Ochranu přírody opouštějí inspektoři

Pracovníci Inspekce životního prostředí jsou znepokojeni atmosférou v úřadě

BRNO/PRAHA - Špatný pocit z práce. To byl jeden z hlavních důvodů odchodu zástupce ředitele České inspekce životního prostředí Ladislava Mika. Ministr Kužvart ani šéf inspekce si ale problémy nepřipouštějí.

Úřad, který má v zemi na starosti ochranu přírody, se potácí v krizi. Část nejzkušenějších pracovníků oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) odchází a další je chtějí následovat. Atmosféra v inspekci se podle nespokojených pracovníků začala zhoršovat v posledních letech. Mnozí z inspektorů už ztratili důvěru v její zlepšení. „Postupující tuhý centralismus, frustrace a deziluze,” shrnul důvody svého odchodu vedoucí brněnského oddělení Jiří Zahrádka. Ten odchází ke konci měsíce a s ním podal výpověď i jeho další kolega. Několik týdnů před nimi odešel zástupce ředitele ČIŽP a zároveň šéf oddělení ochrany přírody Ladislav Miko. Ten je uznávaným odborníkem v problematice pašování zvířat a také spolupracovníkem Interpolu. „Měl jsem špatný pocit z narůstající frustrace a nervozity mezi inspektory. Přitom jsem, bohužel, nebyl v pozici, kde bych s tím mohl moc udělat,” uvedl Miko. Podle jeho bývalého podřízeného Jiřího Zahrádky v minulých měsících odešli či se k odchodu chystají lidé z inspektorátů v Brně, Ostravě a Hradci Králové. „Vím, že velmi napjatá situace je i v Havlíčkově Brodě, v Olomouci i v Liberci,” uvedl. Jeden z vedoucích oddělení, který nechtěl uvést své jméno, přiznal, že i on se potýká s personálními problémy. „Odcházejí mi ti nejschopnější lidé. Mám obavu, že zde nyní necítí perspektivu,” uvedl.

Důvody frustrace odcházejících pracovníků shrnul jeden z nich, který si nepřál být jmenován: „Chce se po nás, abychom zjišťovali, ale nezjistili. Můžeme se tak leda vytahovat na slušné lidi, kteří něco opomenou. Když ale padneme na nějakého gaunera či protřelého podnikatele a ten začne vyhrožovat soudy, tak v tom jsme najednou sami. A vyvíjí se tlak, aby se vše vyřešilo do ztracena,” vysvětlil.

Příkladem může být kauza brněnského inspektora Zahrádky. Toho se pokoušel podplatit stavební podnikatel. Zahrádka vše nahlásil svému zaměstnavateli a na policii. „Nadřízení mi sdělili, že to je moje soukromá občanskoprávní věc,” uvedl Zahrádka. „Přitom by se inspekce měla za své lidi rvát, aby si vůbec udržela autoritu. Navíc k těmto konfliktům člověk nepřijde jako soukromá osoba, ale jako úředník při výkonu své funkce,” domnívá se.

„Ať přijdou s kritikou,” říká ředitel
Ředitel ČIŽP Petr Soukup situaci ve své instituci tak dramaticky nevnímá. „Pokud já vím, odcházejí dva lidé. V obou případech mě to mrzí,” uvedl na adresu svého zástupce Mika a inspektora Zahrádky. Podle něj jsou však hlavní příčinou nízké platy. Současně odmítl kritiku, že vedení inspekce nevnímá problémy lidí v terénu. „Mají vždycky otevřenou možnost obrátit se na mě a jednat se mnou o tom, co se jim nelíbí. Žádné takové avízo z jejich strany nemám,” uvedl. Nesouhlasí ani s tvrzením, že inspekce neposkytuje pracovníkům dostatečnou podporu při řešení problémů. „Myslím, že inspekce se za lidi stavěla a stavět bude,” uvedl ředitel. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart o kritické situací v nejdůležitější instituci, která v praxi zajišťuje ochranu přírody, podle svých slov dosud neslyšel. „Vím pouze tolik, že dva pracovníci odcházejí,” sdělil ministr. „O nějakém velkém počtu pracovníků mi není nic známo,” sdělil Kužvart. Zahrádka považuje tvrzení ředitele Soukupa za pouhou teorii. „Kdo by porušil subordinaci a obrátil se s nějakým problémem přímo na ředitele, ten by to schytal u svého nadřízeného,” konstatoval. Jak dodal, nejde o peníze. „Tuto práci lidé nedělají pro peníze. Většina z nás má ráda přírodu a o to více nás současná situace skličuje.”


Lidové noviny, 29. 01. 2002
Dušan Stuchlík

 
 Související články
Vážení přátelé kaktusářského hobby (1/2001)
Povídání téměř pohádkové (1/2001)
Pozor na milovníky aneb Méně znamená více (2/2001)
Pohádka místo úvodníku (4/2001)
Opět je to tady - obrovské zisky pašeráků s kaktusy!!! (5/2001)
Chcete dovážet divoké rostliny? (5/2001)
Případy nelegálního dovozu kaktusů (5/2001)
Potrestaný „pašerák” (6/2001)
Ekologie po mexicku (8/2001)
Odvrácená strana CITES (8/2001)
Vyšlo v časopise Ochrana přírody (10/2001)
Odvrácená strana CITES, část 1. (10/2001)
Odvrácená strana CITES, část 2. (11/2001)
Odvrácená strana CITES, část 3. (12/2001)
Odvrácená strana CITES, část 4. (1/2002)
Odvrácená strana CITES, část 5. (1/2002)
CITES 1 – tak trošku i pohádka (12/2001)
Dovozy a vývozy kaktusů a sukulentů (12/2001)
Pekelné Mexiko! (1/2002)
Komentář k článku P. Peciny „Odvrácená strana CITES” (3/2002)