Povídání pro začátečníky, podle abecedy (1)

A pěkně od začátku…..
Můj drahý přítel Pavel mě požádal o seriál článků pro začátečníky. Jsa jedním z nich jsem se rozhodl mu vyhověti s tím, že hned dopředu předesílám, že psát budu o tom, co mě se osvědčilo a co jsem si odzkoušel, nikoli o tom, co doporučují spousty odborné literatury. A taky bychom si spíš řekli něco postupně o pěstovaných kaktusových rodech a o tom, jak konkrétně s těmi kaktusy zacházet. Pěstitelské nároky, optimální podmínky a doporučené druhy rodu jsou součástí každého takového povídání a ani já je nevynechám. A z úcty k jednomu kaktusářskému klubu bych začal rodem

Astrophytum LEM.

Aha, cože jsem to napsal? Ale správně, je to latinsky (a jinak to snad ani nejde) a ta písmena značí autora prvotního popisu pana Lemaira. Snad o žádném rodu nebylo popsáno tolik papíru, žádný není tak oblíben i u „civilistů“, a žádný není pro naši kaktusářskou veřejnost slavnější. Ať už znovuobjevení Astrophytum asterias A. V. Fričem, nebo po rekordně rychlé namnožení poslední supernovinky v rodu – Astrophytum (Digitostigma) caput-medusae. Jsou to středně velké až větší kaktusy pocházející ze středního a severního Mexika a jižního Texasu. Jsou velmi typického vzhledu, většinou s epidermis (pokožkou) s bílými vločkami (téměř přesný překlad rodového jména). Podle pěstitelské náročnosti je můžeme rozdělit do tří skupin

Astrophytum ornatum

Astrophytum ornatum – největší z nich, mohou dosáhnout až jednoho metru výšky i více, ovšem ve velmi pokročilém věku. Viděl jsem ještě rostliny pana Fleischera a bylo to pokoukáníčko. Rostou rychle a spokojeně, ale kvetou až v poněkud větším rozměru.

Astrophytum myriostigma

Astrophytum myriostigma – má spostu více méně uznávaných variet, obecně nazýván ,,biskupskou čepicí“ a skoro tak vypadá. Přece jen jsou maličko choulostivější než předchozí. Po pěstitelské stránce co do náročnosti bych k nim přidal i legendární „syreček“, Astrophytum asterias.

Astrophytum capricorne sev. od Monterrey, Mina

Nejchoulostivější skupinou jsou rostliny z okruhu Astrophytum capricorne, které pocházejí z vyprahlých hor ve státě Coahuila. Jsou choulostivé na vodu, ale zase snesou chladnější zimování. Podle náročnosti bych k nim zařadil i Astrophytum coahuilense, ač tvarem patří do skupiny předchozí

Astrophytum coahuilense

Astrophytum caput–medusae – stojí bokem, roubované snad problémy dělat nemůže a pravokořennou kulturu tu asi ještě moc nemáme. Ale nevím, proč by se měla lišit od jeho sousedů z předchozí skupiny. Zkušenosti s ní nemám žádné, takže moc nepomůžu.

Astrophytum caput-medusae

Cosi k pěstování napsat mě nutí rozdělit všechny kaktusy do několika skupin právě podle pěstitelských nároků. A tak můžete slyšet mezi kaktusáři o horských, tropických, Mexiku, jihozápadě, čilencích atd. Pročpak to asi? No protože oblast výskytu nám zároveň cosi říká o pěstitelských nárocích rostlin. Pokusíme-li se aspoň trochu naše pěstování přiblížit tomu, na co jsou kytky po tisíce let evoluce zvyklé (a nevěřte tomu, že si zvyknou na jiné během 10 generací, ony to jenom vydrží), pak máme šanci na úspěch.

Takže oblast středního a severního Mexika. Je u nás spousta a spousta kaktusářů, kteří ji velmi dobře ze svých cest znají a mockrát jsme ji viděli na přednáškách. Náhorní plošiny, fantastické hory s hlubokými údolími, nebo na pepř vyprahlé svahy severních hor. Jedno mají velmi společné – relativně vysoký teplotní průměr, a srážky rozložené do vegetačního období nepravidelně. Tedy prší-li, pak málokdy, ale za to pořádně. Většina ,,Mexikánů“ žádá spoustu sluníčka, všichni chtějí spoustu vzduchu a protože rostou hlavně na kamenitých výchozech s nepatrnou vrstvou půdy, pak také do květníku či misky dáme zem hrubou, kamenitou, hodně propustnou, leč výživnou. Zálivku pak dodáváme nárazově, tj. jednou za čas pořádně zalít a pak nechat důkladně vyschnout. Touto technikou žádnému kaktusu moc neublížíte, ale některé ji přímo vyžadují. Ačkoli jsem viděl astrofyta, která stála 4 měsíce v roce ve vodě těsně pod sklem v zastíněném skleníku, a byla nádherná, já bych si to netroufl. Na zimu rostliny necháme vyschnout a zimujeme v teplotách kolem 10–15 stupňů, tedy relativně teple.

Astrophytum ornatum - semenáče stáří 15 měsíců

Rozmnožují se nejlépe výsevem, který provádíme v teplejším výsevním období, pokud nejsme technicky na výši a nemáme zářivkový aparát. Hlavně pozor na sluníčko, to nemají výsevy rády ani trochu. Semena klíčí velmi ochotně a čerstvá skoro na tlesknutí. Ale o výsevech si řekneme někdy jindy.

Astrophytum asterias cv. Superkabuto

Pokud se do astrofyt zamilujete, pak zjistíte, že je to jeden z rodů kaktusů, kde se běžně mezi pěstiteli vyskytují hybridy a dokonce spousta zahradnických kultivarů. A až budete shánět všechny ty Onzuka a Kabuta a OrMy a CapAs, pak pochopíte, že kaktusařina je hrozná a krásná věc. Ale to už je jenom pro lahůdkáře.
 

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět