Toulky Bolívií (8-1)

Tam u Rio Grande
Poslední kilometry cesty před mostem jsou vybudovány v rozsýpavých sedimentech, připomínajících břidlici. Měli jsme příležitost se přesvědčit, že jsou to velmi mladé a měkké horniny, které s dešťovou vodou rychle vytvářejí mazlavou hmotu. I čtyřkolka neudrží směr jízdy a začnou působit fyzikální zákony. Auta se sunou ve směru působení gravitace, je lepší zastavit a počkat, až déšť pomine, vykoukne slunce a vodu vysuší.
Rio Grande připomíná s suchém období vypuštěný rybník. Širokým řečištěm se klikatí potůček blátivé vody. V pozdním jaru a vrcholícím létu to bývá zcela jiné. Vzpomínám na mojí první cestu do Argentiny a Bolivie před 13ti lety, s Oldou a Josefem a vypůjčeným Fiatem UNO.

Řečiště Rio Grande východně mostu

Dodnes nemohu uvěřit tomu, jak se nám tu zemi (Bolívii) podařilo projet bez ztráty kytičky. Silnice byly v nesrovnatelně horším stavu, než dnes. Období dešťů právě začínalo. Asfaltová silnice vedla pouze z Potosí do Sucre ( 150 km) a z Cochabamby do La Pazu (250 km). Zbytek bláto, výmoly, brody přes zaplňující se řeky. V paměti zůstala zastávka u betonového mostu Puente Arce, na cestě mezi Sucre a Aiquile. Řečiště Rio Grande bylo plné vody a bahna, vyvrácených keřů a stromů, hladina dosahovala půl metru pod mostnice. Nikdy v životě jsem neslyšel tak rozzuřenou a řvoucí řeku. Pokud přijedete v jinou roční dobu, z nebezpečné řeky je zase neškodně se klikatící potůček.

Skalní brána ze západu

Nepodařilo se mě zjistit, jak se tenhle nový most jmenuje, ale stojí ne jediném možném místě, před jakousi přírodní průrvou z tvrdých hornin, bránou, kudy musí vody Velké řeky protéct, aby se znovu rozlily do širokého řečiště a pokračovaly dál na východ a později na sever až do Amazonky.

Skalní brána z východu

Čekalo na nás asi 15 km cesty podél řeky, v horkém vzduchu a bezvětří se za prvním autem zvedaly mraky prachu, Zpomalili jsme a pozorovali vegetaci kolem cesty. Roztroušeně tady rostou Eriocereus tephracanthus uprostřed bujné a píchavé bylinné, až keřovité vegetace. Tyhle rostliny rostou podél každé řeky a v údolích do cca 2000 m nad mořem. Všechno je zaprášené, ani nezastavujeme.

Údolí řeky

Asi po 5 km se dole u řeky objevují svérázné sloupky a keře Vatricania guentheri. Jsou endemickým druhem, rostoucím právě v povodí Rio Grande, v nadmořské výšce kolem 900 m. Sporadicky jsme je viděli i výše, na levém břehu, při sestupu k řece. Nebudu rozebírat, zda to jsou, nebo nejsou na východ zavlečené sestřenky rodu Espostoa, či nikoliv. Na to jsou taxonomové. Každopádně jsou to mé první kaktusy s bočním cefáliem a jsou velmi něžné, i když pro pěstování ve skleníku méně vhodné. Škoda, že nekvetly. Ale kolem poledne by jejich noční květy byly stejně zavřené.

Vatricania guentheri

Po několika stech metrech cesta pozvolna stoupá. Pátráme pohledy do svahu a máme štěstí. Jen kousek od cesty, pod keři a dlouhou trávou, objevujeme celou skupinu Gymnocalycium riograndense. Jméno používám pro zjednodušení, správně jsou to Gymnocalycium pflanzii subsp. zegarrae v. riograndense. Tahle Gymna rostou v údolí Rio Grande na velmi rozsáhlém území. Skalní stěny u Puente Arce, 60 km západně, jsou porostlé podobnými rostlinami, s červenavou, až nafialovělou epidermis a růžově bílými květy.

Gymnocalycium pflanzii subsp. zegarrae v. riograndense

Tady dole jsou rostliny výrazně zelené, lesklé a jejich květy jsou v odstínech oranžové. Přesně takové, jaké mám doma ve skleníku 25 let. Jsou rok od roku krásnější. Některé rostliny kvetly, jiné měly zralé, sytě zelené a drobnější plody, jiné teprve své květy chystaly.


Čas koupele
Cestu křižuje malý potok s čistou a teploučkou vodou. Na tenhle okamžik se těšíme jak malé děti, rychle svlékáme vše, co máme na sobě a vrháme se do vody. Někteří narušují paracně získanou ochrannou vrstvu na kůži mýdlem a drhnou se kartáčem, jiní se nechávají omývat proudem čisté a teplé vody, jako by to byl sám dar z nebes. A on také je, protože podobných potůčků na své cestě potkáme, co by na prstech jedné ruky spočítal. Voda v řekách po přívalových deštích je sice teplá, ale špinavá od snesené půdy.
Po nejpříjemnější půl hodině dne, umytí a přestrojení, pokračujeme ve stoupání, z původních 920 metrů do 2600 m. vegetace se zase postupně mění, pozorujeme, že tady spadne podstatně více srážek, než na severním břehu řeky. Přibývají trávy a také uměle vysázené lesíky jehličnanů, kde převažují rychle rostoucí borovice.

Sulcorebutia crispata severně Nuevo Mundo

Sulcorebutia crispata poprvé
Vrcholky kopců jsou opět skalnaté a svahy kamenité. Nejvyšší čas zastavit a vypravit se na průzkum. Vzduch byl příjemně prosycen pryskyřicí, dusné údolní vedro bylo za námi, vál příjemný a osvěžující větřík. Výprava na jeden ze skalnatých svahů u cesty přinesla nález našeho prvého stanoviště Sulcorebutia crispata, formy s kratšími a méně početnými trny, formy vytvářející ohromující koláče rostlin. Největší skupiny mají snad 100 hlav a půl metru v průměru. Máme štěstí, objevujeme pár pozdních květů a současně i zralé plody. Rostliny tady rostou v červené písčité půdě, samozřejmě na nejsušších místech a mezi kameny, ale v doprovodu mnoha bylin a keříků.

Nebojte se hnojit…

Nuevo Mundo
Ještě pár zatáček a byli jsme na jakési náhorní plošině, ze které vyrůstaly nevelké, ale strmé kopečky. Krajina zezelenala. Kolem cesty se objevují ojedinělá stavení vesničanů a rozměrná obdělávaná pole a pastviny. Po levé straně cesty je travnaté fotbalové hřiště, za ním začíná nevelká vesnice. Nejospalejší vesnice, jako jsem kdy v Bolívii navštívil.

Nuevo Mundo

Na návsi mají takovou zajímavost. Betonovou zeměkouli na podstavci. Jinde najdete na náměstích a návsích sochy vojevůdců a hrdinů, tady symbol Nového světa. Na lavičce pod stromy seděla a kamsi do dáli hleděla žena středního věku, kolem se batolilo něco lidské droboti, u skromného kostelíku věčně hladová prasátka a pod stříškou altánku pár postávajících výrostků. Klid.

Čekání Nuevo Mundo

Před krámkem, na podezdívce seděli tři muži a malý chlapec. Zdálo se, že kluk vidí bílé a zarostlé muže poprvé v životě. Na vlídné slovo nereagoval, ale české bonbóny mu evidentně chutnaly. Po chvíli se tak osmělil, přestal se schovávat za tátovy kalhoty a občas se i usmál. Po chvíli kolem prošly tři mladé ženy, zřejmě učitelky z nedaleké internátní školy, a několik děvčátek v bílých blůzkách a modrých sukénkách. Všechny po nás nenápadně pokukovaly a v jejich očích jsme četli otázku: „Co tady, u nás, v Novém světě, daleko od civilizace ti muži hledají?“ Bylo krátce po jedné hodině a ti muži odpočívali po náročném přesunu, pili jedno chlazené a vstřebávali atmosféru klidu a míru v zapomenuté vesničce, daleko od civilizace a globálních problémů světa.

Kraj mezi Nuevo Mundo a Villa Serrano

Zpět na noviny | Pokračování - Část 8-2

Václav Šeda

Text Václav Šeda
Foto (C) Václav Richter, Václav Šeda
E-mail: vaclav(at)lekarnaVM(dot)cz
 

TOULKY BOLÍVIÍ


Část 1.| 2. | 3.| 4. | 5. | 6. | 7.

 

zpět