Lobívie z mé sbírky IX.


Lobivia haematantha (2)

Tento díl pro mě bude docela oddychový. Jemněji otrněné variety Lobivia haematantha jsou obecně uznávány čtyři, z nich dvě (amblayensis a chorrillosensis) jsem vyséval až letos, takže je zatím ukázat nemohu a zbývající dvě jsou notoricky známé. Oplývají nádhernými květy, proto jim věnuji celý díl, abyste se mohli kochat krásou jejich květů, které mohou mít jakýkoliv odstín od bílé přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Tou první je varieta densispina.

Lobivia haematantha var. densispina

Rostliny jsou často hodně podobné Lobivia (chcete-li Echinopsis) aurea var. quinesensis a tak se mi stalo, že jsem tento taxon vysel (zdroj radši nebudu jmenovat) a mezi normálními quinesensiskami mi vylezlo i toto.

Lobivia hybrid 1
Lobivia hybrid 2

Jasné hybridy, ale vyhoďte to, když to tak krásně kvete! Pár jich prošlo jako hybridy tombolou na výstavě, něco si odnesly děti ze školy, kde učila moje žena a na zbytek se každé jaro těším, až se zase předvedou.

Tou druhou varietou jsou ony známé a typické „hymenky“, neboli Fričovy Hymenorebutia a Backebergova Lobivia famatimensis. Mimochodem, moc by mě zajímalo, jak dlouho se tenhle jeho omyl ve sbírkách ještě udrží. Ale asi dlouho, i v loňských nabídkových seznamech semen jsem položky typu „L. famatimensis červená“ nebo „L. famatimensis Backeberg“ našel. Změnit něco zažitého je zkrátka někdy těžké. (Pro útěchu těch konzervativních, případně lajdáků, jako jsem já: Před třemi lety jsem si jednu „hymenku“ přinesl domů z výstavy, loni jsem ji fotil a když jsem vybíral fotky pro tento seriál, zjistil jsem, že na záběru je i kus jmenovky, samozřejmě s původním označením Lobivia famatimensis. Teď si dávám závazek, že to v nejbližším možném termínu napravím.) Oficiálně se tedy jedná o Lobivia haematantha var. rebutioides. A takhle kvete:

Lobivia haematantha var. rebutioides 1

Lobivia haematantha var. rebutioides 2

Lobivia haematantha var. rebutioides 3

Lobivia haematantha var. rebutioides 4

Lobivia haematantha var. rebutioides 5

Lobivia haematantha var. rebutioides 6


Lobivia haematantha var. rebutioides 7 a 8

V roce 1991 se nám podařilo v Kratonohách u bytovky získat velkou zahradu, což znamenalo možnost rozšířit sbírku a tak jsem toho roku objednal semen skutečně hafo. Mimo jiné jsem objednal i semena „Hymenorebutia směs barev 100 semen“. Kolik těch semen nakonec bylo, nevím, ale po pár letech jsem z tohoto výsevu měl semenáčů, že jsem nevěděl, co s nimi. Když kvetly, vypadaly takhle.

Lobivia haematantha var. rebutioides 9

Možná, že se ani nebudete divit, když se přiznám, že po nalezení a prohlédnutí tohoto diapozitivu jsem zatoužil mít podobnou bedýnku znovu a v zimě jsem si objednal stovkovou porci směsi semen tohoto druhu opět. Přišla a potěšila mě. Tentokrát jsem semínka spočítal, bylo jich v sáčku 378. Nepotěšil mě výsev – 2 chcípáčkové. Kdoví, před kolika desetiletími ta semena byla sklizena. Nevadí, letos si sklidím svoje.

Lobivia haematantha var. rebutioides 10
 
Lobivia haematantha var. rebutioides 11
 
Lobivia haematantha var. rebutioides 12
 
Lobivia haematantha var. rebutioides 13

No a pokud vás lobívie zajímají, těšte se na příští díl. Bude o Lobivia jajoiana.

Související články
Lobivia ferox (11/2003)
Lobívie z mé sbírky I (12/2004)
Lobívie z mé sbírky II (01/2005)
Lobívie z mé sbírky III (02/2005)
Lobívie z mé sbírky IV (03/2005)
Lobívie z mé sbírky V (04/2005)
Lobívie z mé sbírky VI (05/2005)
Lobívie z mé sbírky VII (06/2005)
Lobívie z mé sbírky VIII (07/2005)

Jan Čáp, Kratonohy
E-mail: cap.jan@volny.cz
 
 

(C)

zpět