Březen ve sbírce u Pavlíčků
Slunečných dnů přibývá, v topeném skleníku se temperuje už jen v noci, ve dne stoupají teploty i nad třicítku a jaro u řady kaktusů probouzí sexuální choutky. Zvláště turbinikarpusy jsou ranní ptáčata, a tak pro vás fotím jarní minigalerii.

Turbinicarpus bonatzii PP 191   Turbinicarpus ysabelae PP 835

Turbinicarpus bonatzii PP 191

 

Turbinicarpus ysabelae PP 835

T. macrochele MZ 578 roste u Bisnaga v mexickém státu San Luis Potosí. Studijní číslo patří Milanu Zacharovi, o němž tvrdím, že je bezkonkurenčním a obdivuhodným znalcem mexické kaktusové flóry.

Turbinicarpus pseudomacrochele   Turbinicarpus macrochele MZ 578, Bisnaga SLP   Turbinicarpus beguinii var. senilis

T. pseudomacrochele

 

T. macrochele MZ 578, Bisnaga SLP

 

T. beguinii var. senilis

Možná řadu z čtenářů zaujme informace, že pan Zachar do Chrudimi přiveze premiérovou přednášku o rodu Astrophytum na nalezištích – přijeďte na ní 1. května, v 10 hod. dopoledne na chrudimské středověké náměstí!

Turbinicarpus hoferi PP 202   Turbinicarpus schmiedickeanus RS 262

Turbinicarpus hoferi PP 202

 

Turbinicarpus schmiedickeanus RS 262

Také sklerokaktusy kvetou jako jedny z prvních, na obrázku se představují 2 rostliny u kterým mám na jmenovkách psáno Sclerocatus gradyi SB 1011 a Sclerocactus whipplei.

Sclerocactus gradyi, SB 1011, San Juan   Sclerocactus whipplei SB 736, Navajo Co.

Sclerocactus gradyi, SB 1011, San Juan

 

Sclerocactus whipplei SB 736, Navajo Co.

Přesto, že byly zimovány tepleji, než by si přály, nereagovaly nepřirozeným růstem. Asi proto, že byly umístěny na velmi světlém místě pod sklem skleníku. I když popravdě řečeno, S. gradyi je otrněním řidší, než by se slušelo, což je známkou předčasného růstu.

Echinomastus intertextus var. dasyacnthus SB 265

Echinomastus intertextus var. dasyacnthus SB 265

Někteří autoři mezi sklerokaktusy zařadili i echinomastusy (ale i Ancistrocactus…). My, zejména z praktického hlediska, tyto slučovací snahy nerespektujeme (a máme na to právo) a zůstáváme konservativní. Také echinomastusy kvetou velmi brzo – a jak vidíte – docela jim to sluší.

Ariocarpus confusus GPS 44 - mutace

Ariocarpus confusus GPS 44 - mutace

A ještě se podívejme na jednu zvláštnost. Tahle zrůdička se narodila ve výsevu Ládi Hovorky z Prahy, mezi Ariocarpus confusus. Vyprosil jsem si ji, narouboval, a po 2 měsících už má skoro centimetr šířky. Vypadá to, jako nějaký čarověník – uvidíme za čas, jak se to bude vyvíjet - a za měsíc zase nashledanou.


Pavel Pavlíček