Povídání pro začátečníky, podle abecedy (15)

Rod Discocactus PFEIFF.

Sákryš, to je teda strašně starej rod, pokud stanovil jeho diagnosu už pan Pfeiffer a zatím nikdo z likvidátorů či terminátorů ho ještě nepřekombinoval třeba k echinocereusům, nebo tak někam. Ba ne, tohle se asi hned tak nestane a má to jeden velice závažný důvod, a to sice ve způsobu růstu a pozdějším rozlišení růstové a plodné zóny. Obecně – pokud se podíváte třeba na notokaktus nebo gymnokalycium, tedy rostou, sílí a z nejmladších areol k naší radosti i kvetou. A tak porád dokola až ad ultimo.

Discocactus buenekeri, (foto © Rudolf Šubík)

A to diskokaktusy né, oni mají úplně jiný způsoby. Oni sice rostou a rostou, ale pak si najednou vzpomenou a na temeni začnou vytvářet tzv. cefálium (tohle se úplně bojím zkusit přeložit do češtiny, musel by to bejt děsnej výraz). Prostě útvar jakýsi polokulovitý, který vytvořen z vaty a štětin pod tím vším nese plodné areoly – tedy ty, co vykvetou a přinesou po sprášení plody. Tudíž se vám nestane, i když v přírodě je možné asi opravdu všechno, že by se na žebru diskokaktusu mezi trny objevilo poupě a rostlo a rostlo a vykvetlo. To ne. Květy se tvoří pouze v těch terminálních aureolách v cefaliu. Takových kytek je víc – třeba melokaktusy, ale ty dnes propagované „diskáče „ mají tu krásnou vlastnost, že vytvořením cefalia nepřestanou růst vegetativní, čili více méně zelené části rostlin. Takže u tohoto rodu se můžeme dočkat i docela pěkných kousků – 20 cm v průměru není u některých druhů až tak moc.

Květy co do barevnosti poměrně nudně a neochvějně bílé, poměrně veliké a velmi zvláštně stavěné. Ale jednu společnou vlastnost mají všechny – vstoupíte –li do skleníku, bezpečně poznáte, že vám kvetou diskáče, i kdyby byla tma jak v ranci a ony byly až úplně vzadu na polici. Tak silná, těžká vanilková vůně provází jejich rozkvět. A tma tam asi bude, neb oni pacholci kvetou v noci, takže na focení si je musíte vzít někam na světlo. A s ránem či dopolednem je koneček a zvoneček. Zaplať pámbu kaktusářském kvetou opakovaně a často více květy, takže si to klidně u starších rostlin užijete. Ale hlavně je po vyfocení nezapomeňte dát někam zpátky do skleníku ( pokud tam už rovnou nebydlíte), protože spát v jedný místnosti s rozkvetlým diskokaktusem asi nelze, a pokud, tedy ráno silně kruté a poopiční.

Discocactus horstii (foto © Karel Krbec)

Co do kultury jsou to ortodoxní brasileños, rostou na brazilské centrální vysočině a podle fotiček asi ve většině případů v čistém křemičitém písku. S kapkou rašeliny namíchaném ten píseček jest substrátem fungujícím, hlavně pozor na teplo – diskaktusy tvrdě trvají na teplé kultuře a teplém zimování – pod 15°C to nezkoušejte, pokud je opravdu chcete pěstovat, víc je ovšem líp. Vysévat mně šly bez problémů a rostly rychleji než echinopsisy. Vody, mají – li teplo, snesou dost a pokud tedy to teplo, tak jsou to rostliny nenáročné, rostou skvěle a není s nimi problémů, až na pár výjimek samozřejmě. A jsou mezi nimi i výjimky, jako ostatně ve všem. Takové poklady, jako Discocactus horstii, brederooianus, araneispinus, albispinus – na ty stále stojí fronta a nikdy jich nebude dost. Ale ono jich vůbec nějak není moc, a o ty zelené se lidi nijak neperou a jaký jsou to, prosím pěkně, krásně vytrněný kytky. Inu, byly v módě a už nejsou a možná, že zase jednou budou.

Discocactus horstii (foto © Karel Krbec)

Ač mě třeba melokaktusy nechávají chladným, na tyhle kytky se těším, až si je jednou budu moci dovolit vzhledem k teplotním poměrům ve sbírkovém foliáku. Ale vidím je před sebou jak živý – já už to totiž jednou viděl kdesi v jižních Čechách – nějakejch 6 – 7 m2 dospělejch diskokaktusů s cefalii – neuvěřitelném pohled. A tak si říkám, že se toho jednou chci dočkat, esli se mi povede postavit ten teplej skleník nad stodolou. A mám se pořád na co těšit.

Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět