Gymno - deník
Argentina 2007 (2)


4. ledna 2007

Ráno po probuzení si dáváme instantní polévku, a kdo je jak zvyklý, kafe nebo čaj. Rychle balíme, dnes nás již čekají první gymna. Při odjezdu nám nad hlavou přelétá první práškovací letadlo. Napadá mně, že je dobře, že jsme nespali na přistávací ploše, ale kousek od hangáru.

U první benzínové pumpy YPF nakupujeme naftu. Renault je dýzláček, a tak cena je okolo 11 Kč /1,59 AP/ za 1 litr. Při spotřebě autíčka okolo 7 litrů na 100 km a dělení na 4 cestující, jsou naše náklady na pohonné hmoty vcelku zanedbatelné. Společnou pokladnu vede Jarda, kterému vždy, když peníze dojdou, doplníme stejným dílem. Musím říci, že tento systém placení je pohodlnější, než když si každý platí vše sám.

Asi 100 km před první lokalitou již v Cordobě najíždíme na prašky, které nás budou doprovázet na většině příštích lokalitách. Jelikož nedávno pršelo, tak se musíme místy brodit bahnem. Konečně první lokalita, krásná skalka napravo vedle cesty, bohužel jako vždy za drátama a u estancie. S Tomášem prolézáme. Kluci zůstávají v autě. Vypadá to na pěknou bouřku. Můj první letošní kaktus je Gymnocalycium monvillei MT 07-064

Gymnocalycium monvillei MT 07-064, Sierra Las Peñas

Po chvilce vychází majitel statku a pozoruje nás. Jelikož je všude plno malých prasátek, má asi strach,  aby se mu nějaké neztratilo. Jdeme raději vysvětlit důvod naší návštěvy na jeho pozemku. Dostáváme souhlas, a tak lokalitu důkladněji prozkoumáváme. Nalezáme jen monvilejky a všudypřítomný Notocactus submammulosus. Na další místo už máme potřebné údaje. Jedná se o Gymnocalycium lepidum MT 07-065 s Pilzovic sběrem P 192.

Lokalita Gymnocalycium lepidum P 192, MT 07-065, Estancia Las Peñas

Je to lokalita vzdálená jen asi 500 m s názvem Estancia Las Peñas. Na svahu hned vedle silnice nalézáme krásné kytičky s modrými semeníky a opět Gymnocalycium monvillei MT 07-066. 

Gymnocalycium lepidum P 192, MT 07-065, Estancia Las Peñas

Začíná drobně pršet, a tak čekáme v autě, až bude možné dál fotit. Netrvalo dlouho a je po dešti. Přejíždíme přes nádherné údolíčko, kde ve skalách protéká Rio de los Sauses s pohoří Sierra Comenchingones.

Rio de los Sauses, Serra Comenchigones

Ve stejnojmenném městečku nalézáme balneárium, tady se rozhodujeme vykoupat  a přenocovat. Stan stavím hned u řeky, vypadá to ale zase na bouřku, tak se pro jistotu stěhuji ještě dále od řeky. Jarda bude přespávat v autě a kluci se rozhodují spát pod širákem. Již skoro za tmy vaříme polívku a jdeme spát.


5. ledna 2007 

Okolo 3 ráno přichází bouřka. Mám dobrou výbavu a vše bez újmy přečkávám. Horší je to ale s klukama. Přes den budeme muset zastavit a sušit věci. Sluníčko se už ale ukazuje v celé své kráse, a tak to jistě nebude žádný problém.

Do městečka vede jen jedna cesta, a proto se vracíme na křižovatku. První lokalita je mezi Rio de Los Sauses a Alpa Corral. Gymnocalycium sp. zelené MT 07-067 se zde vyskytuje spolu s Notocactus submammulosus.

Sušení stanů   

Děláme krátkou přestávku na sušení stanů a spacáku. Sluníčko již pěkně hřeje, tak se tato vynucená přestávka moc neprodlužuje. Další lokalita je před městečkem Alpa Coral. Opět Gymnocalycium sp. zelené MT 07-068.

Gymnocalycium sp. zelené MT 07-068, Alpa Corral, Sierra de Comechingones

Některé rostliny jsou v květu. Jsme v pohoří Sierra Comenchigones, nadmořská výška se pohybuje okolo 850 m n. m. Zajíždíme do městečka Alpa Corral, kde nakupujeme v mercádu pečivo, pití a hlavně se v místním informačním středisku ptáme  krásný Argentinky  na cestu do Achiraz. Po naší evidenci v počítači, pokrok dorazil již i do Argentiny, jsme upozorněni, že na cestě jsou nějaké problémy. Jelikož jsme moc dobře nerozuměli o co se jedná, tak vyrážíme po značené cestě. Asi 1 km jižně za městem děláme další zastávku, opět se stejným výsledkem. Gymnocalycium sp. zelené MT 07-069 a přidává se Echinopsis aurea.

Gymnocalycium sp. 07-069, Alpa Corral, jižně

Další cesta je ve znamení průjezdu bahnem a všudypřítomnými loužemi po noční bouřce. Naštěstí se podaří vše projet. Bohužel asi po 30 km přijíždíme k vodou strženému mostu, kde si místní bagrista přivydělává tím, že ve lžíci převáží řekou motorkáře i s motorkami na druhou stranu řeky.

Stržený most při cestě na Achiras

Pochybujeme, že by se mu to podařilo i s námi, tak se po nafocení  vydáváme zpět na Alpa Corral. 15 km jižně před městem vylézáme na kopeček za polem, kde konečně nalézáme první Gymnocalycium achirasense orientale MT 07-070.

Gymnocalycium achirasense orientale, MT 07-070, Alpa Corral, 15 km jižně

Největší rostliny mají výšku 30 cm a 20 cm průměr. Většinou jsou u nějaké skály v trávě. V městečku si dáváme kafe a vyrážíme směs Rio Quarto a Achiraz. Asi 25 km před městečkem se zkoušíme ubytovat u obslužné prašky pro místní estancie. Vaříme naší oblíbenou polévku. Bohužel začíná drobně mrholit, a tak raději vše balíme a již po tmě v Rio Quarto hledáme hotel nebo hosterii. Nalézáme pěkné ubytování v ceně 120 AP pro všechny v dvoulůžkových pokojích včetně přístřešku pro naše autíčko. Sprcha je docela dobrý vynález.Autor: Martin Tvrdík
E-mail: tvrdikmartin@seznam.cz

 

Související články

Lumír Král: Pod Jižním křížem. Poznámky z velkého vandru po Argentině 
(2. 1. 2007 – 14. 2 .2007)