Únor ve sbírce u Pavlíčků
Únor je měsíc, kdy se sice objevují nadějná poupátka, například u stenokaktusů (S. pentacanthus SB112).

Echinofossulocactus pentacanthus SB112

Stenocactus (Echinofossulocactus) pentacanthus SB112

Zajímavý úkaz jsem pozoroval u Echinocereus floresii Lau 71, který už v únoru, v době, kdy u něj teprve dozrávají plody, už má docela dobře vyvinutá poupata.

Echinocereus floresii Lau71

Echinocereus floresii Lau71

Jinak kvete jen sem tam nějaký ten turbiňáček, který má ještě málo pylu na úspěšné sprášení, tomu se dá ovšem pomoct umístěním pod zářivky, kde v suchu a teple přece jen nějaký ten pyl vytvoří.

Procházím tedy mezi štosy přepravek ve skleníku a dívám se, zda se někde neděje něco neblahého, zdá se ale, že na podzim jsem stříkal důkladně. Na začátku zimy se ostrůvkovitě objevil červený pavouček (sviluška), použil jsem proti němu starý, dobrý osvědčený Plictran. Jarda Chvastek, známý kaktusář z Frýdku-Místku, mne svého času před tímhle přípravkem varoval, prý působí špatně na Myrtillocactus geometrizans. Dnes vidím, že měl pravdu, všechny podložky tohoto typu jsou flekaté a vršky u semenáčků M. geometrizans jsou jakoby spálené. Kupodivu – ostatním rostlinám to nijak nevadilo!

Mammillaria lassiacantha PP 210,  Sierra de la Paila   Mammillaria egregia

Mammillaria lassiacantha PP 210

 

Mammillaria egregia

Brzy v únoru rozkvétají také mamilárky z okruhu Mammillaria lassiacantha. Ty rostou na velikém areálu, a podle toho jsou také dost proměnlivé, co se týče velikosti stonku i květů, ale i barvy květů a trnů. Většinou je pod tento druh jako synonymum řazena i M. egregia a M. denudata, ovšem – popravdě řečeno – při dobré vůli se od typových M. lassiacantha odlišit dají.

Mammillaria lassiacantha LS 127, Rincon del Montero   Mammillaria lassiacantha PP 205, Estancia Marte, Coahuila

Mammillaria lassiacantha LS 127

 

Mammillaria lassiacantha PP 205

Na dalších obrázcích mohu představit M. lassiacantha PP 205, která roste v podhůří Sierra de la Paila, poblíž osady Estancia Marte (Coahuila). V přírodě jsou to ovšem nizoučké bochánky šedivých hlaviček, které nepřesahují úroveň terénu o více než centimetr. Zatímco Estancia Marte s výraznou, do dálky viditelnou, vyhaslou sopkou El Pilar tvoří bránu do pohoří Sierra de la Paila, z pohoří pak pochází další M. lassiacantha PP 210, a jak vidíte – drobné rozdíly, pro které je dobře tyto rostlinky evidovat odděleně, tu jsou. Poslední rostlinka je také bezesporu M. lassiacantha, je označená studijním číslem LS 127, pochází od Rincon del Montero, což je kousek severně od Parrasu ( LS = A. Lux & R. Staník, tato zkratka autorů sběru je identická s RS=Roman Staník).

V březnu už to bude veselejší, ve skleníku ale začne pálit sluníčko, kaktusy jsou po zimě z nedostatku světla zchoulostivělé – je potřeba stínit! Tak za měsíc…


Pavel Pavlíček