Lobívie z mé sbírky XII.


Lobivia wrightiana

Druh, který snad pozná každý kaktusář a nemusí to být ani žádný specialista. Je natolik charakteristická a její květy tak typické, že se její fotografie objevují i ve většině knih pro začátečníky. Míval jsem jich vždycky dost, ale v roce 2002 mi jich najednou přes zimu snad polovina odešla. Proč, nevím. Jinak jsem tehdy měl ztráty minimální.

Báječnou vlastností této lobívie je její ochota občas „hodit” odnož, což oceňuji hlavně u mimořádně otrněných rostlin v cizích sbírkách (ovšem návštěvníci mé sbírky oceňují na mých rostlinách totéž). Méně příznivou vlastností je naopak to, že semenáče si většinou hodně dlouho ponechávají juvenilní otrnění, což znamená pak slabých, krátkých trníčků v areole a teprve po několika letech se začnou objevovat ony typické, dlouhé a různě zprohýbané trny. Takže nejrychlejší metodou, jak dopěstovat pořádně fousaté kytky, je vyškemrat nějakou vyvinutější odnož.

Obr. č. 1 -  Lobivia wrightiana

Květy tohoto druhu jsou neobyčejně krásné a něžné. Vyrůstají už na malých rostlinách a s přibývajícím věkem jich bývá čím dál tím víc a ve více sériích.

Obr. č. 2 -  Lobivia wrightiana

Velkou ozdobou tohoto druhu bývají (v dospělosti) trny. Rostlina na obrázku č. 3 je už asi 40 let stará a do trnů doslova zabalená.

Obr. č. 3 -  Lobivia wrightiana

Kupodivu je to kytka, která hodně nerada kvete. Její dosavadní rekord, co si pamatuju, jsou 4 květy za sezónu a většinou dva květy naráz neotevře.

Obr. č. 4 -  Lobivia wrightiana

Na dalším snímku je typický semenáč. Ve spodní části těla žádné trny, proto asi vydržel v mé sbírce.

Obr. č. 5 -  Lobivia wrightiana

Měl jsem ho po tři roky na výstavě v Hradci Králové v prodeji, ale nikdo ho nechtěl. Pak začal tlačit velice zajímavé trny, takže zájem by o něho byl, jenže teď už ho nedám.

Obr. č. 6 -  Lobivia wrightiana

Velice zajímavou rostlinu jsem si přivezl loni od pana Devery z Třemošnice. Je to zase úplně jiný typ.

Obr. č. 7 -  Lobivia wrightiana

Z rostlin, které mi ve zmiňovaném roce 2002 odešly, mě mrzí především dvě. Možná bych je sem neměl zařazovat, když už je nemám, ale byly to natolik zvláštní kytky, že za ukázku určitě stojí, i když jsou to fotky ne úplně kvalitní z diapozitivu.

Obr. č. 8 -  Lobivia wrightiana

Tu na obrázku 8 jsem kdysi koupil v Praze v prodejně ve Spálené ulici. Zajímavá byla tím, že tvořila jen okrajové trny, které postupně dorůstaly do konečné délky více sezón. Také měla mimořádně malé květy. Ta z obrázku č. 9 pocházela od pana Rektoříka a byl to nejspíš nějaký mutant (nebo hybrid?), absolutní nerost a sterilák na obě strany. Ale moc zajímavá kytička.

Obr. č. 9 -  Lobivia wrightiana - mutant?

Ve sbírkách se sporadicky objevuje ještě jeden typ rostlin pod názvem Lobivia chilensis. Prakticky žádný odborník tento druh neuznává (jméno zavedl s číslem KK 641 Karel Kníže pro rostliny z chilských hranic), ale já ho vedu s vědomím synonymity s Lob. wrightiana dál. 

Obr. č. 10 -  Lobivia wrightiana f. chilensis KK 641

Jsou to totiž rostliny naprosto typické svým gracilním vzhledem, kratšími, téměř rovnými a řídkými trny a vždy růžovou bliznou. Obrázky napoví víc.

Obr. č. 11 -  Lobivia wrightiana f. chilensis KK 641

Oficiálně uznávanou varietou Lobivia wrightiana je pouze var. winteriana. Vypadá úplně jinak než typová wrightiana.

Obr. č. 12 -  Lobivia wrightiana var. winteriana

Velice zvláštní jsou květy. V průměru mají někdy až 10 cm, mají velice tenkou trubku a nádherné odstíny barev.

Obr. č. 13 -  Lobivia wrightiana var. winteriana

Pokud se Lobivia wrightiana zalíbila, tak vězte, že se jedná o velice přizpůsobivý kaktus. Roste a kvete dobře na volné ploše, pod fólií a zrovna tak ve skleníku. 

Obr. č. 14 -  Lobivia wrightiana var. winteriana

Viděl jsem krásnou rostlinu v teplém skleníku mezi melokaktusy a její odnož roste u mě v mých tvrdých podmínkách bez problémů taky, jen poněkud zahustila trny, což určitě není na závadu. Zkrátka kromě onoho nevysvětlitelného houfného zimního odchodu před třemi lety jsem s nimi nikdy žádné potíže neměl, a tak hurá do jejich pěstování.

Obr. č. 15 -  Lobivia wrightiana var. winteriana

 

Příště zase někoho naštvu. Představím vám své Echinopsis aurea
a budu jim říkat Lobivia.

 

Související články
Lobivia ferox (11/2003)
Lobívie z mé sbírky I (12/2004)
Lobívie z mé sbírky II (01/2005)
Lobívie z mé sbírky III (02/2005)
Lobívie z mé sbírky IV (03/2005)
Lobívie z mé sbírky V (04/2005)
Lobívie z mé sbírky VI (05/2005)
Lobívie z mé sbírky VII (06/2005)
Lobívie z mé sbírky VIII (07/2005)
Lobívie z mé sbírky IX (09/2005)
Lobívie z mé sbírky X (10/2005)
Lobívie z mé sbírky XI (11/2005)

Jan Čáp, Kratonohy
E-mail: cap.jan@volny.cz
 
 

(C)

zpět