Povídání pro začátečníky, podle abecedy (24)

Rod Ferocactus Br. et R.

Ferocactus viridescens var. orcutii

Jsem sice v silném pokušení napsat další článek o rodu Espostoa BR. et R. emend WERD., ale protože se domnívám, že by mě pan PP pěkně hnal s tak úzkým tématem, dám k lepšímu jen suchou informaci, že tyhle bílé chlupaté sloupečky jsou notoricky známé i mezi laiky z produkce komerčních pěstíren a patří k vděčnému a v podstatě nevyčerpatelnému komerčnímu sortimentu. Podle pana Backeberga je jich několik, podle Knížete pána ještě více, já mám dojem, že jsou jen dvě – E. lanata, která je chlupatá a vlasatá a nepíchá, a
E. ritterii, která je vlasatá jen maličko, zato nás při přesazování potěší poměrně pevnými pichlavými trny, které rády zůstávají v ruce. Někdy jsou červené a pak je to kytička opravdu hezká.

Ferocactus diguetii

Také jsem se chtěl zmínit o Eulychnia PHIL., velmi zajímavém rodu cereusů z Chile, jenomže o nich skoro nic nevím, kromě toho, že jich mám asi 6 ve sbírce a ta nejkrásnější – E. saint – pieana RITT. se silnými trny a bohatou areolární vatou mně samozřejmě chybí. Jenže to bych pro malou atraktivitu tématu dostal po čuni též. Takže mně nezbývá, než se vrátit k rodu, jehož jméno je v nadpisu článku.

Ferocactus gatesii PP 1515, BC

Já tušil, že k tomu dojde, ale myslel jsem, že to bude už o něco dříve. Jak ale, sakrafix, mám psát o kytkách, kterých mám docela dost ve sbírce, jsou jedním z mých nejoblíbenějších rodů a vlastně o nich vůbec nic nevím??? No, nějak to dopadne.

Ferocactus glaucescens f. inermis

Především bych chtěl předeslat, že ferokaktusy pro mě znamenají cosi trochu jiného, než většina ostatních kaktusů. Pokud bych měl okamžitě odpovědět na otázku, co jest nejtypičtějším kaktusem, KAKTUSEM aspoň pro mě, odpovím okamžitě: jakýkoli ferokaktus. Nevím proč, ale tak. Je v nich cosi, co na mě z jiných kaktů nečiší, přestože opravdu rád mám spoustu kytek a ti, co u mě byli , mohou potvrdit, že se zas tak mnoho rodům nevyhýbám. Ale ferokaktusy jsou jiný level.

Jednak mně svou stavbou a neuvěřitelnou tvrdostí stonků a trnů maličko připomínají dobu, kdy po světě pobíhali pancéřovaní živočichové – přestože je to nesmysl a v dobách dinosaurů nebylo o kaktusech ani vidu ani slechu. Ale pro mě tak.

Za druhé – přece jenom nejsou zadarmo, aspoň pokud chcete udělat hezké – a chvilku to trvá, než vykvetou, takže se člověk prostě těší o nějaký ten rok dýl, než u rebucií či mamilárií.

Ferocactus gracilis

No a potom, pokud máte rádi kytky trnité, pak teda netuším, co byste ještě chtěli pěstovat, když ne tyhle krasavce. To, co ferokaktusy na svých areolách tvoří, snad už ani nejsou trny, jsou to zdraví nebezpečné zbraně, s nimiž obcovat při péči o rostlinu rozhodně není bez rizika poranění. A pokud si někdy za pěkného dne sbírku feráčků něžně porosíte, pak uvidíte v jejich trnech tolik barev a vůbec zázraků, že se to naučíte dělat pravidelně. Od sklovitě bílých přes jasně svítivě žluté, oranžové, krvavě červené až černofialové háky a trniska prapodivná je na skladě všechno – v barvách i tvarech. Mám několik sběrů Ferocactus rectispinus z prvních cest Ládíka Horáčka (kdoví, kde ještě tyhle kytky jsou, ale myslím, že už nikde), a když se dívám na jejich trny bezprostředně po zálivce, zapomínám pracovat a čumím a čumím…

Ferocactus grandiflorus, BC

Co do kultury se ferokaktusy nijak nevymykají z pěstitelského pojmu Mexiko, jen snad s jednou výjimkou. Ač spousta mexických kytek vcelku v klidu snáší relativně nízké teploty v zimě, u ferokaktusů bych to silně nedoporučoval. Mám je za kaktusy spíše teplé, ba co víc, přímo milovníky tepla a horka. Kdysi se mnoho vody nedoporučovalo, ale ony taky z ničeho jiného než z vody nenarostou. Jak z toho ven jsem si vychytal a už tu kdesi popsal. Jednak je to v přípravě substrátu a jednak v použitých nádobách.

Ferocactus hamatacanthus

Míchám lehký, leč výživný substrát, kterým voda proletí a je pryč. A sázím do mělkých širokých misek, kde ještě snížím vrstvu substrátu vysokou vrstvou hrubé rašeliny co drenáže. Výsledek se projevil už první rok v této kultuře a projevuje se i nadále. Feráci sedí ve vyhrazeném prostoru, kam jim nikdo ze sousedů neleze a nestíní, vody mají poměrně hodně, ale misku vypijou během dvou dní a jsou zase na suchu. No a povrch substrátu je zasypán cca 1 – 2 cm vysokou vrstvou velmi hrubého štěrku nebo kačírku, který se přes poledne rozpálí na nějakých 60 – 70 stupňů – aspoň podle teploměru. Ještě nějaké otázky?

Měl bych se zmínit i o nějakých druzích oblíbených, ale nějak mně to tady nepůjde. Prostě se mně líbí všechny, snad jen s hromadami F. robustus bych měl asi trochu problém, ale ve skleníku už mně nějaké semenáčky dorůstají a snad ty neforemné kupizny odnoží ještě chvíli dělat nezačnou. Jinak opravdu nevím, které jmenovat, abych jiným neubral. Nebudu jmenovat žádné, skoro se nemůžete splést, pokud chcete mít krásnou kytku.

Ferocactus chrysacanthus

Kdo by pěstoval F. steinesii, ptal se mně kdysi Jarda Chvastek, když mně dával pár pytlíků semen z různých lokalit, na kterých tahle rostlinka je k vidění. Ale jak to jsou nádherný kaktusy, když jim začnou rašit rubínově červené trny, na některých sběrech jantarově žluté střídavě s červenými, to se hned tak nevidí. Tak obyčejnou kytku, jako je Ferocactus hamatacanthus, mám asi ze čtyř či pěti sběrů a teprve v desítkách kontejnerech začínají ukazovat, co v nich je a co z nich jednou bude.

Ferocactus lindsayi

Samozřejmě stůňu na kytky, jako je F. fordii, chrysacanthus, johnstonianus, (nejsou tyhle dva náhodou jen jeden?), haematacanthus a jiné, ale třeba mě silně míchá, že nemám ani jeden F. macrodiscus a spoustu jiných. A tak mně přibývají z výsevů každým rokem noví feráčci a já se jen děsím okamžiku, až jednou budu ty kytky sázet do 35 cm misek, kampak je asi dám. Ach jo. Ale co, ono to zas tak brzy nebude. A tak poprosím pana PP, aby tenhle článek doprovodil více obrázky než jindy, abyste měli před očima tu nádheru a třeba jí ve svých sbírkách nějaké to místečko vyhradili.

Ferocactus reppenhagenii

 Najdou se mezi nimi i kytičky, které zas až tolik místa nechtějí a parádu vám nadělají všechny, ošklivou kytku, nebo aspoň málo krásnou mezi nimi budete velmi těžko hledat. Poslední dobou se na Internetových novinách pravidelně objevují fotografie pana dr. Slavíka a je to pošušňáníčko pro oči. A to nemluvím o šťastném souběhu několika seriálků z Baja California, kde tihle krasavci snad mají to nejkrásnější zastoupení.

Ferocactus tortulispinus

Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět