej hádek, dlouhej, s pěknou kresbou. Zasekl se u kamenu a hodil polohu hlavového esíčka. A to si představte, vlastně ani ne, že Martin až doma zjistil, že je to nejjedovatější had tady. Kousne a dvou hodin je po tobě…

Začíná hustě mrholit a blíží se podvečer. Představa noci někde v cabaňosu se mi moc nezamlouvá. Potvora se docela raduju, když nemají nikde volno. Chápu, že kdyby v noci a iáráno lilo, tak nebudeme moct sušit stany. Vysvětlovat někomu, že pokud mě bolí nohy, tak bude pršet. Nohy jsou v pohodě, tak přestane mrholit do hodiny. Martin by nejraději podlehl rozmarům zhýčkaných důchodců, ale nakonec mu nic nezbylo. Spát se mnou, držkatou babou, en nuestra carpa. Usnul pěkně tvrdě a vzbudil se n až s ranním úsvitem. Mimo jiné, v průvodci jsem našla informaci o tomto místu, jako o suché oblasti. Dobrý, co?

Bloudíme v Berrotoranu, hledáme nejmíň blátivou cestu, ale nějak se nám nedaří. Potkáváme dva seňory, jeden jede na koni a druhý ho doprovází stylem a pie. V tašce nese zeleninu na polívku. Nabereme ho do auta a před jeho domem nám ukazuje správný směr. To byla šlupka. Martin srazil papouška. Zastavuje. Přemýšlím, jak resuscitovat ptáka. Nenašli jsme ho, zřejmě odletěl ještě před tím, než jsme vystoupili z auta.

Jééééééé, to je něco jako z filmu, ale není. Vidím šakalí maminku, jak přenáší mládě.

Poslední lokality kaktusů. Na Martina padá docela nostalgie. Vůbec mu nedochází, že auto otočil už do protisměru hned při příjezdu. Kam chceš, jet? Divím se. Jasně, že mě má za blázna, ale mě ty kaktusy mozek ještě nezablokovaly, směju se teď ale opravdu jak blázen. A to nemá chlap rád, že jo?

Hele i ten varan se ti směje, nenechal mě v tom samotnou. Většinou varani zdrhnou, jakmile uvidí sebemenší nebezpečí. Tento kluk zůstal stát a nepatrným zdvižením hlavy se postavil do polohy modela. Tak Petro, takovej kus jsi ještě neviděla, přiznej se. Máš pravdu. Dík. Mrsk, mrsk, zadupal a byl včudu.

I jako by sama Argentina přemýšlela o tom, co jsme ještě nestihli vidět a začala nám servírovat různá setkání. Na silnici před námi leží pás s hroty a za policejními auty stojí ozbrojení policisté. Jeden v ochranné vestě přichází k nám. Pěknej chlap. Martin už dnes na sto procent rozlišuje otázku de donde éres od otázky a donde vás. Rozuměl, ale nemohl si za boha vzpomenout kam to vlastně jedem.

Všichni máme dobrou náladičku. Čeká nás delší přesun, odskočíme si na YPFce. Místnost pro ženy je zamčena, tak mi zhrubne hlas a jdu s klukama do jejich kabinek. Nikde nikdo. Až teď, když všichni vycházíme. Seňor byl dost vykolejen. Ten čuměl, co, zadrmolil Martin. Čuměl.

Přenocujeme mezi poli. U cesty k mému překvapení rostou eukalypty. Stan postavíme za keřem yuk. Začíná západ slunce, rychle pro foťák. Co se to děje? Komáři přistávají na mé nohy, ruce a sajou a sajou. Jsou tu mnohem agresivnější než třeba na jihu Čech. Rychle do stanu.

Kluci komáří se zklidnili. Na stan přistávají světlušky a svými hnusnými těly vytvořili imaginaci hvězdné oblohy. Ticho. Luna v úplňku. Usínám. 

Monte Grande

Úkol dne… najít ubytování. Soudě podle nápisu hotel na každém třetím domě, to nebude zas tak složité. První zdání klame. Martin je na parkovišti a vysílá mě k prvnímu hotelu. To je divné, dveře zavřené a malým okýnkem na mě vykoukne chlápek. Už z výrazu jeho obličeje tuším, že něco není v pořádku, ale konkrétně, nevím co. Na otázku k možnosti ubytování rezolutně kroutí hlavou. Nechápu, ale u dalšího hotelu mi secvakne. To jsou hotely pro milence, maximálně na tři hodiny. Hotely vypadají luxusně. I japonské zahrady zkrášlují vstupy do hotelů jako předzahrádky. Vzdávám to po dalším zastavení, když mi seňora nedává žádnou naději najít tady v okolí jaksi normální hotel. Promiňte, hledaný druh hotelu tady nefrčí.

Jedem do města. Martin má v záloze adresu hotelu, kde byli ubytováni v loni, ale i tady se nechytáme. Ne, ne a ne. Ani zmínka o extra ceně dohodou nezabírá. Dívej se doprava, já budu hlídat levou stranu. Po chvilce Martin zahlédl něco jako název hotelové školy. Zastavujem. Škola to vůbec nebyla, ale Martinovo charizma zapůsobilo na jednu dámu, která mu přináší navštívenku na seňoru Marii, která má ve městě ubytování privátní.

Dojedeme k domu s ostrahou. Vychází velmi kultivovaná žena s příjemným kukučem. Martin ji uhranul zřejmě taky a zdá se, že máme vyhráno. Na recepci pracuje její nevlastní syn. Výhodou je, že při domlouvání podmínek ubytování mohu mluvit s ním anglicky. Ze stanu rovnou do luxusní vily? To mě tak rozhodilo, že přestávám mluvit i česky, natož nějakým cizím jazykem. Mámo, co ti je? Nic, jen jsem v šoku. Dlouho dobu sedím v našem pronajatém pokoji na posteli a vzpamatovávám se. Pozlacené kohoutky… ty mi daly. Tak fajn, kde je ta voňavka od Diora? Na vaně a chceš Addict, Homme Sport, Star, Dolce Vita nebo Diorellu? Stříkni mě tím Addictem.

Co si dáte k snídani? Americkou se vším všudy. Před tím však půlhodinka v bazénu.

Naplánovali jsme si výlet. La Boca… vrháme se do křtánu umění. Umělci jsou tu trochu víc oprsklejší a dotěrnější ve smyslu jak oškubat návštěvníka místních uliček o peníze. V Londýně v uměleckých čtvrtích vládne větší pohoda. Na dobrovolné hasiče nepřispívám, do restaurace se nenechávám nalákat. Tanečníci tanga tě chytnou, partnerka hodí moji nohu přes nohu svého partnera, její klobouk na mé hlavě. Cvak cvak foťákem a pár pesáčů za iluzi v obětí rytmu argentinského tanga.

Je to tu velký byznys. Obchody i obchůdky s prodejem suvenýrů, restaurace s předzahrádkami. Z každého koutu k vám připlouvá mnoho tónů a mnoho zvuků. Vzájemně se neruší. Na druhé straně je tu zajímavá architektura, barevné domy a na většině domů stojí na balkóně jakási postava, která svými gesty vždy něco sděluje kolemjdoucím. Originální.

Martin se těšil na botanickou zahradu, já zas na Ricoleto s kostelem a hrobkou Evity.

Botanická zahrada byla spíš zahradou pro opuštěné kočky. Místní lidé je mají viditelně rádi. Sednete si na lavičku a kočka hop na vás a už se lísá. Nic pro mě.

Osobně moje hop je do galérie. Nezaměnitelná je expozice moderního umění. To je brambora! Jde o malou skříňku, kde v malých přihrádkách jsou uloženy brambory a připojeny na jakési termometry, Je jim měřena teplota. Je vidět, že se jim tu daří. Bez větších scvrknutí tu ta nejstarší vegetí už několik let.

Moderní evropské umění Martin probíhá se slovy to mě nezájímá. Naopak pro mě jde o první setkání s pravými obrazy Polloka, Kandinského, pastely Degase a dalšími bonbónky. Nakonec se vracíme do blázince stánků s uměleckými předměty. Co mě však vyvádí k úžasu je silnice s deseti jízdními pruhy v jednom směru. Jízdu si pěkně užívá Martin, ale vůbec mu nezávidím. Soustředí se na jízdu, červená, zelená, auta vlevo, auta vpravo.

Martin má samozřejmě dobrý nápad, jak strávit dnešní večer. Jít do Parillady přímo tady do Monte Grande. Martin tu byl vloni s klukama a tak si rychle vybavuje, kde seděli, co jedli a kolik platili. Mega restaurace. Dostáváme stůl v rohu restaurace. Vše se dostává do varu během půlhodiny. Restaurace se zaplní skoro do posledního místa. Netroufnu si říct kolik lidí ze strany personálu se stará o veškerý servis.

Naše menu začíná sýrovými kuličkami, šunkou, sýrem, roustbeefem… trochu zeleniny. Potom si necháváme připravit lososa na roštu a pak také hovězí. Jako dezert si objednávám jahodovou zmrzlinu a jahody. Martin sprásknul těch sladkostí daleko víc.

Nevím čím to je, ale pokud se ke stolu objedná voda a víno, tak číšník většinou víno přináší ke mně. A to nepiju alkohol. Čím to asi je?

Den odletu

Pokud nějaká akce má datum svého začátku a termín konce, potom nekompromisně musí skončit. Je to tu. Loučíme se několika plaveckými kreacemi s bazénem… kočíme i do centra pro nějaká cédéčka. Díky této cédéčkové akci jsem do pozdních hodin sledovala argentinskou hitparádu Los Mejores, abych měla jasno, kteří interpreti to Martinovo Tuc Tuc zpívají.

Zdá se, že několik nej desek máme, a tak už jenom kupujeme nahrávku skupiny Calle 13.

Pohled na Martina napovídá, že je nadmíru unešenej. Ksichtí se tím jeho opaláleným výrazem na jakýsi obal. To není možný, Metallica, Nostradamus…, za takový peníze, to není možný, tak to je teda bomba, sype ze sebe chvalozpěvy na objevené tituly. U mě boduje zase chorrizo, přece holky by měly tu hovězí delikatesu taky ochutnat. Majitelce hotelu koupíme kytku… děkujeme moc a moc… gracias para hospitalidad… a frčíme směr letiště.

Zaparkujeme na letištním parkovišti a volám majitelce půjčovny Susaně. Ta nějak popletla čas našeho odjezdu, tak se jen zeptá, zda je auto v pořádku a souhlasí se zanecháním auta tam, kde je. Vyzvednout si ho může až zítra. A začíná tak trochu zmatek s letadly. Dívám se na info o odletech a cedule ukazuje zpoždění. Odlet je posunut o dvě hodiny. To je jak v Úvalech na nádraží. Doba odjezdu se může změnit. Co se dá dělat. Budem čekat. Tvrdikova Petruse…Tvrdikova Martin… dostavte se ke gejtu 3. Slečna se omlouvá za zpoždění a nabízí přímý let do Frankfurtu. Mrknu na Martina, dobrý ne?

V letadle sedíme vzadu u ocasu. Pěkně to tu skáče, ale zase máme blízko toalety. Je super pozorovat stewardy, jak nejdříve testují zákazníky, jakým že to mluví jazykem. Ten náš mi připomíná uhrančivýma očima, havraními vlasy a tvarem nosu bráchu. Vše mu jde pěkně od ruky. Please… can I have… carne? Danke… blbneme s jazyky. Martinův Steward jen šprechtil. Objednal si carne a uslyšel what? Tak teda fleisch. V noci je v letadle pěkné horko. Martin se vrtí a nemůže usnout. 14 hodin v letadle je přeci jenom vopruz.

Přistáváme v Německu a mažeme pro letenky. Boarding time? Right now! Před Vánocemi je veselo i na letišti. Slaví něčí narozeniny a zpívají happy birthday… zeptám se proč to nezpívaj po jejich. Prý je to lepší anglicky, lépe to zní. Vidím, že jsi nemůže nějak vzpomenout na svou rodnou mateřštinu.

Pomáhám mu… zum geburstag viel… směje a my mažem. Popřeju teda marry christmas tak, aby to znělo pro něho lépe. A kde je terminál? Rovně a doprava. Jenže to jeho rovně a doprava, byla nejdřív pasová kontrola, stovky metrů běhu, prohlídka báglů….babce kontrolce se něco nelíbí. Vytahuju podělanej dalekohled. To je zdržení.

Kolik máme času? Ty vole ženem. Gate 1-10… kilometrová chodba… gate 20-30… můžeš? …jó můžu… Gate 32, Martin přidal, protože viděl, že u gatu nikdo není… dobíhám taky. Co…už odlítáte? Pracovnice od gatu velice pohotově odběhla a zakřičela WARTE!

Sednu si a cítím, jak proudy potu se začaly spouštět po zádech a břiše. Jako bych slyšela z úst těch sedících podnikatalů komentář… tak na tyhle sociály jsme čekali? S Martinem prohodíme pár slov, jako že dobrý. Má místo někde ve předu. Podávám borci vedle mě čokoládu od letušky. Spasibo… ty idiote, nepleteš si náhodou dva jazyky? Nejenže neví, kdo jakým jazykem mluví, ale mám evidentně problém se svým ptákem. Letadlo začíná vzlétat a on si ho musí držet rukou, kterou nenápadně vsunul do kapsy. Změna tlaků v letadle dělá divy, očividně neměl jen problém při startu.

Poznámka autorky: Martine, chtěl stahovat data, nemyslíš? Diagnózu stahování dat jsem stanovila okamžitě. Ta holka vedle něho byla jeho přítelkyně, ale o spolupráci neměla zájem. Ve Vídni si už připadám jak ve filmu Lola běží o závod. I náš závod s časem ještě nekončí. Kdepak máme tašky? Nemáme. Přivezou je nám zítra přímo domů. Super! Kurva, aby mi nenamrzly kaktusy, povzdychl si Martin. Jsi upad na hlavu, ještě je půjdu poprosit, ať v autě přitopí.

Nefilozofuj a mákni, povzbuzuju ho k dalšímu běhu. Třeba stihnem autobus. Jedem domů, ani nevím, jak se to všechno tak rychle semlelo. Dáte si něco? Čeština, to je řeč. Ráda bych poslala Martine smsku, že už jedem domů. Ale já blbka v tom zmatku spletla pin třikrát. Neva, aspoň může být prvním pocitem Martina pocit nenahraditelnosti. Zase ta jeho oblíbená věta, mámo, stáří je kruté a bude ještě hůř.

Na Žižkově nás Maťa nabrala autem. Teda nabrala do auta. Kočka přede, pes vrtí ocasem, když cítí něco příjemného. Na rozdíl od nich Martin uchcává blahem, když vidí svoji dceru, jak bravurně řídí jeho auto Toyotku. Jak to těm holkám spolu sluší, že jo?
 

The End

A co teď…

…různé rodiny…. různí lidé… různé vztahy… a taky různě v těch rodinách to funguje…

Jak to jen říct? Někde se moc mluví a slova neznamenají nic, někde se moc nemluví, někdy vůbec, prostě vše se cítí…

Nevím, co je lepší… pro toho, kdo byl doma zvyklý slýchat stokrát denně, mám tě rád moje dítě a jseš fakt dobrý… zřejmě pro toho to nikdy nebude klišé… pro toho, kdo vyrůstal v rodině pohledů očí, vzájemných kontaktů chudých na slova… Zřejmě pro toho svět cukrbliků a obdivuhodné chvály bude něčím absolutně nenormálním…

Čí pravidlo… pro Martina bych měla mít slova chvály, ale jak to dělat dobře, když mi to nějak nezní…, ale snažím se… dneska se ti to povedlo, udělal jsi to úžasně, zmáknul jsi to… jseš fakt dobrej…

Jsem doma a vidím obrovskou přepravku s cukrovím… mrknu a hned mi je jasné, že ani mě se to tak nikdy nepovedlo napéct a ozdobit… přece teď v tuhle chvíli jde o srdeční záležitost… nedá se nic říct, natož něco ve smyslu I´m proud of you my daughter…

…nic neříkám… vždyť to vidí, jak se mi to uvnitř sevře… musím se nadechnout a tu slanou kapku poslat do očního kanálku, tam kam patří…

…ráda se vracím domů…

Martin a já jsme dvojka… občas jeden vyzařuje na jedné frekvenci a druhej má zapnutý jiný příjem. Přesto všechno mi to Martin usnadňuje tím, že moc dobře neslyší a vidí blbě na dálku.

O čem to je? Stačí napsat… dík… te amo con todo mi corazón… tu esposa

Střípky…

Jsou tu lepší skateborďáci, než u nás ? V San Martin se teda moc nepředvedli.

Co se může stát, když jedete k benzínové pumpě pro benzín? Prostě vás pošlou rychle pryč, protože několik metrů od benzínky začal hořet kiosek.

Kde se dá i spát? U silnice s velkým plechovým bilbordem, s kterým si celou noc hrají kapky deště a vítr prohánějící se místní krajinou. U silnice, kde každou druhou minutu v zatáčce přibrzdí kamion. Otrlí pochrupávají, ti druzí vloží protihlukové špunty do uší. Martin se probudil… hmmmm jaksi s jedním… špuntem…

Kde bylo filmováno Sedm let v Tibetu? Tady v Argentině za Uspallatou…

Co udělá svišť, když vás zmerčí? Normálně zahvízdá.

Co se stane, když hrdlička blbě šlápne na kámen na skále nad váma? Asi ho pošle dolů…

Co poslouchají v prebisteriánské škole v Usnu? Hip hop…

Co dělají gaučové, když nemají vodu? Prostě vás zastaví a vy jim tu vodu dáte.

Co se někdy stane přes noc se skalnatým pohořím? Nasadí si čepici sněhu.

Co se stane, když Martinovi upadne knoflík. Přišiju mu ho.

Co se stane, když prolejzáte trnitým křovím? Buď nic… nebo si trny odnesete s sebou zapíchnuté kdekoliv… nebo vás jen poškrábou.

Proč kaktusáři dávají do názvu kaktusů smaragd, když květ je žlutý s brčálovým okrajem? Tak to fakt nevím.

Co udělá večer světluška, když máte otevřený stan? Drze vám do něj vleze.

Co odpovíte, když se vás pumpař zeptá, nejste-li náhodou z Brazílie? Odpovíte po pravdě, že ne.

Na otázku Proč? Je docela zábavné odpovídat a proč ne?

V tom druhém případě, na otázku a proč ne? Se dá stručně odpovědět bez výmluv…

A proč jo? Hmmmm v našem případě v souvislosti s horou Aconcagua to je evidentně jasné.

Aconcagua je hora nalézající se v západní části Argentiny a jedná se o nejvyšší horu Ameriky, západní a jižní polokoule.

K výstupu na horu je třeba mít povolení, jehož cena je v současné době 200 USD. Vrcholu se ročně pokouší dosáhnout kolem 3 500 lidí. Velká část výstupu normální trasou vede sutěmi. Na cestě obvykle nejsou žádná sněhová pole, ale v nějakých úsecích je nutností vybavení na ledovec (mačky, cepín), kvůli umrzlému terénu. Obtíží je nízký atmosférický tlak ve velké nadmořské výšce…

  Konec seríálu  

 

Související články

Argentinské pohledy 2008 - díl 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.
9. | 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17.

Patagonie a střední Argentina 2008,
část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. 
13. | 14. | 15.| 16. | 17. | 18.  | 19. | 20.

Gymno - deník Argentina 2007, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. |12. | 13. | 14. | 15. | 16. | 17. | 18. | 19. | 20. | 21.

Pohled vně kaktusářského světa (02/2009)
Lumír Král: Pod Jižním křížem. Poznámky z velkého vandru po Argentině 
(2. 1. 2007 – 14. 2 .2007)

 

© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630