Toulky Bolívií (24)

Projeli jsme po okruhu nad východním okrajem Potosí, dotankovali a doplnili zásoby u budky policajtů zaplatili další část mýtného. Ten jejich systém asi do smrti nepochopím - v podstatě je to tak, že se zaplatí za projetý úsek silnice, lístky se pečlivě schovají a na další mýtnici se předloží ke kontrole. Kdybychom nějaký lístek ztratili, zaplatíme znovu i ten ztracený lístek. Většinu plateb za obě auta vyřizuje šéf, protože velí a řídí 1. auto. Po levé straně silnice je letiště města Potosí, které slouží vnitrostátním letům. Po pravé straně se daleko táhnou zpracovatelny rud, jezírka chemikálií, haldy hlušiny a rud. Je to dost neutěšený pohled na ochranu životního prostředí uprostřed 5000 m vysokých hor.

Josef Odehnal na stanoviští své Rebutia

Musíme dolů k řece, přebrodit ji a vylézt do skalní stěny. Právě tam je stanoviště Rebutia odehnalii, krásné růžově kvetoucí miniatury, o které západní odborníci tvrdí, že to není nic nového než Rebutia violascens, a to 2. stanoviště, které našel kdysi Fr. Ritter. Rostlina odtud je prý jeho sběr FR 352. Proto tento krásně růžově kvetoucí druh není evropskými specialisty uznáván.

Rebutia odehnalii na stanovišti (1)

K tomuto problému (R. violascens) proběhla svého času dosud neuzavřená diskuze započatá nad u nás dostupným rostlinným materiálem R. violascens. Prostým porovnáním popisů nelze totiž dojít k jednoznačnému závěru.

Rebutia odehnalii na stanovišti (2)

Jako jeden z autorů popisu si stojím za tím, že se jedná o dva rozdílné taxony, ale konečný závěr nechť udělají generace příští. Faktem zůstává, že „Digitorebutiaodehnalii (studijní čísla SE 109, LH 969), je v kultuře vděčný druh, snadno se množí výsevy a rostlinky kvetou záhy na jaře, pří čemž se poupata objevují již v průběhu zimních měsíců.

Rebutia odehnalii ve sbírce

Nemáme štěstí, rostliny nekvetou a jsou hluboko zatažené do hlinité výplně skalních puklin. Společnost těmto kytičkám dělají Lobivia pugionacantha v. rossii, které jsou také dávno odkvetlé a mají zrající plody, nad námi na skále rostou další Rebutia, tentokrát z okruhu R. pygmaea ale nikomu se nechce drápat hore.

Lobivia pugionacantha v. rossii

Vracíme se k autu na polní cestu, opatrně obcházíme políčko brambor, ale stejně dochází ke střetu s místním rolníkem. Má pocit, že mu jednak ničíme osázené pole, jednak že mu tam krademe kaktusy. Abych se ho zbavil a hlavně ho uklidnil, otevírám fotobrašnu ukazuji co tam je a navíc jsem se rozhodl udělat dobrý skutek. Šláhl jsem do kapsy, a podal tomu človíčkovi 4-5 drobných bolíviánů. Ale jak se u nás říká - každé dobro musí být po zásluze potrestáno. Ten človíček po mě ty peníze hodil a ječel, že to není ani pro jeho psa. To neměl dělat. Jak jsem klidný a mírumilovný člověk, tak ve mě chytly saze, skočil jsem za volant a křiknul na kluky ať nasedají a domorodce, ať se klidí z cesty, nebo ho přejedu. Kupodivu rozuměl výhružce v češtině stejně dobře jako já nadávkám v jazyce aymará. No, nevím jak by to dopadlo, kdyby rychle neuskočil mezi brambory. Asi bych právě  neseděl u PC ale hnil někde v Amazonii v base. Vše dopadlo dobře, jen mě mrzí, že jsem chlapíka neviděl, jak ty drobné hledá v brázdách mezi brambory.

Hory u Betanzos

Vrátili jsme se na asfaltku vedoucí do Sucre, Po 15 km zastavujeme v Betanzos, malé vesnici na úpatí mohutných horských hřbetů vulkanického původu. Důvod je prostý, přední sedačka velitelského vozu nejde sklopit a je třeba nějakého domácího šikuly. Bylo jich tam hned několik a ačkoliv byla neděle, směle se dali do díla. Šroubovali, povolovali lámali a ohýbali sedačku všemi směry, ale to nedělní ráno zůstali bez výdělku. Každý se ve volné chvilce nějak zabavil, někteří okukují terén, jiní zlobí místního psa, mě fascinují mohutné skalní stěny pohoří, na kterém vykouzlilo dopolední slunce světly a stíny zajímavé pohledy.

Hory u Betanzos – mohutné skalní stěny

Před námi je 150 km cesty po silnici, která ještě nedávno byla jedinou v zemi s živičným povrchem. Kvalita vozovky odpovídá našim silnicím po zimě, je však jeden rozdíl. Zatímco u nás jsou krajnice zdobeny tabulemi s nápisem „Zde stavěla SKANSKA, tady je napsáno Zóna geological inostable. A skutečně občas máme pocit že jedeme po mořských vlnách a řidič musí dávat permanentní pozor, aby nás nějaká ta vlna nevynesla mimo vozovku.. Úsek silnice horami do Sucre se neustále mění, prohýbá a hroutí, a je  jedno, že cestáři neustále praskliny a výmoly opravují. Tak nějak si lze představit dřinu Sisyfa. Věčná práce, kde její výsledek může být zničen za jedinou noc. Silnice se vine kopci a úbočími, kde je hlavní hornina měkká a nestabilní břidlice, která při dešti nabobtná a klidně o několik metrů ujede, s ní pak i vozovka. V okolí postupně přibývá a ubývá zeleně, stromů a keřů na svazích z šedivé břidlice.

Dalším naším cílem je obec Milliares a kaktusy zde rostoucí

Jedeme stále níž až do vesničky Milliares, ležící na břehu jednoho z pravých přítoků Rio Pilcomayo. Tady před lety Josef, známý gymnofil, hledal stanoviště Gymnocalycium millaresii, jednoho z pohledných bolívijských gymen typu „saglion“. Ač nejsem gymnofil, saglionovitá gymna mě berou od dob, kdy jsem si prvé přivezl od pana Vojty z Pardubic. Protáhli jsme auto křivolakými uličkami až na břeh řeky.

Most pro pěší v Milliares

Přes řeku jsou dnes dva mosty, první vysutý pro pěší a domácí dobytek, druhý železobetonový pro automobilovou dopravu. Před 12 lety jsme přešli houpavým krokem na druhý břeh a tam všude kolem nás byly stovky gymnocylicií velkých jako talíř, možná že měly více jak 25 cm v průměru.

Weingartia pilcomayensis

Doplňovaly je další stovky Weingartia cumingii, které tady dostaly platné jméno W. pilcomayensis. K tomu nějaké ty echinopsisy a hned vedle mostu ve skalních puklinách celá hejna Blossfeldia sp.

PBlossfeldia sp. Millares (1) 

Je to třetí místo, kde tyto mrňousky vidím, to první bylo ještě v Argentině, druhé na skalním ostrohu nad řekou, kde rostou G. cardenasianum. Zajímavé setkání, zajímavé kaktousky, žijící jen z nebohaté mlhy a vodních výparů v blízkosti řek. Proto se taky tak dobře množí a drží pří životě v našich sbírkách.

Blossfeldia sp. Millares (2)  

Osud G. millaresii na tomto stanovišti se zdá být zpečetěn. Základy pro nový most bylo třeba vyhloubit právě na místě jejich přirozeného stanoviště a téměř vše skončilo někde v navážce, nebo možná dole v řece.

Echinopsis sp. u Millires

Myslím, že někde proti nebo po proudu řeky rostou další, ale druhé známé stanoviště leží přímo v obci Millares, na skále nad domy. Tam most stavět nebudou, tak snad vydrží.
Ano, takto jsou dnes chráněny kaktusy na svých přirozených stanovištích!!!

Punte Mendez  - původní řetězový most

Pokračujeme k Rio Pilcomayo, abychom zde obdivovali původní řetězový most Punte Mendez. Tak trochu připomíná tajemný hrad z pohádky.

Punte Mendez - nový železobetonový most

SUCRE - dříve známé jako Charcas, La Plata a Chuquisaca, je oficiální hlavní město Bolívie a hlavní město departementu Chuquisaca. Je sídlem Nejvyššího soudního dvora, Ústavního soudu, Soudní rady a Hlavní republikové prokuratury, vláda však sídlí v La Pazu administrativním hlavním městu. Sucre, které má v současnosti asi 230 000 obyvatel, se nachází ve středu jižní části země v nadmořské výšce 2790 m, což z něj činí jedno z nejvýše položených hlavních měst na světě. V roce 1991 bylo zařazeno do Seznamu světového dědictví UNESCO.      

Pohledy na Sucre – severní předměstí

Město založil 29. září 1538 Pedro de Anzures, který je pojmenoval Ciudad de la Plata de la Nueva Toledo (Město Stříbra z Nového Toleda), poté se začalo užívat zkrácené jméno La Plata (Stříbro). Zdejší území obývali Indiáni Charcas kteří však Španělům nekladli žádný odpor. 

Sucre - pohled na starou část města

Záhy město nabylo velké důležitosti díky blízkosti dolů v Porco a v Potosí. Roku 1559 zřídil v La Platě král Filip II. Královský soud Charcas (Real Audiencia de Charcas) s působností nad oblastí pokrývající dnešní Paraguay, jihovýchodní Peru, severní Chile a Argentinu a velkou část Bolívie. V roce 1609 bylo ve městě založeno arcibiskupství a v roce 1624 Universidad Mayor Real y Pontificia de San Francisco de Xavier de Chuquisaca, jedna z nejstarších univerzit na americkém kontinentu. Do 18. století byla La Plata soudním, kulturním a náboženským centrem regionu.

Pomník Jaime de Zudanez na jedné z hlavních tříd v Sucre

25. května 1809 vyšli studenti univerzity, následovaní občany města, do ulic s požadavkem o propuštění Jaimeho de Zudáneze, jenž byl toho dne obviněn a uvězněn za „spiknutí“, a odstoupení Ramóna Garcíi de Leóna y Pizarra, předsedy Královského soudu Charcas. Ještě téhož dne byl Jaime de Zudánez propuštěn. Chuquisacká revoluce, známá jako První osvobozenecký výkřik v Americe, byla podle některých historiků jiskrou, jež zažehla boj za nezávislost v Latinské Americe.

Casa de Libertad

Roku 1825 bylo podpisem v zámečku Casa de la Libertad (Dům svobody) stvrzeno založení Bolivijské republiky. Poté, co se město stalo metropolí Bolívie, bylo v roce 1839 na počest hrdiny bojů za nezávislost Antonia Josého de Sucre překřtěno na Sucre. Po ekonomickém úpadku Potosí Sucre ztratilo svůj dřívější význam, což bolivijskou vládu motivovalo k tomu, aby roku 1899 přemístila své sídlo do La Pazu.

Sucre - historický střed

Sucre je jedním z měst s nejlépe zachovalou španělskou architekturou v Americe. Nachází se zde náměstíčka, zahrady a parky se žulovými kašnami, tvořící dohromady harmonický celek. Zdi většiny budov jsou bílé, díky čemuž získalo Sucre přezdívku Bílé město. Navíc téměř každý dum má červenou prejzovou střechu, což vytváří s nabílenými stěnami domů ladný a estetický celek. 

Františkánský klášter La Recoleta

Nejkrásnější pohled na bílé město la Plata a jeho historické centrum je z některého vyvýšeného místa, například od františkánského kláštera La Recoleta, nebo oken centrálního tržiště.

Cerro Churuquella průhledem podloubí kláštera La Recoleta,
vpředu kostel San Francisco

Na jednu stranu historická La Plata, na druhou výhled na Cerro Churuquella, kam chodil františkánský mnich Canigurell, díval se po čem šlape a za to se mu dostalo pocty, že kaktus dostal jméno po něm. Cerro Churuquella je typovým stanovištěm Sulcorebutia canigueralii.

Sulcorebutia caniguerallii

Několikrát byly tyto rostliny hledány, ale marně. Na typovém stanovišti už nejsou, ale další populace byly objeveny dál na východ od Sucre, na kamenitých skalkách až po Yamparez. Některé populace kvetou typickým žlutočerveným květem, ale někde jsou květy fialové s bílým středem.

Cero Churuquella z východní strany od Yamparez

K církevním stavbám patří kostel svatého Lazara z roku 1544, kostel Milosti, klášter svatého Františka Xaverského a katedrála, jež se začala stavět v roce 1571.

Kostel sv. Františka Xaverského

Mezi další významné památky se řadí budovy nemocnice (1544), arcibiskupství La Plata (dnes Chuquisaca), univerzity a Nejvyššího soudního dvora.

Nejvyšší soudní dvůr na náměstí 25. máje - Plaza de 25. de Mayo

Tuto katedrálu stavěli 100 let

Tisíce turistů, kteří každoročně navštíví Sucre, obdivují především jeho historické jádro, ale velkému zájmu se rovněž těší paleontologické naleziště Cal Orko, nacházející se několik kilometrů od města. Jedná se soubor několika stovek stop dinosaurů, ve vápencové stěně u cementárny. Jsou tu i různé archivy a historické dokumenty, Casa de la Liberta a universita.

Národní knihovna

Národní knihovna uchovává více než 100 000 svazků vydaných od roku 1493. Cílem turistů je také františkánský klášter La Recoleta, jenž stojí na úpatí kopce Cerro Churuquella.

Trh se suvenýry v podloubí La Recoleta

Výrobce a prodavač zároveň žije v nedalekém městečku Tarabuco

Otec se synem - odpočinek a něco na zub (koka)

V Sucre je tolik zajímavostí a památek, že by zde člověk mohl strávit řadu dní, aniž by se nudil. Na to ovšem nemáme čas. Doplníme zásoby, navštívíme Briana Batese v jeho domku na severním předměstí a pak rychle do terénu.

 Svatba před la Ricoleta

Máme v plánu výlet na severozápad za kaktusy,
ale tam se spolu podíváme až za měsíc…

Václav Šeda

Text © Václav Šeda
 Foto © Václav Šeda, Josef Odehnal, Libor Kunte, Ladislav Horáček 
E-mail: vaclav(at)lekarnaVM(dot)cz
 

TOULKY BOLÍVIÍ


Část 1.| 2. | 3.| 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10.
11. | 12. | 13. | 14. | 15. | 16. | 17. | 18. | 19. | 20.
21. | 22. | 23.

 

zpět