Povídání pro začátečníky, podle abecedy (9)

Rod Aztekium Boed.

Foto  © Zdeněk Podešva

Aztekium ritterii, stará pravokořenná rostlina

A dalo by s říci – konec srandy s koncem roku. Protože tenhle rod je velmi hledaný a rostliny jsou vzácné a já myslím, že právem. Ono totiž vypěstovat pravokořenné Aztekium ritterii není opravdu žádná sranda. Takže tyhle droboučké šperky z Mexika vídáme většinou roubované a tudíž přerostlé, bujaře a nepřirozeně odnožující a tak.

Rostlinky pocházejí z maličké oblasti u slavné lokality Rayonnes, Nuevo Léon, a spousta našich kaktusářů již měla možnost je obdivovat na vlastní oči. Popravdě, asi se budeme opravdu muset učit od přírody, neb tam je semenáčků na stěnách zvětralých břidlic a sádrovců mračna. U nás jaksi tolik né. Ale zase vidět je vysazeny na kousku travertinu společně s většími brášky druhu Aztekium hintonii a strombokaktusy – to je paráda veliká a patrně jim to maximálně vyhovuje.

Aztekium ritterii

S růstem tyhle rostlinky nikam nespěchají a pravokořenný semenáč v průměru 1 cm už je junák středního věku. Jenže kolik lidí je má? Takže je vídáme naroubované ponejvíce na E. jusbertii nebo M. geometrizans ve tvaru husitského palcátu s mohutnou hlavou obrostlou odnožemi.

Aztekium hintonii

Jeho mladší, ale větší bráška se jmenuje Aztekium hintonii a je podezřele podoben další rostlině Geohintonia mexicana jak barvou květu, tak i šedomodrou barvou epidermis. Pro nás je radostná zpráva ta, že se pěstuje nekonečně snadněji, než kolega ritterii. Teda mně to aspoň tak přijde. Je tolerantnější k zálivce a roste o dost rychleji. Nicméně obě rostlinky jsou a budou vzácnými šperky mexické přírody a vždy budou mít o odbyt postaráno. Je o radosti, že obě rostliny jsou v naší zemi dostatečně zastoupeny originálními klony i jejich potomstvem (ač samozřejmě patrně nelegálním) a jejich existence v kultuře je určitě dobře zajištěna. A frajerů, který se daří tyhle rostlinky vypěstovat ze semen až do dospělé velikosti a potěšit se květy, těch u nás pořád přibývá. Pravím, že kdybychom tu byli se všemi rody tak dobře, jako s aztekii, tak netřeba mít moc strachu. Pan Pavlíček jistě vyšmátrá nějaké ty fotečky svých krasavců, neb já je ve foliáku netrápím, a tak uvidíte jistě krásné kytičky.

Aztekium hintonii

Jo, a ještě jedna věc na tomhle rodu je zajímavá – prozatím uniká úspěšně všem slučovačům a přesouvačům a jiným podobným škodičům v nomenklatuře a drží si svoje rodové jméno stejně dobře, jako si drží úctu a obdiv PT kaktusářstva.

Osázeny v travertinu rostou ve sbírkách Geohintomia mexicana i Aztekium hintonii

No a mně nezbývá, než se s vámi letos rozloučit a kojit se nadějí, že v lednu se sejdeme nad písmenkem B v hojném počtu, aniž já bych vás nudil a vy mě posílali… do Karibiku na večeři, nebo tak nějak.

Takže pěkné svátky a hodně zdraví vám všem a samozřejmě i vašim kaktuskům.
No a 1. máje se těším do Chrudimi na otvírání skleníků,
s kým z vás se tam zase potkám…
tak ahoj

Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět