Argentinské pohledy 2008 (14)

Zajímavé pohledy účastnice zájezdu, manželky gymnofila Martina Tvrdíka, která díky tomu že je nekaktusářka, vidí kaktusovou přítomnost s patřičným nekaktusovým nadhledem…

La Falda

Přiznávám, že občas mi říkají, že mám koule mezi nohama. To je fakt. Martin naopak při pohledu na argentinskou sukni jménem La Falda ukazoval ženské rozmary. Nic netušící odpoledne se přehouplo k večeru a začalo pomalu otevírat dveře soumraku. Právě tímto okamžikem vycházíme z restaurace, kam mě Martin pozval na večeři. Argentinská restaurace s parrillou, stoly vyrovnané vlevo i vpravo podél cihlových zdí, trpělivě očekávaly zákazníky. My jsme byli mezi prvními. Personál ohozen do slušících uniforem měl vše vymakané do posledního detailu. Začínalo se mi tu líbit. Moje nadšení vrcholilo, když jsem se pustila do bifé de chorrizo a moje chuťové buňky se setkaly s prvním soustem.

Taková delikatesa! Mohli jsme i ochutnávat ze široké nabídky různých salátů, ale měla jsem pocit, že to poslední sousto by mělo být měkoučké masíčko. Jako nejlepší tečka dnešního dne. Jenže neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Skokem je myšlena cesta, jak najít místo ke spaní. Vzpomínám si na to ještě dnes, je to jako ve filmu. Jedeme městem a Martin nadšen místem, kde si taky vloni pochutnával s kamarády na pečeném masíčku, chrlí jeden zážitek za druhým. Tady jsme jeli, tady jsme parkovali, a pak jsme jeli za město, kde jsme nocovali. Jednoduchý jako facka.

Právě v tuto hodinu vylítávaj upíři a pijou krev hovězímu dobytku a mě ji začínal pít Martin. Martin v sukni La Faldy. Říká: Je tma, nic nevidím. A když nic nevidím, tak si nemůžu nic pamatovat, a už vůbec ne, kde jsem. Stočil auto do města a mně se to nějak nelíbilo. Jemu se to líbilo, mně ne… tak se pěkně naprd. Tak řiď sama, já tu už byl a znám to tu jak svý boty. Ale v tý tmě nic nevidím. Pro mě hrozná prča, a tak navrhuju jet za město a pak někam odbočit. Martin se trochu zklidnil. Pomalu jsme se od města plného pouličních světel začali vzdalovat a zamířili jsme někam do hor.

Cesta stoupala do kopce. Měla jsem pootevřené okýnko a zachytila jsem nějaké divné zvuky. To místní žáby měly námluvy. Rozehrávaly jednu symfonii za druhou, neuvěřitelné akordy. Obloha plná hvězd, to se jim to namlouvalo. Já jsem si stále ještě namlouvala, že to místo na postavení stanu najdem. Zastavili jsme chlápka, co vyjížděl z místní estancie na malém prskoletu. V okamžiku, co zmáčknul brzdu, stroj s sebou cukl a z ruky mu vypadla igelitová taška, do které si dal maso, co dostal za pomoc při zabíjačce. Přijel i majitel a dovolil nám postavit naši carpu na malém plácku před plotem. Zastavil se ještě ráno, aby se zeptal, jakou jsme měli noc. Italská výměna názorů se přehoupla v poklidnou noc a tu vystřídalo chladné ráno, ale ráno s překvapením.

Moje logika s koulema vyhrála nad logikou sukně a dovedla Martina na místo vzdálené tři kilometry od místa, kde na nás podle údajů jednoho borce jménem Chvastek, měla čekat červeně kvetoucí stellata.

Měla jsem možnost poznat seňora Chvastka osobně, tady v Argentině. Je samá srandička. Zřejmě mu nechyběl humor i tady na kopci. Podle mě sebral jen semena a červeně kvetoucí kytky neviděl. Doma mu něco vyklíčilo ve skleníku… povyrostlo… červeně vykvetlo. Vypustit zprávu, že ty červený kytky jsou právě odsud… tak to Járo bylo fakt nezodpovědné!!!!!

Vy kluci!!!! Pomáhám hledat… Na vlastní voči… samá bílá, samá bílá… nepřihořívá a vůbec nehoří...

Svatá Barbora ... Pampa de Olaen

Svatá Barbora, panna a mučednice, patří ke čtrnácti svatým patronům, vzývaných zvláště v těžkých chvílích, v minulosti například při morových epidemií. Její společná památka se slaví 4. prosince. Postava svaté Barbory a její život však nejsou historicky doloženy, proto ji roku 1969 Katolická církev vypustila ze svého seznamu svatých.


 

Katolická církev si může klidně ze svého seznamu vypouštět co chce a koho chce, ale vymýtit tradice ze života lidí… tak to se jí nepodařilo konkrétně v La Pampa de Olaen. Skutečně. Cestou potkáváme mnoho lidí oděných do pestrobarevných i černě elegantních krojů. Nikdo nejde pěšky, všichni sedí v sedle koní a míří ke kostelu svaté Barbory. Zpočátku jsem nevěděla, proč tolik lidí se sjíždí na jedno místo. Navrhla jsem Martinovi, aby zastavil u jedné větší rodiny, která setrvávala u malého lesíka a baštila něco k obědu. „Buenos dias! Que tal? Por favor, que pasa?“ Dovídáme se, že dnešek je dnem Svaté Barbory a všichni lidé z celého okolí se sjíždějí připomenout si tento významný den do kostela jejich patronky. Mluví o tom, že odpoledne začne procesí právě od kostela Barbory. Ptám se, zda je možné se této slavnosti zúčastnit. Ano? Tak kluci holky jedem.

Sleduju dění a vidím, že první cesta vede do kostela. Následuju místní a pomodlím se po svém. Známí se mezi sebou vítají a noví se seznamují. Hraje muzika. Roztančím nenápadně svoje tělo v rytmu nenápadných pohybů a nechávám se unášet atmosférou příprav.

Fascinuje mě vysoký světle hnědý kůň s pyšným jezdcem v sedle. Proč pyšným? Nedovedu pojmenovat všechny části koňského postroje, ale už prvním pohledem je vidět, že výbava koně i seňora se nebude pohybovat v běžných cenových relacích. Nejde jen o tu cenu vyčíslenou v pesáčích, ale spíš o cenu historickou. Děděnou po mnoho generací. Pýcha rodu.

Pyšný je tu i ten malej prcek, co sedí v sedle černého hřebce. Prostě narodil se nejspíš na koni. Mnohokrát pobízí koně ke cvalu a během několika sekund ho přiměje zastavit. Je pyšný na to, jak dovede s koněm komunikovat. Koňské řemeslo má v malíčku každý. Není to jen mužskou záležitostí, ale i holky tu mají své dny. Fakt jim to v sedle moc sluší. Dvojí krása a elegance v jednom. Vypadá to, že procesí se bude řadit ještě další hodinu, protože přicházejí školní děti s učitelem, rodiny s malými dětmi, různé folklorní soubory a hlavně nosiči, kteří v čele procesí ponesou Barboru. Jsou tu i novináři. V tuto chvíli jsem vůbec netušila, že budu sedět druhý den několik desítek kilometrů u benzínky na kávě a jen tak pro legraci si vezmu noviny. Jen tak si něco přečíst a ejhle. Fotka a článek ze včerejší akce. Tak copak tu píšou?

Hmmm… nevěděla jsem, že lidé z této oblasti ctí svoji patronku v této kapli už tři století. Musím souhlasit s autorem článku, že to byla skutečně podívaná. Podívaná kvůli které bylo dobré se tu zastavit a vidět, že i zrušení vypadlá z hlav církevní vrchnosti nemohou nějak přerušit něco, co je už po mnoho let pro místní považováno za svaté. Loučíme se s místem patronky svaté Barbory a pokračujeme ke Candelárii. 

Jezuitský klášter v oblasti La Candelaria

Studovala jsem mnoho let, hodně věcí jsem se dozvěděla, hodně věcí jsem se nedozvěděla vůbec. Hodně věcí si pamatuju, hodně věcí si vybavuju matně a hodně věcí si nevybavím vůbec a ani taky nemůžu. Jedna věc je paměť a druhá věc byla nedostupnost informací či moje absolutní diletantství. Něco podobného jako ve vtipu o jezuitech. „Proč vy jezuiti vždycky na všechno odpovídáte protiotázkou?" „A proč ne?" Moje odpověď na otázku proč ne, byla a proč jo?

Napsat něco o jezuitech si vůbec netroufám, je to jako chodit po tenkém ledu. Já nejsem žádný blázen, abych na takový led vůbec vstoupila a měla jasno, jak to všechno bylo. V tomto případě jsem deska nepopsaná, ale pokusím se něco zjistit. Tak jen trochu teoreticky. V Argentině se do dnešních dob dochovalo několik jezuitských misií. To co si vybavuju je, že řád založil Ignác z Loyoly, a to co jsem dočetla je, že to bylo v roce 1534.

Taky jsem se dočetla o tom, jak jednoho dne Ignác odpověděl na otázku jednoho scholastika z Portugalska. A to se psal rok 1551. Která forma modlitby je nejpřiměřenější jezuitovi? Tehdejší generál odpovídá: „Máte se cvičit ve snadnosti nacházet Boží přítomnost ve všech věcech, ve své činnosti, při chůzi, dívání se, chutnání, poslouchání, myšlení a vůbec ve všem, co konáte. Přítomnost Boží Velebnosti je přece ve všech věcech, a to působením i bytím. Tento způsob uvažování, při němž člověk nachází Boha všude, je snadnější, než kdybychom se chtěli povznášet k duchovním věcem vznešenými myšlenkami.“ Jezuité se snaží hledat a nacházet Boha ve všech věcech dodnes.

Moudrá slova o tom, jak nacházet Jeho přítomnost, vysvětlená vznešenou myšlenkou. Babi, vím, že mě slyšíš, ale opravdu to není rouhání. Vím… nevím… rozumím… nerozumím… je to ten boj protikladů, že jo?

Sjedeme klikatou prašnou cestou ke hřbitovu. Je zamčený. Zato vstupní dveře do zahrady kláštera jsou odemčeny. Z oken místní školy slyším muziku. Na chvilku se zastavím a váhám. Raději se zeptám, zda můžeme vstoupit. Žena nesoucí prádlo v košíku mi kývnutím hlavy dává svolení a připojuje informaci, co mám udělat, až dojdu k té budově naproti. Místní klášter patří k těm nejmenším z počtu třiceti funkčních, které v Argentině můžeme nalézt.

Ještě jsem ani nedošla k nově postavené budově, budově pro správce, a už jsem ho uviděla, jak čeká na staré kamenné dlažbě. Přivítáme se navzájem a já mu rychle vysvětlím odkud jsme a požádám ho, zda by nám mohl dělat na malou chvilku průvodce tímto objektem.

Impozantní místo, o tom není pochyb. Největšího rozkvětu zaznamenává tato usedlost mezi rokem 1725 – 1795. To bych nebyla já ta malá bruja, která jen při pohledem na rozbořené zdi jídelny si hned představuje, jak tu ti kluci obědvali. Evokují mě různé zvuky a napadají mě různé příběhy, které se tu mohly odehrát. Blok s rozbořenými ložnicemi, ten sloužil pro rodinné příslušníky. Samozřejmě jen v době návštěv. Nesměle se ptám, jaké poslání má on. Je jeden ze správců budovy a učí v místní škole. Lišák jeden, to nejlepší si nechal nakonec. Slovy počkejte chvilku, zmizel za budovou kostela

Už slyším, jak odemyká dveře zevnitř. Vem si ho do ruky, říká mi a podává mi původní klíč. Stisknu ho… jen okamžik. Vstupujeme. Opět jsem v situaci, kdy se těžko hledají slova, jak popsat, to co vidíte. Je to unikátní, jedinečná podívaná.

Asi kecám, při pohledu na Martina se mi zdá, že pro něho největšími skvosty jsou kaktusy, které objevil v trávě na zahradě kláštera.

  Konec 14. dílu  

 

Související články

Argentinské pohledy 2008 - díl 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.
9. | 10. 11. 12. 13.

Patagonie a střední Argentina 2008,
část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. 
13. | 14. | 15.| 16. | 17. | 18.  | 19. | 20.

Gymno - deník Argentina 2007, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. |12. | 13. | 14. | 15. | 16. | 17. | 18. | 19. | 20. | 21.

Pohled vně kaktusářského světa (02/2009)
Lumír Král: Pod Jižním křížem. Poznámky z velkého vandru po Argentině 
(2. 1. 2007 – 14. 2 .2007)

 

© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630