Povídání pro začátečníky, podle abecedy (2)

Tak a teď hezky zpátky na začátek abecedy, No ale astrofyty jsem v týhle zemi začít musel, no ne? Postěhujeme se na jih. Na východních svazích Kordiller v argentinských provinciích San Luis, Catamarca a Córdoba rostou v poslední době stále oblíbenější (zaplať kaktusářskému pámbu) rostliny málo početného rodu

Acanthocalycium Backeb.
 
(
čti akantokalycium)

Popsán byl na základě výrazného znaku květu, kdy vnější stěna poupěte a později květu je pokryta šupinami, které vybíhají v dlouhou pichlavou a většinou tmavší špičku. Tento znak je velmi typický a dal rodu i jméno (trnitý semeník). Někteří vědátoři se domnívají, že není oprávněný, ale kaktusáři na ně kašlou a podle mě mají v tomto případě pravdu. Jedná se o rostliny menší až střední velikosti, kulaté až mírně protáhlé (pokud je budete zimovat v teple a ve tmě, tak velmi protáhlé), hustě otrněné a s krásnými velkými květy s hedvábným leskem.

Acanthocalycium chloranthum

Pro kulturu akantokalycií a všech horských rostlin Jižní Ameriky je nejdůležitější spousta světla, spousta čerstvého vzduchu a chladné suché zimování. Zálivku přizpůsobíme opět tamním podmínkám. Prší zde velmi málo a všechny rostliny z těchto oblastí mají společný růstový rytmus. Budí se velmi brzy na jaře, rostou tak do konce května a pak si dají pauzu. Přes nejteplejší měsíce vodu prostě neberou a raději shnijou, než aby rostly. Takže další období růstu nastupuje až tak od půlky srpna do konce září a pak už jen v navětraném prostoru připravit na zimu zcela bez vody. Zimovat naprosto v suchu a chladnu – tj. kolem 5–10 °C.

Acanthocalycium violaceum (foto Viktor Staško)

Podle pěstitelských nároků je lze rozdělit do dvou skupin. První jsou velmi snadno rostoucí rostliny okruhu A. violaceum, které mají ostrá žebra, husté tenké otrnění a kvetou od bílé po intenzivně růžové odstíny. Čert ví, podle čeho se rozlišují, A. peitscherianum a A. klimpelianum kvetou bíle, ty ostatní růžově , ale já je od sebe moc nerozeznám. Snadno se pěstují a odpustí nám lecjaký kiks v kultuře, ovšem kromě mizerného zimování.

Acanthocalycium glaucum (foto Libor Kunte)

Skupina severněji rostoucích rostlin z okruhu A. glaucum jest na kulturu podstatně citlivější, respektive si nedá nic moc líbit, pokud není po jejich. Taky jich zas tolik ve sbírkách neuvidíte. Mají plošší až skoro zakulacená žebra, řidší, ale velmi hrubé otrnění a květy ve škále od bílé až po intenzivně červenou, se vším mezi tím. Vynikají sírově žluté květy okruhu A. glaucum. Druhů povícero, ale k rozeznání moc nejsou, alespoň většina z nich. V kultuře platí co u předchozích, až snad na větší opatrnost se zálivkou v době, kdy není substrát ještě suchý. Dlouhé přemokření jejich kořeny nesnesou.

Acanthocalycium ferrari

Množí se snadno výsevem semen. Lépe set brzy na jaře, nebo na podzim, tedy výsevy chladnější a hlavně – hned po vyklíčení větrat, větrat, větrat, vlhko opravdu snášejí špatně.

Tak mě napadá, že v předchozím odstavci jsem použil slovo substrát. Aha, já zapomněl. Takže o substrátech. Jmenuje se to tak proto, že to nahrazuje půdu. Kdybychom na zahradě nakopali zem a sadili do ní kaktusy, bylo by to spíš o náhodě. Tak si pomáháme tím, že mícháme kdeco, o čem si myslíme, že kytičkám bude chutnat, a sypeme to do květníků v dobré víře, že to je ono. V kaktusařině neobyčejně platí, že „každý jen tu svou má za jedinou“ a jsem ochoten věřit tomu, že kdyby někdo začal sázet do toho, co má soused, tak nic moc. Ono to pak chce i sousedovy ruce a hlavu a konvičku s vodou. Takže každý se k něčemu domícháme, v čem nám to nejmíň chcípá, a tomuto říkáme optimální substrát pro mé podmínky. U mě je to směs rašeliny, hrubého perlitu, drobného štěrku a maličko kompostu z břidlicové mazlavé půdy. Je to velmi propustné, rychle to vysýchá, dobře se s tím pracuje a kytky si to chválejí. Samozřejmě přihnojuji hnojivem Kristalon – sbírkové rostliny typem Plod a květ a semenáčky Startem. A příště si povíme o sázení a nádobách na sázení vůbec.
 

Povídání pro začátečníky, podle abecedy (1)

Pavel Urbánek
Zdroj foto: archiv PP a internet
Jeřmanice
 

zpět