Sukulentní bonsaje Jana Gratiase (57)

Pelargonium bowkeri Harvey (1862)

je bohužel i ve sbírkách specialistů na botanické druhy pelargonií stále vzácnou rostlinou. To je samozřejmě škoda, protože se jedná o druh, který je doslova předurčený stát se přírodní sukulentní bonsají.


 

Tuto rostlinu jsem dostal od již zesnulého pěstitele a šlechtitele p. Bohumila Bradny v roce 2006 a to již byl podle jeho záznamů 12letý kus. Letos mi poprvé vykvetl a potvrdil tím slova dárce, že se jedná o sytě červenokvětou mutaci. Barva květů původního druhu je totiž žlutě purpurová, výjimečně i bílá. Jinak tato rostlina nese všechny znaky shodné s původním popisem, který říká, že P. bowkeri je rostlina s velkou tvrdou podzemní hlízou a krátkou nadzemní lodyhou.Listy jsou kopinaté, světle zelené, jemně chloupkaté, bez vůně, 10-25 cm dlouhé, 2-3 x peřenodílné a s četnými tenkými úkrojky. Květenstvím je okolík ze 4-12 květů, korunní lístky jsou široce klínovité, až 30 mm dlouhé, hluboce laločnaté a s třásnitými konci.

Původní domovinou jsou svahy ve východní části Kapské provincie a Natalu v JAR, v nadmořské výšce 1100 - 2200 m, ale ojediněle i v nížinách kolem 300 m. Roste většinou na kamenitých místech, na písčitých půdách, ale také na zvětralé břidlici. V období klidu rostlina shodí listy a zůstávají jen stonky se zbytky řapíků a kořenové hlízy. Potřebuje lehčí, ne však zcela písčitý substrát, přiměřenou pravidelnou zálivku během vegetace, ale od října zálivku vynechat, aby rostlina mohla zatáhnout. Rozmnožuje se výsevy semen nebo též rozdělením postraních hlíz. Zaštipování nebo nějaké jiné způsoby tvarování bonsají nejsou u tohoto druhu nutné.

 

Text a foto: Mgr. Jan Gratias
e-mail:
gratias@iol.cz

 

zpět