Lobívie z mé sbírky XIV.


Lobivia lateritia

Podobně jako u Lobivia pugionacantha bych o tomto druhu mohl napsat, že se mé sbírce úspěšně vyhýbal. V nabídkách moc nebyl, popis v Kakteenlexikonu naprosto nezajímavý, tak proč se po něm pídit. 

Obr. č. 1 -  Lobivia lateritia

Za to, že se mi dostala Lobivia lateritia do sbírky, vděčím Vláďovi Šormovi z Hořic, který se před x lety zbavoval lobívií, aby měl dost místa na gymna ze svých cest. Mezi těmi lobíviemi byly i dvě rostliny L. lateritia, z nichž jedna je na obrázku č. 1.

Obr. č. 2 -  Lobivia lateritia

Až poté jsem začal shánět další rostliny a bylo fajn, že se v posledních letech objevily v nabídkách semena z nalezišť našich cestovatelů. Vysel jsem toho dost, ale výsevní misku mi jednoho krásného dne sundala z parapetu moje tehdy tříletá dcerka poněkud nešetrným způsobem a tak jsem rázem měl velký výsev semen Lobivia směs druhů. 

Obr. č. 3 -  Lobivia lateritia

Výsev jsem opakoval před třemi lety, ale tyto semenáčky ještě nekvetou. Z toho původního výsevu se mi líbí hlavně to, že semenáčky jsou krásně vytrněné a že kvetou květy nejrůznějších barev.

Obr. č. 4 -  Lobivia lateritia
Obr. č. 5 -  Lobivia lateritia
Obr. č. 6 -  Lobivia lateritia
Obr. č. 7 -  Lobivia lateritia

Teď mi dochází, že jsem vlastně na začátku kecal. Já L. lateritia měl, jen jsem o tom nevěděl. Kdysi dávno jsem si přivezl od pana Kukly z Neratovic semenáčky Lobivia cintiensis, což vlastně není nic jiného, než jedna z forem L. lateritia

Obr. č. 8 -  Lobivia lateritia f. cintiensis

Občas se tvrdí, že se pozná podle trnů zahnutých vzhůru na rozdíl od rovných trnů L. lateritia. To je sice fakt, ale stavět druh na tomto rozdílu… Na prvním snímku (obr. č. 8) je přefocený diapozitiv a na něm právě onen semenáč od pana Kukly. A na dalších snímcích opět ukázka barev květů tohoto taxonu.

Obr. č. 9 -  Lobivia lateritia f. cintiensis
Obr. č. 10 -  Lobivia lateritia f. cintiensis

Z oficiálně uznávaných variet mám dvě. Tou první je var. cotagaitensis a mám s ní trochu problém. Moje rostlinky pocházejí ze semen R 674, měly by tedy být pravé. Jenže Rausch píše, že „…konstantní zůstávají pouze žluté květy.” No, nevím. O žluté barvě mám trochu jiné představy. 

Obr. č. 11 -  Lobivia lateritia var. cotogaitensis R 674

Ale z mých rostlin nekvete žlutě ani jedna a když se mi podařilo najít fotku této variety na internetu, byly na ni dvě rostliny – jedná s květy oranžovými a jedna lehce nažloutlými, skoro bílými. Asi ta žlutá až tak konstantní nebude. Anebo holt nemáme ty správné kytky.

Obr. č. 12 -  Lobivia lateritia var. cotogaitensis R 674

Tou druhou varietou je kupperiana. Svého času velice vzácná a hledaná, každý rok jsem se jezdil na nádherné kupperiany dívat k pánům Rektoříkovi a Krůtovi a marně po nich toužil. 

Obr. č. 13 -  Lobivia lateritia var.  kupperiana Rektořík

Pak jsem jednou z pana Rektoříka jednu vydyndal a vůbec mi nevadilo jeho upozornění, že se možná jedná o kytku zprsknutou s Lobivia rossii. Byla nádherně vytrněná a to mi ke spokojenosti stačilo. Mám ji dodnes.

Obr. č. 14 -  Lobivia lateritia var.  kupperiana

V poslední době je situace jiná. Nabídka semen se každoročně opakuje, semenáčků už běhá ve sbírkách spousta, není problém si ji opatřit. Poptávka je ale pořád velká, já měl asi 50 tříletých semenáčků, loni v září se u mě zastavilo pár kaktusářů z Polska a horkotěžko jsem ubránil čtyři kaktousky pro sebe.

Obr. č. 15 -  Lobivia lateritia var.  kupperiana

Existují prý ještě var. rubriflora a citriflora. Nemám je, ale docela by mě zajímalo, co to je zač. V nabídce jsem je zatím nenašel.

Další díl bude o Lobivia schieliana a tiegeliana.

 

Související články
Lobivia ferox (11/2003)
Lobívie z mé sbírky I (12/2004)
Lobívie z mé sbírky II (01/2005)
Lobívie z mé sbírky III (02/2005)
Lobívie z mé sbírky IV (03/2005)
Lobívie z mé sbírky V (04/2005)
Lobívie z mé sbírky VI (05/2005)
Lobívie z mé sbírky VII (06/2005)
Lobívie z mé sbírky VIII (07/2005)
Lobívie z mé sbírky IX (09/2005)
Lobívie z mé sbírky X (10/2005)
Lobívie z mé sbírky XI (11/2005)
Lobívie z mé sbírky XII (12/2005)
Lobívie z mé sbírky XIII (02/2006)
 
Jak to dělá Franta Šibal? (12/2005)
Na návštěvě u Šibalů 1
, 2, 3 (11-12/2005, 1/2006)

Jan Čáp, Kratonohy
E-mail: cap.jan@volny.cz
 
 

(C)

zpět