Gymno - deník Argentina 2007 (20)

9. února 2007
Rozhodujeme se, že se ještě podíváme asi na dvě lokality v okolí Vera. První je 11 km severovýchodně od města. Na pravé straně silnice jsou mělká jezírka, a tak raději nalevo přelézáme drátěný plot. Gymnocalycium erolesii MT 07-316 roste v mechu opět na mírných vyvýšeninách.
 

Gymnocalycium erolesii MT 07-316, Vera, 11 km severovýchodně, Santa Fe

Doprovodná vegetace je stejná jako na předešlé lokalitě. Na další lokalitě rostou Gymnocalycium erolesii MT 07-317 na pískových stráních podél plotu.

Gymnocalycium erolesii MT 07-317, Vera, patník č.148, Santa Fe

Toto místo u patníku č. 148 je bohaté naleziště, některé rostliny mají i 8 cm.

Lokalita Vera, patník č. 148, Santa Fe

Jelikož máme naplánováno se podívat na Gymnocalycium mesopotamicum a před námi je veletok Paraná se záplavovými oblastmi, musíme se stočit na sever. Projíždíme provincií Chaco a u města Resistenci je obrovský most a hned za mostem jsme v Corrientes.

Řeka Paraná

Docela by mě mrzelo, kdybych se nevykoupal v tomto veletoku. Řeka je široká asi 2 km a na patě mostu je městská pláž. Nehledě na piraňi, jsem se s Tomášem do vody namočil. Proud je tak silný, že to jde jen pár metrů od břehu. Je tady jen několik lidí, a za námi celou dobu stojí policajt.

Paraná, hranice Misiones a Corrientes 

Opět se stáčíme na jih. Po 30 km je dole pod mostem přírodní koupaliště na řece, tak tam zajíždíme. Sice spát pod takhle frekventovanou silnící nebude žádná výhra, ale hledat v této oplocené rovině nějaké místo na stany a auto je opravdu problém. Voda v řece je úplně hnědá a má alespoň 35 stupňů. Vypereme prádlo, Lumír uvařil polévku a jdeme spát. Špatně se mi usíná, protože randál od neustále projíždějících kamionů je docela veliký. Nakonec mně ale únava přemůže a probudím se až ráno.

Lokalita Mercedes

10. 2. 2007
Vyjíždíme trochu později, protože máme úplně mokré stany. Před Mercedes jsou nějaké trhy zaměřené na oslavu svatého San Antonia. Jarda kupuje originální argentinský kopací míč Made in China. Do této provincie se však hlavně jedeme podívat, jak vypadá G. mesopotamicum v přírodě. První rostlinky MT 07-318 které nalézáme, rostou 10 km jižně za městem.

Gymnocalycium mesopotamicum MT 07-318, lokalita Mercedes 10 km jižně

Asi 600 m dále v pastvině jich je jen malé množství. Vzhledem mi připomínají sulky. Stádu mladých býku není jasné, co tady děláme, ale nechávají nás naštěstí v klidu. Zastavuje ještě na jedné lokalitě, kde rostou G. mesopotamicum MT 07-319, ihned u silnice za plotem.

Gymnocalycium mesopotamicum MT 07-319, 40 km jihovýchodně, Corrientes

Opět zdevastovaná lokalita, odsouzená dle mého názoru k zániku. Naproti na louce se však povalují samé surové acháty. Největší jádro, které nalézám, je asi 10 cm veliké.

Po mezinárodní silnici č. 14 přejíždíme do provincie Entré Rios. Hned za hranicemi nás zastavuje skupina policistů a mladý důstojník nám ukazuje, ať zajedeme ke straně. Zjišťuje, že jsme někde ztratili přední poznávací značku. Když zjistí, že jsme z Česka, tak nám radostně sděluje, že jeho kamarád má od nás holku. Upozorňuje nás, že tato silnice je pro nás nebezpečná, abychom přejeli na souběžnou 12. To je však pro nás asi 300 km navíc, a tak pokračujeme po 14. Mysleli jsme si, že se tady přepadává nebo tak nějak. Záhy však zjišťujeme, jak to myslel.

Gymnocalycium mesopotamicum MT 07-319, 40 km jihovýchodně, Corrientes

Před městem Concordia nám znovu mladý policajt ukazuje, ať jedeme na stranu. Říká, že jsme udělali hned dva přestupky. Jednak nemáme značku, a jednak jsme předjížděli na plné čáře. Máme počkat na velitele, který to s námi prý vyřeší. Vzadu na ohýnku za stanicí pečou nějaké maso, a tak to chvíli trvá. V kanceláři za přítomnosti svého zástupce nám sděluje, že musíme zaplatit 552 argentinských pesos (asi 3800 Kč). S tím mě pěkně naštval, a tak se mu snažím vysvětlit, že taková částka je absolutně neodpovídající a že nejsme žádní gringos. Když vidí, že si raději pojedeme stěžovat do Buenos Aires, tak se ptá, kolik jsme ochotni dát. Nakonec to usmlouváme na 200 pesos, ale i tak je to na místní poměry pokuta nevídaná. Už alespoň víme, před čím nás jeho kolega varoval. Je však pravda, že s takovým jednáním jsem se nikdy v Jižní Americe nesetkal. Spíše jsou všichni policajti ochotní a snaží se cizincům v rámci svých možností pomoci.

Odbočuje do města, kde jsou ale všechny hotely buď předražené a nebo plné. Nakonec již za tmy odbočujeme na prašku mezi vesnice, a u lesa na krajnici stavíme stany.

 

Související články

Gymno - deník Argentina 2007, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. |12. | 13. | 14. | 15. | 16. | 17. | 18. | 19. | 20.

Pohled vně kaktusářského světa (02/2009)
Seznam polních čísel MT - Martin Tvrdík (02/2009)
Lumír Král: Pod Jižním křížem. Poznámky z velkého vandru po Argentině 
(2. 1. 2007 – 14. 2 .2007)