Pelargonium oblongatum E. Meyer ex Harvey (1860)
je jedna z nejkrásnějších kaudiciformních pelargonií ze sekce Hoarea. V původní domovině se omezeně vyskytuje v severozápadní části Kapské provincie poblíž Richtersveldu a v severní části Namaqualandu kolem Kamieskroonu. Podnebí je tam horké a suché, s malými ročními srážkami do 200 mm, které spadnou v zimě. Roste na písčité půdě a na suchých kamenitých svazích.
|
Obr. 1 - Pelargonium oblongatum |
Tato pelargonie je bezlodyžný, v době květu asi 25 cm vysoký geofyt s dlouhou podzemní hlízou, která z části vyčnívá nad zem, většinou se zbytky odumřelých listů. Ty jsou světle zelené, srdčité až okrouhlé, 3-10 cm dlouhé a se zhruba stejně dlouhými řapíky. Listy mají vroubkované okraje a jsou masité, žláznaté a jemně ochmýřené. Květní stvol je dlouhý, rozvětvený, s dlouhými palisty pod okolíky, každý z nich má 4-8 velkých květů. Stopky květů jsou neznatelné, hypanthium je až 68 mm dlouhé. Květ je složen z 5 korunních lístků světle žluté barvy. Ty jsou až 30 mm dlouhé, horní 2 obvejčité a s červeno purpurovou žilnatinou, spodní 3 jsou užší.
|
Obr. 2 - Pelargonium oblongatum - detail květu |
Pelargonium oblongatum je odolná, nenáročná, m.j. také šlechtitelsky velmi zajímavá rostlina. V našich podmínkách vyžaduje slunné stanoviště, propustný písčitý substrát, mírnou zálivku během vegetace a v létě po zatažení úplné sucho. Do nového vegetačního období se probouzí až počátkem listopadu a pokud má málo světla, pak jsou řapíky vždy nezdravě protažené. Květy patří k největším v rámci všech 250 přírodních druhů. Snadno tvoří semena a semenáčky již ve 2. roce života kvetou (na konci vegetace, po opadnutí prvních listů). Druh zpestří každou sbírku kaudexofilů, neboť má opačný růstový cyklus a dobře roste při teplotách kolem 10°C. Máte
podobné nebo jiné pěstitelské zkušenosti? Podělte se s námi
všemi a pište (mailujte), třeba jen
vzkazy jednou větou (gratias@tiscali.cz).
|