Gymno - deník
Argentina 2007 (6)


12. ledna 2007
Ráno se vracíme na prašku, kde 12 km severně Saladillo a 4 km od Arboleda děláme další průzkum kaktusové vegetace. Na lokalitě rostou Gymnocalycium sp. MT 07-129, která nejdou jednoznačně zařadit ani jako borthii a ani jako poeschlii. Odbočujeme do leva směr Los Chañares, kde je v nádherném prostředí na řece přírodní koupaliště.

Lokalita Los Chañares


Škoda, že je dopoledne. Zde by bylo krásné nocování. Říkám si, že při příští návštěvě Argentiny této možnosti využiji. Kromě koupání samozřejmě nacházíme Gymnocalycium achirasense kanradliae MT 07-131 a opět jako všude v této oblasti G. poeschlii MT 07-130. Od řeky se vracíme a jedeme směrem k hlavnímu městu provincie San Luis. Kousek před městem v oblasti El Volcán je při silnici docela pěkná pizzerka, a tak se necháme zlákat na řízek z kuřete a papas fritas.

Gymnocalycium achirasense kanradliae, MT 07-131


Klikni pro detail

Gymnocalycium  poeschlii MT 07-130, Los Chañares


V hlavní městě  dnes musíme vyřešit problém se závěsem výfuku. Mám strach, že výfuk každou chvíli ztratíme a oprava se značně zkomplikuje. Ve značkovém servisu Renault bohužel potřebné závěsy na tento typ auta nemají a čekat na objednané díly není čas. Prodavač nás ještě posílá do opravny, kde je situace stejná. Naštěstí v Argentině je automotoklub, který se zabývá mimo jiné i pomocí v nouzi. Přítomný technik po prohlídce vozu nakládá Tomáše a po chvilce se vrací s potřebnými díly. Když jsou kontakty, tak lze i v Jižní Americe sehnat skoro vše. Musím říci, že mě překvapuje, že za  tyto služby motoristům se nic neúčtuje.

Neprůjezdná silnice po deštích


Vyjíždíme z města. Dnes nás ještě čeká jedna lokalita, kde prováděl své sběry Jorg Piltz. Bohužel cesta je asi po 20ti km natolik erodovaná od předešlých dešťů, že další jízda k estancii, kde je tato lokalita, by byl velký hazard. Proto se již skoro za tmy vracíme a před San Luis stavíme stany před vjezdem na soukromé pozemky. Naštěstí to nikomu  nevadí, a tak noc proběhne v naprostém klidu.

Klikni pro větší obrázek

Lokalita D. Donovan, Villa Dora, JV San Luis

13. ledna 2007 
Kousek za naším nocovištěm jsou pěkné kopečky, které už jsou součástí Sierra San Luis.

Tilandsia, Villa Dora

Prodíráme se s Tomášem hustým křovím, ale na vrcholu jsou už travnaté plácky se skalními výchozy. Konečně vidím, jak vypadá Gymnocalycium fischerii MT 07-132 blízko typové lokality.

Gymnocalycium fischerii MT 07-132

Gymnocalycium fischerii MT 07-132

Je to zase takové velké zelené. Rostliny jsou do průměru 12 cm, ale je jich zde poměrně málo. Před San Luis, vlevo u cesty, je hned u silnice lokalita, kde je rostlin poměrně hodně a některé jsou dokonce v květu. Bohužel na typové rostliny od Volcánu nám již nezbude čas.

Po mírném bloudění po dálničních obchvatech okolo hlavního města se trefujeme na hlavní silnici do provincie San Luis. Dva kilometry od San Pedra je nádherná lokalita Gymnocalycium striglianum oenemum MT 07-133.

Gymnocalycium striglianum oenemum MT 07-133

Klikni pro detail

Gymnocalycium striglianum oenemum MT 07-133

Společným znakem těchto kaktusů je stříbrná epidermis. Rostou převážně na plotnách vyplněných hrubým říčním piskem na plném slunci. Při cestě k Národnímu parku u San Antonio navštěvujeme ještě jednu lokalitu těchto krásných kaktusů. Naproti přes cestu se občerstvujeme studeným pivem a ptáme se na cestu do parku. Hned po 1 km je u cesty vjezd a veliký poutač. 7 argentinských peso není na místní poměry málo, ale chce to si trochu  odpočinout od kaktusů. Prašná cesta vede s několika zastávkami k místnímu pohoří, kde je konečné parkoviště. Zde je již udržovaná vyhlídková trasa po okolí, kde jsou údajně bohatá naleziště fosílií dinosaurů a taky dinosauří stopy. Nevím jak kluci, ale já jsem žádného dinosaura a ani jeho pozůstatky neviděl. Je to však rozhodně krásné místo, které stojí za návštěvu.

Nocování z 13. na 14. 1. 2007

Přesouváme se k Lujan, kde odbočujeme doprava na San Francisco del Monte de Oro. Po 3 km je typová lokalita zlatotrných Gymnocalycium ochoterenai herbsthoferianum. Kytky zde rostou v poměrně hustém porostu, a tak se zde špatně pohybuje i fotografuje. Jelikož se blíží večer, přejíždíme blíže k San Franciscu, kde se pokoušíme postavit stany. Je však tak veliký vítr a musíme najít nějaké ubytování. 

V městě je penzion, podle majitele již obsazen, a tak přejíždíme do Lujan, kde jsme viděli poutač na cabaňas. Na okraji města nalézáme neoznačený penzion.  Příjemný majitel nám za 100 AP nabízí docela slušné ubytování v jeho rekreační chalupě. Je už úplná tma a nabídku s díky přijímáme. Jede před námi autem a asi je i majitelem veřejného osvětlení v ulici, protože zastavuje u sloupu a zapíná světlo. Povléká postele a s přáním dobré noci nás opouští. Teče teplá voda, je zde funkční sporák a pokojík s postelema. Teplá sprcha, zálohování dat, praní semen,vaření polévky a konečně jdeme spát.


Autor: Martin Tvrdík
E-mail: tvrdikmartin@seznam.cz

 

Související články

Lumír Král: Pod Jižním křížem. Poznámky z velkého vandru po Argentině 
(2. 1. 2007 – 14. 2 .2007)