Povídání pro začátečníky, podle abecedy (17)

Rod Echinomastus Br. et R.

Echinomastus unguispinus var. laui, Salinas

Tak tohle je ovšem pecka. Ač je o mně všeobecně známo, že nijak nepadám na pozadí před tzv. vzácnými kaktusy, potažmo „raritami“, v tomhle případě to naprosto neplatí, neb to jsou kytky přenádherný, krásně otrněný a někdy i pěkně kvetoucí. Rarity z nich pak dělá velmi obtížné pěstování – tedy aspoň na vlastních kořenech, tj. první liga bezpochyby.

Echinomastus durangensis SB 46

Pocházejí z Chihuahuašské poště na severu Mexika a zasahují do JZ států USA. Tedy z klimatu a krajiny příkladně pouštní, velice suché a k životu v jakékoli formě velmi nevlídné. Pouze jaro tu přináší jakési množství srážek – velmi proměnlivé a v každém případě nepatrné, ale dostatečné k tomu, aby tyto pouště vykvetly. Což, byť i jen prostřednictvím foteček odtamtud, mě nepřestává naplňovat úžasem a nadšením. Kvanta cibulovin, trávy, keřové šalvěje, které s přivřeným okem dokážeme klasifikovat jako dokonale zapěstovanou bonsai z dubu obecného a všechno to kvete a zelená se jak v rajské zahradě. Jen pár dní, pak všechna vegetace postupně uschne a zůstanou jen trsy trav, šalvěj a kaktusy.

Echinomastus kakui

Růstový cyklus echinomastusů zcela tomuto vzorci odpovídá. Budí se brzy zjara, vyšpulí poupata a čekají na vodu. Pan Hájek z Třemošné u Plzně mně říkal, že zalívá sněhem – prostě na kytky lopatou nahází sníh a je hotovo – teplota se příliš nezmění a kytky si vezmou, co jejich jest. Jisto je, že zalívat tyhle rostliny nějak pravidelně asi nebude cesta k dlouhodobé kultuře. Tedy pokud nezvolíte nějakou tvrdou podložku (asi bych Trichocereus nějakej). Pak samozřejmě zálivka častější, i jakýsi přísun živin. Ale pozor, aby se vám z těchhle šperků nepovedlo vypěstovat okurky – jde to, i když nějaké trny přece jen mají.

Echinomastus unguispinus (foto J. Busek)

Pokud jim však dopřejeme spoustu slunce, čerstvého vzduchu a výrazné rozdíly mezi denní a noční teplotou a navíc jim to budeme dopřávat řádku let, pak se dočkáme nádherných, divoce a barevně úžasně otrněných rostlin, které svým vzhledem nikoho nenechají na pochybách, že o život se musej opravdu a tvrdě prát.

Echinomastus johnsonii PP 76

Já tyhle kytičky klasicky nemám, v mých podmínkách by trpěly a hynuly, takže proč. Ale mými favority z této společnosti vždycky bude Echinomastus johnstonii s varietami, E. erectocentrus, E. intertextus , E. unguispinus a E. mariposensis. Je jich víc, ale některé klasifikace jsou dodnes sporné a tak další studium nechám na vás.

Echinomastus unguispinus PP 18, Salinas

Jen perlička. Vlastně lžu, jednu tuhle rostlinu mám, a získal jsem ji velmi komickým způsobem s nevšedními náklady. Seděli jsme kdysi s panem Pavlíčkem u nich na zahrádce , já popíjel kávu a Pavel přebíral a revitalizoval matečnici. Co mělo odnože, rouboval, co bylo pryč, vyhazoval, co bylo třeba, to přeroubovával – no, však to znáte. A vedle stolu měl ten legendární kýbl, kterej máme ve skleníku skoro všichni, na eventuelní pěstitelské úspěchy, odpad a podobně. V něm se po chvíli ocitla i velice zpotvořená podložka a za ní to, co bylo na ní – dle jmenovky Neolloydia jakási, silně ohnilá nad srůstem s podložkou.

Echinomastus mariposensis f. stenocactoides

PP se usnesl k likvidaci, leč já do toho kýble sáhl a odsouzenou se svolením domácího vstrčil do pytlíku. Doma jsem jí očistil spodek a hle – pár čekacích kořínků bylo, i sadil jsem ubožku do zakořeňovací směsky perlitu s kdečím a vrazil do foliáku. V podstatě se chovala jak minerál, nerostla, nehnila, nedělal nic a tím si vydobyla právo tam zůstat. Po pár letech při standardním přesazování přišla i na ni řada a hle – kořínků plná pětka a taky pěknejch pár novech areolek s trny přibylo. No, dneska je v kontejneru 8x8, pořád na vlastních nohách – jen jméno se změnilo – i PP schválil přejmenování na Echinomastus mariposensis. A těším se, že se snad i dočkám květů.

Echinomastus mariposensis

Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět