Gymno - deník
Argentina 2007 (4)


8. ledna 2007
Čtyři km severozápadně od San Pablo Norte je lokalita Hinojito. Sluníčko už pěkně hřeje, a tak se všichni vrháme na dnešní první lokalitu. Gymnocalycium sp. velké modré MT 07-091 jsou od sluníčka zbarveny až dohněda.

Gymnocalycium sp. velké modré MT 07-091, San Pablo Norte

Některé rostliny jsou již před otevřením květů, které jsou u těchto rostlin veliké a zbarvené do růžova. V menším množství se zde vyskytuje i Gymnocalycium borthii MT 07-092. Další dvě lokality jsou ve znamení slabého výskytu Gymnocalycium sp. velké zelené MT 07-093 a 094. Je-li rostlina v trvalém stínu pod keřem, tak většinou její modré zbarvení přechází více do zelena. Pomalu se přibližujeme k městečku Villa De Praga, kde máme v úmyslu navštívit místního starostu a předat mu barevnou publikaci o Praze. Zatím nás ale ještě čekají dvě krásné lokality s novějším popisem Gymnocalycium nataliae.

Gymnocalycium natalie MT 07-095, San Isidoro, Sierra San Luis 

Na první San Isidoro roste tato miniaturka na vertikálních skalních výchozech podobně jako W. kargliana a neumaniana v Bolivii. Některé MT 07-095 jsou těsně před rozevřením květu. Chtělo to ještě 2 hodinky a měli by jsme je nafocené v plné kráse. No snad příště. Alespoň že mají zralé semeníky. Místy je všudypřítomný Notocactus submamulosus, který na tomto podloží dosahuje jen asi 8 cm . Na další lokalitě Tomáše Estancia Fomento Ganadero v Sierra San Luis rostou krásné miniaturky, které lze podle vzhledu jen stěží zařadit. Je to něco mezi Gymnocalycium nataliae a borthii MT 07-096.

Gymnocalycium borthii-nataliae MT 07-096,
Estancia Fomento Ganadero

Ve Villa De Praga zajíždíme na moderní radnici, kde překvapujeme místního starostu a předáváme dárek. Tomáš umí částečně anglicky. Po chvíli přichází mladá učitelka angličtiny z Buenos Aires, která je zde u svého strýce na návštěvě. Dovídáme se něco o vzniku městečka. Osadu prý založil gaucho, který měl dobrý vztah k Praze. Jaký, to už si bohužel nepamatuji. Podíváme se ještě do místního kostelíka, nafotíme náměstí a po rozloučení spěcháme opět za kaktusama. Kousek za městečkem máme GPS od Maria, kde však Tomáš nalézá několik rostlinek u drátěného plotu. 

Před Las Chacras zastavujeme na Gymnocalycium sp. zelené MT 07-098, fotíme a filmujeme taky našeho prvního varana. Tento je asi 70 cm veliký a je z nás docela vyplašený. Po chvíli se mu podaří prorazit naše obklíčení a mizí v buši. Projíždíme Las Chacras, kde se místního připitého strážníka ptáme na další cestu. Nalézáme úzkou uličku, kterou jsme již jednou přejeli. Jižně za Las Chacras rostou Gymnocalycium achirasense chacrasense MT 07-100. Je to stará lokalita, kde jsou obrovské rostliny. Taky se zde opět vyskytuje Gymnocalycium sp. zelené MT 07-099, které se vyznačuje ostrými žebry.

Nocování z 8. na 9. ledna 2007, lokalita Cruz Brillante

Cestou zpět k La Toma je na prašce několik zavřených branek, které slouží, aby se dobytek nedostal z jedné estancie na druhou. Cesta je to značená v mapě i včetně branek, a tak lze branky bez problémů otevřít. Jelikož nám došla pitná voda, zastavujeme se cestou v jednom obchodohostinci na Quilmes. Nocujeme u Cruz Brillante, asi 35 km před La Toma, ve vjezdu k estancii.

Nocování z 8. na 9. ledna 2007

Večer přijíždí gaučo na koni, asi se vrací na ranč. Nic však nenamítá, jen se tak pozdravíme. Ještě než se setmí, stihneme prozkoumat okolí a nalézáme Gymnocalycium achirasense MT 07-101 a Gymnocalycium sp. modré MT 07-102.

Gymnocalycium achirasense MT 07-101, Cruz Brillante

9. ledna 2007 
Cerros Del Rosario je lokalita před La Toma. Výskyt je opět jako na předešlé lokalitě Gymnocalycium achirasense MT 07-103 a Gymnocalycium sp. modré MT 07-104. Projíždíme La Toma a nad místním koupalištem je lokalita La Toma Vieja, Gymnocalycium sp. modré MT 07-105.

Gymnocalycium sp. malé modré MT 07-105, La Toma Viaje, koupaliště 

Okamžitě využívám situace a jdu se vykoupat. Voda v potoce je nádherně čistá. To zláká i většinu kamarádů. Děláme hezké foto, bohužel čas je neúprosný, musí se dál. Další dvě lokality, Cañada San Antonio je severozápadně za městem a Los Membrilos jižně, jsou z hlediska výskytu kaktusové vegetace beze změny. Jedná se o horské louky, které jsou zbrázděny plochými žulovými skalními výchozy. Nádherný je pohled na veliké růžové květy Gymnocalycium sp. modré MT 07-108, kterých je z hlediska konce léta na této lokalitě poměrně dostatek.

Gymnocalycium sp. modré MT 07-108, jižně Los Membrillos

U velkých Gymnocalycium achirasense MT 07-109 se navzájem fotíme. Poslední dni máme problémy se startováním a z toho důvodu se raději vracíme do města, kde vyhledáváme opravnu. Zákon schválnosti však funguje naprosto spolehlivě. Karel chytá vždy hned napoprvé. Necháme vychladnout motor, ale situace je stejná. Motor okamžitě naskočí. Asi se bojí opraváře!

Gymnocalycium sp. modré MT 07-108, jižně Los Membrillos

Je už navečer a my se přemísťujeme k řece na koupaliště, kde se bude dobře nocovat. S Tomášem čistíme semena a kluci vaří polévku na večeři. Vedle koupaliště mají místní kluci udělanou motokrosovou dráhu. K večeru přijíždí kluk na motorce. Tomáš s Jardou pořádají při skleničce domácí slivovice malé sympozium, kde řeší významné taxonomické problémy kytek ze San Luis. Po páté skleničce docházejí k závěru, že „modré vychází ze zeleného, zelené z modrého a všechno je to poeschlii a to ale neví co je“. Noc však proběhne k naší spokojenosti již naprosto v klidu.

Gymnocalycium achirasense MT 07-109, jižně od Los Membrillos 

 

Autor: Martin Tvrdík
E-mail: tvrdikmartin@seznam.cz

 

Související články

Lumír Král: Pod Jižním křížem. Poznámky z velkého vandru po Argentině 
(2. 1. 2007 – 14. 2 .2007)