Povídání pro začátečníky, podle abecedy (10)

Rod Blossfeldia WERD

Blossfeldia

Tak se hlásím na začátku dalšího roku s přáním, aby se vám všem dařilo jak ve sklenících, tak ve všem ostatním počínání, jakož i přání pevného zdraví a dobrých nervů. Taky trochu toho štěstíčka, neb jak známo, na Titaniku nestonal nikdo…

Nicméně k našemu seriálku – vynechám – li rod Bergerocereus, Backebergia, dostanu se dle abecedy k rodu Bartschella. Tu se bouřím, protestuji a i jinak se chovám silně nesouhlasně, neb tento „rod“ považuji z úletů páně Backebergových za jeden z těch větších. Ať koukám, jak koukám, není na těch kytkách ničeho, co by je z háčkatých velkokvětých dolnokalifornských mamilárek vyčleňovalo. A protože mi do toho pan Pavlíček nekecá, tak bych přešel hned dál k rodu, který nelze nazvat jinak, než krásným výrazem pana Kunteho – prcíčkové maličcí.

Blossfeldií je bezpochyby ve sbírkách daleko více, než se zdá, neb je velký kumšt je vůbec uvidět. Tedy – pokud jsou naroubované, tak tu kouli složenou z hladkých nepatrných odnůžků přehlédnete jen těžko – není to moc pěkné na pohled. Ale pokud je někdo pěstuje pravokořenné, pak musíte vědět, kde jsou v tom květináči, jinak máte smůlu.

Centimetrová kytička jest obrem věkovitým a pohříchu se ve sbírkách vyskytuje daleko řidčeji, než posledně zmiňovaná aztekia. Vyklíčí to a vidět to nejni a když to všechno scípne, tak to vlastně ani nepoznáte, protože tam zasejc nic nejni (citát výroku jednoho z mých kaktusářských učitelů). Ne, vážně, ony jsou silně obtížné ku pravokořennému pěstění a tak nějak drží partu s mexickými aztekii a strombokaktusy co do velikosti semen a choulostivosti semenáčů.

Literatura praví, že žijí v analogických podmínkách na strmých svazích ve skalních spárách a tak. Nebyl jsem tam a nevím o nikom, kdo by je na lokalitě našel, viděl a fotil. Nicméně z té analogie jde na mě trochu hrůza. Ne , že bych chtěl napovídat, ale jestliže podobnost semen stála komusi za to, aby zrušil panu Berkovi frailee a zařadil je do astrofyt, lze jen těžko předvídat, jaké možnosti skýtá tvůrčímu taxonomickému běsnění tato velice homogenní skupinka rostlin s nepatrnými semeny z obou Amerik.

Blossfeldia - kristáta

Někteří tvrdí, že jest jen jedna – Blossfeldia liliputana, leč popisy existují i se jmény B. minima, B. pedicellata a ani za pytel sušených Janošíků nevidím rozdíly v popisech uváděné jako markantní. Nicméně toto nechme odborníkům. Kdo je máte a umíte je pravokořenné, tak si je vyfoťte a na zeď co medaili fotečku vyvěste, protože to každý neumí, ba bych řekl že málokdo (já to taky neumím, a protože není mezi nimi na výběr, tak je nemám).

Ke kultuře toho mnoho poznamenat nemohu, prostě nevím a nikdy jsem nezkoušel. Propagovat tady jen načtené se mi nezdá. Čili by bylo moc príma, aby někdo, kdo umí, má a dokáže napěstovat, o tomto skvělém pěstitelském kousku cosi prozradil. Já jsem kdesi četl, že vyklíčené semenáčky se dají roubovat na Pereskiopsis. Odpusťte, ale trochu mi to připomíná situaci, kdy přišla včela k lékaři a stěžovala si, že jí cosi spadlo do oka – do jednoho z těch 64 000 pravých… Viděl jsem výsev (patrně velice úspěšný) a zcela odmítám možnost, že by se toto dalo provést jinak než technikou laboratorní…

Jelikož následují rody jako Bolivicereus, Borzicactus a Brachycereus – velmi málo pěstované, a dále stejný případ jako Bartschella – rod Brachycalycium – budeme příště pokračovat kytičkami, které mám ve velké oblibě – rodem Brasilicactus.

Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět