Lobívie z mé sbírky IV.


Lobivia maximiliana - variety

K Lobivia maximiliana je v současné době řazeno kromě typové variety dalších 10 variet. Jedné jsem se věnoval minule (var. westii), a to proto, že je Lobivia maximiliana nejpodobnější. Ty ostatní jsou většinou dost výrazně odlišné, také až na dvě výjimky byly původně popsány jako samostatné druhy. Nemám je bohužel všechny, takže var. miniatiflora, violacea, corbula a intermedia nepředstavím.

Lobivia maximiliana var. caespitosa
Obr. 1. Lobivia maximiliana var. caespitosa 

Mým oblíbencem je Lobivia maximiliana var. caespitosa. Hlavně proto, že je neobyčejně variabilní a přesto dosti typická. Charakteristické jsou pro ni především dlouhé, tenké a různě zprohýbané trny, dodávající zejména tvrdě pěstovaným rostlinám velice atraktivní vzhled. Zvláštní a pěkné jsou i velké květy (někdy až 9 cm dlouhé), zvláště když se povede v oranžové barvě, která není u lobívií až tak běžná.

Lobivia maximiliana var. caespitosa
Obr. 2. Lobivia maximiliana var. caespitosa 

Ale ona i červená barva je hezká. U mladých semenáčků bývá květ i o dost větší než sama rostlina.

Lobivia maximiliana var. caespitosa
Obr. 3. Lobivia maximiliana var. caespitosa 

Před pár lety se mi podařilo sehnat pár semínek L. caespitosa KK 811. Zdá se, že to budou také pěkné ozdoby sbírky. Zatím nekvetly, ale trny začínají dělat pěkné.

Lobivia maximiliana var. caespitosa KK 811
Obr. 4. Lobivia maximiliana var. caespitosa KK 811 
Lobivia maximiliana var. caespitosa KK 811
Obr. 5. Lobivia maximiliana var. caespitosa KK 811
 
Lobivia maximiliana var. caespitosa KK 811
Obr. 6. Lobivia maximiliana var. caespitosa KK 811 

A aby byla trochu změna ve vzhledu, mám taky miniaturizovanou L. caespitosa z výsevu semen L 310. Polštáře malých tělíček, drobné trny a maličké květy, mající délku cca 3 cm a šířku 1,5 cm. Dokonalá zmenšenina, ale popis se na ni díky rozměrům nehodí žádný. Leda údaje o rozměrech vydělit třemi, pak snad.

Lobivia maximiliana var. caespitosa L 310
Obr. 7. Lobivia maximiliana var. caespitosa L 310 

Potom mám ve sbírce asi sedmileté semenáče (nenechte se plést velikostí, v mých podmínkách roste všechno mnohem pomaleji než ve sklenících) Lobivia WR 203 a WR 204.

Lobivia maximiliana var. herrmanniana
Obr. 8. Lobivia maximiliana var. herrmanniana WR 203 

WR 203 by měla být Lobivia maximiliana var. hermanniana a pokud rostlinu na obrázku nebudeme srovnávat s fotkou na titulní straně časopisu Kaktusy tuším z roku asi 1976 (nějak se mi to nechce hledat), kde se podle mého názoru nejedná o nic, co by mělo s tímto druhem něco společného, tak bych označení hermanniana bral. 

Lobivia maximiliana var. herrmanniana
Obr. 9. Lobivia maximiliana var. herrmanniana WR 203 

Květ na snímku je trochu přivřený, fotil jsem ho ráno před odjezdem na třídenní zájezd, rozevřený by měl mít až 6 cm v průměru. Barva sytě oranžová. Semenáče mám tři, kvetou všechny už jako malé (jsou vsazené v květináčku 5 cm). 

Lobivia maximiliana var. herrmanniana
Obr. 10. Lobivia maximiliana var. herrmanniana WR 203 

Rostliny z WR 204 popsal Rausch jako Lobivia maximiliana var. durispina. Když je ale srovnám s předchozími, moc rozdílů tam není.

Lobivia maximiliana var. durispina
Obr. 11. Lobivia maximiliana var. durispina WR 204 

Možná rostou rychleji (mám je v šestkách květináčích), trny jsou silnější, kratší a možná méně zahnuté a to je všechno. Hlavní rozdíl je v tom, že mi ještě ani jeden z pěti semenáčů nekvetl. Nevím, na co čekají.

Lobivia maximiliana var. durispina
Obr. 12. Lobivia maximiliana var. durispina WR 204 

Jednou jsem u p. Rektoříka v Dřísech obdivoval nádhernou žlutou barvu květů na jeho Lobivia charazanensis. Hned při první příležitosti jsem objednal semena a doufal, že takovou barvu budou mít i květy mých rostlinek. Mají.

Lobivia maximiliana var. charazanensis
Obr. 13. Lobivia maximiliana var. charazanensis 

Tato varieta je skutečně typická jednak žlutým otrněním a pak světle zelenými poupaty a citrónově žlutými květy. Varieta je dosti variabilní v robustnosti rostlin, mně se nejvíce líbí ty gracilnější.

Lobivia maximiliana var. charazanensis
Obr. 14. Lobivia maximiliana var. charazanensis 

Rozdíly jsou i v uspořádání květu, mám kytičku, jejíž květy připomínají var. maximiliana, jsou ale čistě žluté, ta na obrázku je druhý extrém. Podle květu bych ji zařadil skoro spíš k Lobivia pentlandii. No a pak je tu škála rostlin s květy někde mezi. Výjimečně se objeví také květ oranžový.

Lobivia maximiliana var. charazanensis
Obr. 15. Lobivia maximiliana var. charazanensis 

Další varietou, kterou mám, je var. sicuaniensis. Typická je malými květy, mají sotva 3 cm. U mě opět roste velice pomalu, její větší část je v květináči.

Lobivia maximiliana var. sicuaniensis
Obr. 16. Lobivia maximiliana var. sicuaniensis 

Velmi variabilní je v otrnění, viděl jsem kytky s trny dlouhými přes 5 cm. Zajímavé má plody, ty jsou malé, maximálně do 1 cm v průměru a vysychají, takže jsou podobné plodům z okruhu L. hertrichiana. Naopak semena jsou zase trochu větší, než bychom u maximiliany čekali.

Lobivia maximiliana var. sicuaniensis
Obr. 17. Lobivia maximiliana var. sicuaniensis 

Pokud by se vám zdály vyobrazené rostliny jaksi nevzhledné, skvrnité a olezlé, tak chyba není na vašem přijímači. Ony takové trochu jsou. To víte, nejsou ze skleníku. U mě do nich pere celou sezónu slunce, pak je přejdou kroupy v bouřce, občas mrazík, pak vypadají jak vypadají. Ale jsou mi milejší než nafouklé a vytažené skleníkové křehotinky, čímž se ale nechci nikoho dotknout.

Poslední varietou v mé sbírce je var. corbula. Mám je zatím ve formě malých semenáčů, na fotce je první kvetoucí. O pár dnů později vykvetl ještě jeden mrňous s květy stejného typu, ale tmavě růžový. Fotka ale byla hodně rozmazaná a všiml jsem si toho pozdě, takže ji sem nedávám.

Lobivia maximiliana var. corbula
Obr. 18. Lobivia maximiliana var. corbula 

Další variety Lobivia maximiliana nemám, třeba se mi poštěstí a někdy v budoucnu je ukážu. 


Za měsíc se podíváme na Lobivia pampana.

 

Související články
Lobivia ferox (11/2003)
Lobívie z mé sbírky I (12/2004)
Lobívie z mé sbírky II (01/2005)
Lobívie z mé sbírky III (02/2005)

Jan Čáp, Kratonohy
E-mail: cap.jan@volny.cz
 
 

(C)

zpět