Sukulentní bonsaje Jana Gratiase (56)

Co ještě je a co už není sukulentní bonsai ?

Často se mi stává, že přátelé společné záliby hledají u mne odpověď na výše uvedenou otázku. Stává se tak zpravidla při návštěvě sbírky tazatele. Když se jedná o sazenici nějakého prověřeného druhu, pak je odpověď jednoduchá. Když se jedná o případ, jakým je třeba starší trs rostliny s řádově jen centimetrovými rozměry, pak může být diskuse dlouhá a na jejím konci odpověď, na níž se neshodneme. V současné době je trend takový, že bonsaje lze vytvořit prakticky z každé rostliny a záleží jen na misce a vhodném aranžmá. Jedním z takových příkladů je i následující druh.

Avonia albissima (Marl.) G.D. Rowley (1994)

roste jako drobná, trsovitá, odspodu rozvětvená rostlinka s dřevnatým hlavním kořenem. Zhruba 4 cm dlouhé stonky jsou max. 5 mm široké, sukulentní drobné listy zcela zakrývají široce oválné, zakulacené šupiny. Ty jsou bílé, bez barevných středových proužků, jen na koncích bývají občas hnědě zbarvené. Hned na začátku vegetace se na konci větviček objevují pohárkovité voňavé květy, které se otevírají jen krátce a v odpoledních hodinách. Kališní lístky jsou bělavé, bílé korunní lístky mají oválný tvar. Uvnitř samosprašných květů je jen 8 až 10 tyčinek, po dozrání se kulatý plod zřetelně vysune nad stonek, sloupne se z něho papírový obal a do druhého dne se podélně roztřepí, aby se semena mohla co nejdříve vysypat do okolí rostliny.

Druh pochází z Namibie, Richtersveldu a Namaqualandu v Jižní Africe. Z podmínek na stanovištích vyplývá, že rostlina nepotřebuje čistě minerální substrát, ale spokojí se s klasickým propustným substrátem s podílem normální země z kompostu a nezbytnou drenáží na dně malé nádoby. Avonia albissima je druh dosti variabilní, což je mj. dáno rozlehlou oblastí rozšíření. Větší či menší podobnost k druhu A. papyracea je zřetelná, starší pokusy o popisy s jiným jménem druhu nebo variety nemohou zkušené pěstitele překvapit.

V naších sbírkách je to tzv. dobře zavedený druh, a nechybí snad v žádné sbírce každého sukulentáře, který je zcela zásadně limitován velmi omezeným prostorem pro celoroční umístění svých oblíbenců. Abychom tuto avonii mohli považovat za „potensaj“ (divoký český výraz pro budoucí bonsaje), musí být pěstovaná co nejdéle, alespoň tak dlouho, jako je ta na snímku z mé sbírečky (semenáček z roku 1994). Nenechte se mýlit letopočtem popisu a nemyslete si, že jsem měl rostlinu dříve než př. G. D. Rowley. Dlouho předtím nesla totiž jméno Anacampseros albissima.

Text a foto: Mgr. Jan Gratias
e-mail:
gratias@iol.cz

 

zpět